اخبار انجمن مفاخر معماری ایران

مفاهیم، رویکردها و کاربردهای ریخت شناسی شهریمفاهیم، رویکردها و کاربردهای ریخت شناسی شهری

دانش مورفولوژی شهری یا ریخت شناسی شهری دانش تازه ای نیست و قدمت آن دست کم به شش دهه قبل بر می گردد و اگرچه رشد و اشاعه آن در حوزه شهرسازی چندان قابل تامل نیست، دانشمندانی بنام هستند که در این مقوله اندیشه های خود را مدون نموده و مکتوباتی ارزشمند به یادگار گذاشته اند. مقوله ریخت شناسی شهری را شاید با نام دانشمند آلمانی کانزن می توان آغاز کرد

 
سیری در باغ¬های ایرانی مازندرانسیری در باغ¬های ایرانی مازندران

کرانه جنوبی دریای خزر در دوره شاه عباس صفوی به عنوان پایتخت تفریحی وی در مقابل پایتخت سیاسی –اصفهان- از اعتبار بیشتری برخوردار شد. در این بین باغ¬های بسیاری در منطقه از جمله در شهرهای آمل، بارفروش (بابل امروزی)، ساری و بهشهر احداث گشت که به عنوان تفرجگاه¬های شاهان صفوی مورد استفاده قرار می¬گرفت. اسکندر بیک، منشی شاه عباس؛ در کتاب عالم¬آرای عباسی در ذکر آثار خیر و احداث عمارات در مازندران می¬آورد

 
اطلاعیهاطلاعیه

به اطلاع میرساند برنامه هم اندیشی نهم مرداد با عنوان بازار قزوین و جاده ابریشم به تارخ دیگری که متعاقبا اعلام خواهد شد ، موکول شده است.

 
بازتعريف منظر در طرح ها و مديريت شهري  منظر به مثابه رويكردبازتعريف منظر در طرح ها و مديريت شهري منظر به مثابه رويكرد

در تعریف و تبیین منظر شهر تاکنون تلاش های زیادی در سطوح بین المللی انجام شده است. آنچه امروزه بخصوص در ایران درکاربست مفهومی عبارت «منظر شهری» در طرح ها مشاهده می شود، اغلب متأثر از کاربرد های فرم گرا تر منظر می باشد

 
میراث جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی (اردبیل، استان سال 1398) چهارمین نشستمیراث جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی (اردبیل، استان سال 1398) چهارمین نشست

مجموعه خانقاهی و آرامگاهی شیخ صفی الدین اردبیلی (جدُ سلاطین صفوی) یکی از مکان های تاریخی شهر اردبیل در شمال باختری ایران و از آثار ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو (ثبت شده در سی و چهارمین اجلاس سال 2010) است.

 
سیصد و بیست و چهارمین گفتمان هنر و معماری  نقش ماندگار آئین رونمائی از کتاب زندگینامه دکتر عمید مسعودیسیصد و بیست و چهارمین گفتمان هنر و معماری نقش ماندگار آئین رونمائی از کتاب زندگینامه دکتر عمید مسعودی

در کشوری که سرانه مطالعه اش تعریفی ندارد، از قدیم، خواندن شرح احوال و خاطرات بزرگان جایگاه ویژه ای داشته است. نقش ماندگار استاد دکتر عمید مسعودی اما حکایت دیگری دارد. هر قدر که در لابلای خطوط و صفحات این کتاب ارزشمند، درس سیر و سلوک، شرافت و پایمردی بر اهداف والای انسانی می یابید، همان قدر هم آن را کتابی پر محتوا و فنی خواهید یافت.

 
جایگاه طراحی شهری در برنامه های توسعهجایگاه طراحی شهری در برنامه های توسعه

طراحی شهری دانش نسبتا جدیدی است. تا پیش از انقلاب صنعتی، مفهوم شهر و ویژگی های آن در چهارچوب های معینی قابل تعریف و تبیین است.

