تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،29-9-1395
تعداد بازدید :291

دویست و سی و یکمین گفتمان هنر و معماری ناشناخته های تهران مجموعه مستند

به نام خدا

 

دویست و سی و یکمین گفتمان هنر و معماری

 

هویت شهر، چهارچوبی است که در قالب آن، شهر شناخته می شود، این چهارچوب در ذهن استفاده کننده ها و در ذهن افرادی که شهر را از دور می شناسند، باید یک تعریف ویژه پیدا کند. هویت ملی، هویت سیاسی، هویت تاریخی و مذهبی و هویت کالبدی، که هر کدام از اینها مرتبط با موارد دیگر است. به این معنی که وقتی از هویت تاریخی یک شهر صحبت می شود، به شکلی وابسته به خاطره جمعی و حس تعلق مکان استفاده کننده هاست. هویت کالبدی تجسم یافته ی هویت اجتماعی یا هویت معنایی محیط است. پوسته ای است که بر اساس آن شهر، وقایع و موارد کلی را که در آن رخ داده، تجسم کرده و ساخته است. به این معنی که شهر به کمک محیط مصنوع می خواهد هویت تاریخی اش را نشان دهد.

بحث از هویت های محلی و جهانی، در جهان معاصر و تلاش های همه جانبه کشورها برای احراز هویت و گاه ساختن هویت های نوین (و حتی غیر واقعی از سوی برخی)، نشان از جدی بودن مقوله هویت در تعاملات اجتماعی و فرهنگی جوامع دارد و شهرهای کهن و مدرن، آوردگاه اصلی این رقابت هویتی برای تثبیت منش، هویت و شخصیت ویژه هر جامعه هستند.

بدین لحاظ مبحث هویت در چند دهه اخیر به یکی از محوری ترین موضوعات علمی، فرهنگی و حتی سیاسی تبدیل شده و در رشته های مختلف دانشگاهی به ویژه در حوزه علوم انسانی مورد بررسی و مداقّه قرار گرفته است. از آنجا که در حوزه معماری و شهرسازی، عناصر هویتی نمود و ظهور فیزیکی دارند، بیشتر موضوع مباحث نظری قرار می گیرند، زیرا تاثیرات فرهنگی و اجتماعی زیادی بر جامعه و شهروندان دارند. لذا شاخه ای از مباحث منتقدان هنری و در سالهای اخیر مستندسازان، همواره در خصوص چگونگی بازتاب ویژگی های هویتی یک جامعه در آثار معماری و شهرسازی و تاثیر متقابل این ها بر شکل گیری و تحول هویتی جوامع است.

در این میان مطالعات تاریخی و به ویژه تاریخ شفاهی همواره به عنوان مولفه ای بنیادین (در شناخت و معرفی آثار معماری معاصر) یکی از عناصر موثر یاری دهنده به مستند سازان در این حوزه می باشد و به یک معنا نمی توان بدون آن، جوامع معاصر را مورد بررسی و نقد قرار داد.

دویست و سی و یکمین گفتمان هنر و معماری به نمایش مجموعه مستند "ناشناخته های تهران" با تهیه و کارگردانی آقای هادی آفریده و خانم روشنک اهرابی اختصاص دارد و در پنل گفتگو سرکار خانم دکتر ترانه یلدا و آقایان مهندس ابوالحسن میرعمادی و هادی آفریده حضور دارند.

 

زمان: چهارشنبه اول دی ماه 1395 از ساعت 16 الی 18

مکان: موزه هنرهای آئینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) - بالاتر از ظفر - بلوار اسفندیار - شماره 35

 

انجمن مفاخر معماری ایران

موضوعات مرتبط : هم اندیشی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید