اخبار و مقالات مربوط به خراسان رضوی

استان خراسان رضوی یکی از استان‌های خراسان در شمال شرقی ایران به مرکزیت مشهد است، واژهٔ رضوی در نام این استان، به مقبرهٔ علی بن موسی الرضا در مرکز این استان اشاره دارد.

صفحه خراسان رضوی در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
تخريب باغ خيام با لودرتخريب باغ خيام با لودر

محيط زيست خراسان در حالي گودبرداري و تخريب باغ ۶. ۵ هكتاري خيام ۱۸ مشهد را تأييد مي‌كند كه حفظ و تثبيت باغ‌هاي شهري در مشهد از مصوبات شوراي عالي معماري و شهرسازي است. هفته پيش خبرهايي از تخريب و تغيير كاربري و قطع شبانه درختان باغ ۶. ۵ هكتاري خيام ۱۸ مشهد براي ساخت پروژه «جهان مال» منتشر شد. پيمانكار پروژه مدعي است كه تخريب و گودبرداري اين باغ با مجوز شهرداري و بر اساس پروانه احداث بنايي كه از سوی شهرداري مشهد براي موسسه اعتباري و مالي... صادر شده است، انجام مي‌شود.

 

«حیدر علی بن ذولفقاری الاردستانی: معمار بنای امام زاده محروق در نیشابور معاصر شاه طهماسب صفوی و معمار ایوان شرقی مسجد قریه گز اصفهان مورخ 952 و مسجد جامع اردستان مورخ 946 ه . ق (سده دهم) است.»

 
استاد غیاث الدین شیرازیاستاد غیاث الدین شیرازی

848 ه . ق (822 ه . ش)
نام اثر: مسجد جامع خرگرد خراسان
غیاث الدین شیرازی (استاد): یکی از معماران و بنایان مسجد خردگرد خراسان در سال 848 ه . ق است. در فهرست دونالد ویلبر معمار به نام یدالشیخ العمید الاجل السید سدید الدوله معرفی گردیده است. 460 ه . ق
ثبت تاریخی 125

 
خواجه محمود حاج زین جامع شیرازیخواجه محمود حاج زین جامع شیرازی

844 ه . ق (818 ه . ش)
نام اثر: مجموعه تاریخی مزار جام (تربت جام)
«این مجموعه در فهرست آثار تاریخی ایران به شماره 174 به ثبت رسیده است. قسمت اصلی و قدیمی مجموعه خانقاه شیخ الاسلام احمد جامی عارف مشهور است که از قرن هشتم ه . ق باقی مانده است لیکن ابنیه کنونی و الحاقات آن متعلق به قرن نهم تا یازدهم ه . ق است. بناهای متعلق به مزار و مسجد جامع و عمارات پیوسته بر روی هم دو هزار و پنجاه متر مربع از مساحت را به خود اختصاص داده است. در هر قسمت از این مجموعه آثار هنری نفیسی اعم از کاشی کاری ها گچ بری ها، منبت کاری ها، انواع خطوط زیبا و تزیینات گوناگون با اسلوب های متفاوت دیده می شود.

 
شمس الدین محمد تبریزیشمس الدین محمد تبریزی

مسجد شاه مشهد از بناهای تاریخی قرن نهم هجری قمری است. دارای گنبد بزرگ کاشیکاری و ایوان و دو مناره است. به طوری که از متن کتیبه ایوان بنا مفهوم می شود ساختمان آن در ماه رجب سال 855 هجری قمری پایان یافته است.

 
استاد عرب معمار شیرازی (پدر محمد شریف)استاد عرب معمار شیرازی (پدر محمد شریف)

نام اثر: آستان قدس رضوی
آستان قدس رضوی که باشکوه ترین ابنیه مقدس تاریخی ایران و محل زیارت کلیه شیعیان جهان است شامل بناهای زیر است:

 
محمد ریگیمحمد ریگی

600 ه . ق (582 ه . ش)
نام اثر: میل رادکان قوچان
با به روی کار آمدن سلجوقیان ، علاوه بر مسجد، ساختن مقابر نیز در خاورمیانه به عنوان مهم ترین بنای مذهبی، اهمیت پیدا می کند.
مقابری که به شکل برج ساخته شده اند، ظاهرا با بناهایی از این گونه مربوط می شوند که در دوران قبل از اسلام وجود داشت و در نتیجه عوامل خاصی، دوران عباسیان را پشت سر گذاشته و به صورت ابنیه خشتی عظیم در آمده است.

 
باغ نشاط، فیروزهباغ نشاط، فیروزه

باغ نشاط فیروزه از باغهای اصیل و سنتی ایران و متعلق به دوران پهلوی اول است که در سه کیلومتری شمال شهر فیروزه واقع است. این باغ دارای تعداد زیادی درخت از جمله کاج و پسته بود که به علت کم آبی بیشتر این درختان خشک و یا قطع شده اند. مالکیت این باغ به صورت مشاع است. آقا بالاخان سالار معتمد (گنجی) از خوانین بزرگ خراسان و منطقه حدود 130 سال پیش این باغ بزرگ را که شامل عمارت شمالی ، مرکزی ، حصار ، برج و بارو است ، بنا کرد.

 
باغ کلات نادری، کلاتباغ کلات نادری، کلات

باغ کلات نادری در شهر کلات، شمال شرقی مشهد، در بستری کوهستانی، در میان دو رشته کوه در استان خراسان رضوی قرار گرفته است. یکی همان است که با نزدیک شدن به شهر کلات چشم‎اندازی حصار گونه دارد و شهر در این حصار قرار دارد و دیگری در سمت شمال است

 
12