 
تاریخ شفاهی دانش آموختگان ایرانی در ایتالیاتاریخ شفاهی دانش آموختگان ایرانی در ایتالیا

"آیا تاریخ را همه می سازند یا تنها افرادی معدود سازندگان تاریخ هستند؟ آیا حرکت تاریخ بستگی به یک قانون کلی و عمومی دارد یا اینکه به چند تن بستگی دارد؟ تصادفی نیست که خیلی ها به این پرسش، این پاسخ را می دهند که این سازشی است که تاریخ، ساخت همه انسان ها به اتفاق آن عده معدود است" اوریانا فالاچی (مصاحبه با تاریخ)

 
شاهسون ها اردبیل، استان سال 1398شاهسون ها اردبیل، استان سال 1398

شاهسون ها، نام تعدادی گروه ایلی از مردم ایران است که در بخش هائی از شمال غرب ایران به ویژه دشت مغان، ارومیه، اردبیل و نواحی خرقان و خمسه واقع در میان زنجان و تهران به سر می برند. شواهد موجود بیانگر آن است که اگر نه همه، دست کم تعدادی از این گروه ها از دشت مغان به خرقان و خمسه کوچیده اند.

 
 دوسالانه کتاب معماری و شهرسازی (جایزه دکتر منوچهر مزینی) دوره پنجم (1397-1395) دوسالانه کتاب معماری و شهرسازی (جایزه دکتر منوچهر مزینی) دوره پنجم (1397-1395)

پنجمین دوره دوسالانه کتاب معماری و شهرسازی (جایزه دکتر منوچهر مزینی) به همت موسسه مطالعاتی فرزان زهرا حقیقی، با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران برگزار می شود. این دوره به کتاب های تالیف و ترجمه شده (در سال های 1395 تا 1397) در گرایش های نگهداری و مرمت، نوسازی شهری، تاریخ معماری و شهرسازی، طراحی منظر، تاریخ شفاهی و اتوبیوگرافی، فناوری های نوین ساختمانی، نقد معماری، روستاشناسی و روستا پژوهی، مدیریت طرح ها، عمران روستائی، زیبائی شناسی هنر و معماری، مستند نگاری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، طراحی شهری و شهرسازی، معماری، اندیشه پژوهی و نظریه پردازی، اختصاص یافته است.

 
تاریخ شفاهی زلزله غربتاریخ شفاهی زلزله غرب

تاریخ در بردارنده آمده ها، بوده ها و شده هاست؛ پس مورخ نیز نگارنده بوده ها و شده ها...
از آن زمان که انسان تاریخ را نگاشت و تاریخ احوال آدمی را در بر داشت، همواره شرح حوادث و اتفاقات، رخداد ها و بلایا نقاط عطف تاریخ بوده اند.در سفرنامه ها، داستان ها و متون تاریخی بسیار خوانده ایم؛ شرح سیل ها و زلزله ها، قحطی ها و طاعون ها و حتما غارت ها و غارتگران که بیامدند و شهرها که ویرانه کردند و عمارت ها نیز ...

 
سرزمین مادری معماری خانه های دوره قاجار در اردبیل اردبیل، استان سال 98 دومین نشستسرزمین مادری معماری خانه های دوره قاجار در اردبیل اردبیل، استان سال 98 دومین نشست

«بافت تاریخی اردبیل» همانند بسیاری از شهرهای مرکزی کشور از بافتی درونگرا و پیوسته تشکیل شده است و شبکه ارتباطات آن به سبب خصوصیات تاریخی، اجتماعی، محیطی و اقلیمی دارای شکل مرکزی ارگانیک و غیر هندسی است. در حوزه تاثیرات آیینی، فرهنگی هندسه معابر تحت تاثیر سه عامل شاخص بافت شهری همانند مجموعه شیخ صفی، بازار و جمعه مسجد است. به دلیل آزاد بودن شکل و حرکت، شبکه ارتباطی، در این بافت ها که به طور عمده به دسترسی پیاده پاسخ می دهد. در بافت تاریخی شهر، غالبا انواع ساختمانها به شکلی ساخته می شد که به یکدیگر متصل و پیوسته بود. غالبا تنها یک جبهه و در مواردی کمتر دو جبهه متصل به معبر بود که به سبب درونگرایی فضاها، غالبا سایر جبهه های فرعی طراحی و نماسازی نمی شدند. این در هم تنیدگی بافت، علاوه بر خانه های تاریخی در بسیاری از فضاهای عمومی همانند مساجد صدق می کند.

