جامعه فرامصرفیجامعه فرامصرفی


این موضوع به‌طور فراگیری پذیرفته شده است که ما اکنون در جامعه‌ای‌ با مصرف انبوه زندگی می‌کنیم. اما باید روشن کنیم که جامعۀ مصرفی‌ای که در دهۀ ۱۹۵۰ایجاد شده بود دیگر وجود خارجی ندارد. امروزه، سنخ جدیدی از جامعۀ مصرفی حکم‌فرماست. پیشنهاد من این است که این مرحلۀ جدیدِ سرمایه‌داریِ مصرفی را «جامعۀ فرامصرفی» بنامیم.

 
دنیای هنر و ادبیات در کافه‌هادنیای هنر و ادبیات در کافه‌ها

تجربه کافه‌نشینی از آن دسته تجربه‌هایی است که همه ما کم و بیش لذت آن را چشیده‌ایم. تجربه‌ای که در خیلی از نقاط دنیا رونق دارد و در برخی شهرها شهرت آن زبانزد عام و خاص است. کافه‌ها در سراسر جهان پاتوق‌های گرمی برای مردم، هنرمندان و نویسندگان هستند.

 
درس عبرت از میدان ولی‌عصردرس عبرت از میدان ولی‌عصر

دو سال بعد از اکران وارونه پلازای شهری در میدان مرکزی تهران، کاربرد این مجموعه در عمل، به «استفاده شهروندان در قالب محل گذر برای رسیدن به ایستگاه مترو» محدود شده است. زیرزمین میدان ولی‌عصر از دو طبقه فضای بدون سقف تشکیل شده که قرار بود در چارچوب پلازای شهری، نقش «پاتوق اجتماعی» و «محل توقف شهروندان» برای هم‌صحبتی و تغییر حال و هوای روحی را ایفا کند؛ اما خلأ کاربری‌های قابل استقرار در پلازای شهری در این مجموعه، آن را به یک زیرگذر تبدیل کرده است.

 
خودکامگی و حافظه تاریخیخودکامگی و حافظه تاریخی

دارا بودن حافظه تاریخی در یک ملت، لزوما امری بدیهی، ژنتیک یا مادرزادی نیست. حافظه تاریخی، چه کوتاه‌مدت، چه میان‌مدت و چه درازمدت، زاییده نگرشی راهبردی و درازمدت مبتنی بر داشتن تعریفی دقیق و مشخص از منافع ملی و نیازمند آموزش و درایت چندین نسل در کنار تاریخی مستقر و مستمر و فاقد تلاطم و تنش است.

 
فاجعه‌ای که آمریکا برای پایان جنگ ایجاد کردفاجعه‌ای که آمریکا برای پایان جنگ ایجاد کرد

اقدام آمریکا در انداختن بمب‌اتم به روی دو شهر هیروشیما و ناکازاکی یکی از مهم‌ترین تصمیماتی بود که در طول تاریخ یک رهبر در میانه جنگ گرفته بود. هری ترومن در شرایطی به ریاست‌جمهوری آمریکا دست پیدا کرده بود که در این کشور نارضایتی بسیاری پیرامون ادامه جنگ وجود داشت.

 
مرگ شاهزاده جوانمرگ شاهزاده جوان

عباس‌میرزای قاجار، ولیعهد فتحعلی‌‌شاه و از شخصیت‌های موثر دوران قاجاریه سوم آبان‌ماه ۱۲۱۲ ه.ش به دلیل بیماری درگذشت.

 
عواقب خطرناک گرمایش جهانیعواقب خطرناک گرمایش جهانی

اصطلاح «تغییر اقلیم» اغلب فقط به تغییرات جاری در اقلیم جدید اشاره می کند، از جمله بالا رفتن میزان متوسط دمای سطح زمین که به عنوان گرم شدن زمین شناخته می‌ شود. در برخی موارد این عبارت با فرض رابطه علت و معلولی بشری نیز به کار می‌ رود. اصطلاح «نوسان پذیری اقلیمی» را برای تغییراتی به کار می‌ برند که منشاء غیر انسانی داشته باشند. منظور از «گرم شدن زمین» نیز افزایش میانگین دمای زمین است و «تغییر اقلیم» در اثر این افزایش دما به وجود می ‌آید.

 
شخصیت شگفت‏ و جامع ناصر خسروشخصیت شگفت‏ و جامع ناصر خسرو


درآمد: حکیم ناصرخسرو قبادیانی (۳۹۴ـ ۴۸۱ق)، به حق یکی از مظاهر شاخص و جلوه‏های فاخر فرهنگ و ادب سرافراز ایران‌زمین است که شخصیت بدیع و جامع‏الاطرافش، ناشناخته‏ها و ناگفته‏های بسیار دارد. وی افزون بر احراز مرتبة والای شاعری، نویسنده‏ای مبرز، اندیشمندی سترگ، فیلسوفی متبحر و متکلّمی برجسته به‏ شمار می‏رود. صرف‏نظر از مراتب مذکور، آنچه از ناصر خسرو سخنوری کاملا ممتاز و استثنایی ساخته، خصایل عالیة روحی و سجایای کم‏نظیر اخلاقی و انسانی اوست که از جملة اهم آنها می‏توان از دانش‏دوستی و خردگرایی، استقلال فکری و تقلیدگریزی، استدلال‏گرایی، رواداری و آمادگی و توانایی تحمل اعتقادات و ارزش‏های مورد احترام دیگران، دینداری مبتنی بر آگاهی و تعقل و مبارزه‏جویی با ریاکاری و زهدفروش، استبدادستیزی و تنفر از مدیحه‏سرایی،آزادگی و مناعت طبع، دوری‏گزینی از ارباب زر و زور و تزویر، و عدالت‏جویی و نفی تکاثر ثروت و فاصله‏های طبقاتی یاد کرد.

 
پيشنهاد تأسيس موزه شيخ اشراق در سهروردپيشنهاد تأسيس موزه شيخ اشراق در سهرورد

به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و کمیسیون ملی یونسکو- ایران، همایش ملی حکمت اشراقی در پرتو آراء و آثار شهاب الدین سهروردی، روز دوشنبه، هفتم مردادماه، با حضور حسن بلخاری قهی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، حجت‌اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و جمعی از استادان حکمت و فلسفه اسلامی در سهرورد، برگزار شد.

 
بهمن سركاراتيبهمن سركاراتي

بهمن سركاراتي پژوهشگر، مترجم و ايران‌شناس معاصر ايراني، در 12 شهريور 1316 در تبريز متولد شد. تحصيلات ابتدايي و دوره متوسطه را در همين شهر گذراند. در سال 1336 براي تحصيل در رشته زبان و ادبيات فارسي، وارد دانشكده ادبيات دانشگاه تبريز شد و از محضر استادان بزرگي همچون عبدالرسول خيام‌پور، احمد ترجاني‌زاده، حسن قاضي طباطبايي، يحيي ماهيار نوابي و منوچهر مرتضوي بهره برد. در 1339 با كسب رتبه نخست در دوره كارشناسي، موفق به دريافت راتبه (بورس تحصيلي) شد و براي ادامه تحصيل به انگلستان رفت.