اخبار و مقالات مربوط به آلودگی هوا

حل مباحث محیط‌زیستی نیازمند عزم ملی استحل مباحث محیط‌زیستی نیازمند عزم ملی است

آرمان - زهرا سلیمانی: چندی پیش رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره برنامه‌های سال ۹۵ در کانال تلگرامی خود نوشت: چندی قبل اقدامات انجام شده در سال ۹۴ معرفی شد. اکنون با مروری بر چشم انداز سال ۹۵ که دوره پساتحریم به شمار می رود، امیدوارم بتوانیم از فرصت ها برای به کارگیری فناوری های نوین و سبز بهره ببریم.

 
آسمان کره در تسخیر غبار زرد چینآسمان کره در تسخیر غبار زرد چین

خرداد امسال، عبدالرضا مصری عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد منشأ ریزگردها در کشور مربوط به عراق و عربستان سعودی است، تصریح کرد:« در طی جنگ میان عراق و آمریکا و عراق به کویت به علت تردد تانک ها و وسایل جنگی خاک بیابان ها لخت شد و به همین دلیل در حال حاضر با کوچک‌ترین وزش بادی، لایه ای از گرد و غبار بلند شده و به سمت مرزهای کشور و سپس استان ها می آید.»

 
ریزگردها، اولویت همسایگان نیستندریزگردها، اولویت همسایگان نیستند

از حدود یک دهه قبل، کشور با پدیده ریزگردها مواجه شده است و در حال حاضر بیش از ۲۰ استان کشور با این پدیده درگیر هستند. تاکنون ریزگردها مشکلات زیست محیطی زیادی را به همراه مشکلات تنفسی برای مردم استان های مختلف کشور ایجاد کرده اند.

 
ریزگرد‌ها خرده شیشه دارندریزگرد‌ها خرده شیشه دارند

آرمان - نگین باقری: در روز‌های اخیر اخبار متعددی درباره هجوم ریزگرد‌ها به آسمان شهر‌های مختلف کشور منتشر شده است. ریزگرد‌ها علاوه بر اینکه مشکلات عدیده‌ای را برای سلامت شهروندان به وجود می‌آورند، زیان‌های اقتصادی هنگفتی نیز دارند. عوارض ریزگرد‌ها که در مواردی زندگی ساکنان استان‌های غربی و جنوبی ایران را مختل کرده، بازار پیشنهادات برای حل این معضل را داغ کرده است. با وجود این، کارشناسان مختلف نسخه‌های مختلفی برای حل مساله ریزگرد‌ها دارند. پرویز کردوانی، پدر علم کویر شناسی ایران در گفت‌و‌گو با «آرمان» راهکار‌های خود برای حل مساله ریزگرد‌ها را ارائه می‌دهد.

 
ریز گردها حقوق اساسی ما را لگدمال می‌کنندریز گردها حقوق اساسی ما را لگدمال می‌کنند

آرمان - صبا حسینی: پدیده ریزگردها به افزایش ۷/۱ درصدی مرگ و میر می انجامد و روزانه بخش زیادی از هموطنان در اثر تنفس هوای ناسالم روانه بیمارستان ها می شوند. با وجود این، شاید کمتر شهروندی از شهروندان مناطق آلوده کشور اعم از پایتخت که بیشتر آلودگی ناشی از تردد خودروها را تجربه می کند تا نقاط جنوبی که تحت تاثیر ریزگردهای عربی هستند بداند حق داشتن هوای پاک جزو حقوق اساسی همه مردم تلقی می شود. یک حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری با استناد به اصل ۵۰ و ۲۲ قانون اساسی استدلال حق طبیعی و اساسی زیست محیطی ایرانیان را تصدیق می کند. حسین احمدی نیاز می گوید: «به دلیل تورم اداری در کشور حقوق زیست محیطی شهروندان پایمال می شود.»

 
ریزگردها به مرحله بحران رسیده‌اندریزگردها به مرحله بحران رسیده‌اند

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، مسئول اصلی مقابله با ریزگرد‌ها را کارگروه مدیریت بحران مستقر در وزارت کشور دانست. در روزهای اخیر هجوم ریزگرد ها بار دیگر زندگی ساکنان غربی و جنوبی کشور را مختل کرده است.

 
زندگی زیرلایه‌ای از غبارزندگی زیرلایه‌ای از غبار

آرمان- زهرا سلیمانی: با وجود اینکه در سال های اخیر از سوی مسئولان مباحث متعددی در مورد خروج کارخانه ها و کارگاه ها از تهران مطرح شده است، اما بررسی ها نشان می دهد هنوز در گوشه و کنار پایتخت کارخانه‌ها و کارگاه‌هایی فعالیت می کنند که تاثیری غیر قابل انکار در آلودگی هوا داشته و مشکلاتی را برای شهروندان به وجود می‌آورند.

 
بلند مرتبه‌سازی در پهنه‌ای محدودبلند مرتبه‌سازی در پهنه‌ای محدود

تهران: شهری سرشار از آلودگی‌های صوتی و تنفسی که دل ازش نمی‌کنیم. همیشه بدش را می‌گوییم ولی دوری از آن برایمان سخت است. وعده روزی را می‌دهیم که به منطقه‌ای دور،‏ آرام و خوش آب و هوا هجرت می‌کنیم، ولی هیچ‌گاه عملی نخواهیم کرد، بنابراین شهرهایی چون پردیس و قدس ساخته‌ایم که استدلال خواهم کرد که ضررهای زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی شان بالاتر است.

 
بحران تنفس هوا و تلنبار مسوولیت‌ها بحران تنفس هوا و تلنبار مسوولیت‌ها

با شروع فصل سرما و بروز پدیده وارونگی در شهرهای بزرگ خصوصا تهران، بحث‌های زیادی انجام شده است؛ لیکن کماکان موضوع برقرار و گرهی از مشکل گشوده نشده است. مهم در این راستا، برداشتن گام‌های عملی و چندگانه در این خصوص از طرف مدیریت شهری است که در ادامه به این سرفصل‌ها اشاره می‌شود.

 
رابطه آلودگي هوا و سرطانرابطه آلودگي هوا و سرطان

در روزهای اخیر بازهم آلودگی هوا شدت یافت. به طوری که مدارس 2 روز تعطیل شدند و امروز هم ادارات با تاخیر 2 ساعته آغاز به کار کردند.
هر ساله با شروع فصل زمستان و وقوع پديده وارونگي هوا، شاهد تشديد مشکل آلودگي هوا در شهرهايي نظير تهران و ديگر کلان شهرهاي کشور هستيم. با تشديد معضل آلودگي منتقدان انتقاداتي را عليه مسئولان دولتي و شهري مطرح مي‌کنند و مسئولان در پاسخ يا انتقادات را وارد ندانسته يا ديگر مسئولان را متهم مي‌دانند.

 
12