 
خانه - مدرسه گامی نو در حکمت قدیمخانه - مدرسه گامی نو در حکمت قدیم

پدیده ی زمین لرزه از غیرمنتظره ترین و دردناکترین حوادث طبیعی است. در حادثه تلخ زمین لرزه که استان کرمانشاه ایران (21 آبان ماه 1396) را هدف قرار داد، بیشترین درصد تخریب و آوارگی مربوط به روستاها و خانه های ارزان ساز و غیراصولی گزارش شده است. مناطقی که قبل از وقوع حادثه نیز با مشکلاتی چون فقر روستائی دست و پنجه نرم می کردند.

 
حکایت دنیاحکایت دنیا

مرد از پیش اشتر مست بگریخت و در چاهی آویخت و دست در دو شاخ زد که بر بالای آن روییده بود و پایهاش بر جایی قرار گرفت. در این میان بهتر بنگریست، هر دو پای بر سر چهار مار بود که سر از سوراخ بیرون گذاشته بودند. نظر به قعر چاه افکند، اژدهایی سهمناک دید دهان گشاده و افتادن او را انتظار می‌کرد. به سر چاه التفات نمود، موشان سیاه و سفید بیخ آن شاخها دایم می‌بریدند.

 
زبان و ادبیات فارسی در چینزبان و ادبیات فارسی در چین

کهن‌ترین نوشته به زبان‌های ایرانی در چین، به زبان پهلوی است. بر سنگ مزار بانویی به نام ما (پهلوی: مانوش)، همسر سردار سوـ لیانگ۱ (پهلوی: فرخزاد)، متعلق به تاریخ ۲۶۰ر۸۷۴م، که در شیان، مرکز استان شنسی، یافته شده است.

 
پیشگیری از بحران و امنیت آبیپیشگیری از بحران و امنیت آبی

مدیریت منابع آب در هر کشور وظایف گوناگون و متنوعی دارد که حتی قرار دادن اقدامات هر قلم از آنها در یک تشکیلات مقدور نیست.

 
نقاط تاریک در ارزیابی‌های اقتصادینقاط تاریک در ارزیابی‌های اقتصادی

امروزه مشاوران و کارشناسان اقتصادی در ارزیابی اقتصادی طرح‌های زیربنایی لازم است نسبت به گذشته طیف وسیع‌تری از مسائل را مدنظر قرار دهند. این مساله را می‌توان ذیل عنوان پایداری خلاصه کرد. به عبارتی توجه به این مهم که فایده اقتصادی پروژه‌ها به‌طور کامل محقق نخواهد شد، مگر آنکه به اثرات زیست محیطی و اثرات توزیعی و بازیابی هزینه و پایداری مالی پروژه‌ها نیز توجه شود.

 
قنات سنگلج کاریز، کهن شهر، خانه منقنات سنگلج کاریز، کهن شهر، خانه من

دبیرخانه آب های تهران، گروهی متشکل از چند معمار و طراح شهری است که در سال 1394 فعالیت خود را به استناد مطالعات دانشگاهی و تجارب حرفه ای بیست و چند ساله در خصوص جایگاه آب در تفکر و عمل طراحی فضای معماری و شهر ایرانی آغاز کرده است.

 
 باغ جهانی پهلوانپور مهریز – یزد با یونسکو در گذر باغ ایرانی  (هفتمین نشست) باغ جهانی پهلوانپور مهریز – یزد با یونسکو در گذر باغ ایرانی (هفتمین نشست)

باغ پهلوان پور یکی از آثار بر جای مانده از اواخر دوران قاجاریه در ایران است که با مساحت 5 هکتار در محله مزویرآباد در شهر مهریز (30 کیلومتری جنوب شهر یزد) قرار دارد مالک آن (حسن ملا رضا) بود و بعد از وی در اختیار دامادش علی پهلوانپور (از تاجران یزدی بنام در آن زمان) قرار گرفت و نام باغ از نام ایشان گرفته شده است. این باغ در مهرماه سال 1381 به ثبت آثار ملی رسید و بعد از آن به همراه هشت باغ دیگر در سال 2011 افتخار ثبت آثار جهانی در یونسکو را نصیب خود نمود تا بر اهمیت آن بیش از پیش تاکید شود.

 
نوروز باستان و ساتراپ های هخامنشینوروز باستان و ساتراپ های هخامنشی

فرهنگ شامل رسوم، عادات و سنت ها، راه و روش و شیوه زندگی یک منطقه، قوم و یا یک ملت است که طی قرون و اعصار طولانی به وجود می آید و به خود، صورت اسطوره و آیین میگیرد و روح یک ملت را تشکیل می دهد.