اخبار و مقالات مربوط به ایران شناسی

 آشنایی با ایران شناسان مینورسکی دکتر محمود امیدسالار آشنایی با ایران شناسان مینورسکی دکتر محمود امیدسالار

ولادیمیر فدوروویج مینورسکی۱ ایران‌شناس برجسته روسی در حوزه تاریخ و جغرافیای تاریخی ایران، قفقاز و آسیای مرکزی، و استاد ادبیات فارسی مدرسه زبان‌های شرقی پاریس و لندن بود. پژوهش‌های او در حوزه تاریخ ترکی، مغولی، قفقازی، ارمنی و روم شرقی، به‌ویژه در ارتباط با ایران، بسیاری از مسائل مبهم در این حوزه‌ها را روشن ساخته است.

 
 ایران، سرزمین پر رمز و راز شرقی ایران، سرزمین پر رمز و راز شرقی

سفر به ایران به همراه دکتر «میشاییل والتر»، ایران‌شناس آلمانی دانشگاه فرایبورگ - مردمان غرب، اغلب دیدگاه عجیبی درباره فرهنگ و تمدن‌های کهن شرق دارند. فرهنگ شرقی برای آنها آمیزه‌ای است از رمز و رازهای معنوی و تصور فضاهایی که اغلب در داستان‌های ‌هزارویک شب نقل می‌شود، بازار وکیل شیراز، بادگیرهای یزد، خانه‌های خشتی کرمان، بازار حلب، کاروان‌سراها و حتی حالتی شبیه به آنچه در کارتون ماجراهای سندباد روایت می‌شد. در بسیاری موارد، مخاطب غربی درکی از تفاوت‌های فرهنگی موجود در ممالک شرق ندارد و تصور می‌کند تمام مردم شرق روی یک الگو و با یک فرهنگ مشترک زندگی می‌کنند.

 
آشنایی با ایران شناسان هانری ماسهآشنایی با ایران شناسان هانری ماسه

هانری ماسه(Henri mass) خاورشناس و ایران شناس معاصر و نامدار فرانسوی، صاحب تألیفات و تحقیقات ارزشمند در زبان، ادبیات و فرهنگ ایران، در 2 مارس 1886 در شهر لونویل در شرق فرانسه به دنیا آمد و در 9 نوامبر 1969/ آبان 1348 در 84 سالگی در پاریس درگذشت.

 
ورکانه" همدان؛ زیباترین روستای رنسانسی ایرانورکانه" همدان؛ زیباترین روستای رنسانسی ایران

روستای ورکانه همدان که به عنوان نگین گردشگری روستایی این استان شهرت یافته است با سنگ‌های لاشه که تمام‌ کوچه‌های آن را احاطه کرده‌اند زیر نورهای موضعی به رنگ قهوه‌ای سوخته در می‌‌آیند که تصاویر اروپای دوران رنسانس را یادآور می‌شود.

 
اسطوره ی ایران باستاناسطوره ی ایران باستان

ویکو(Vico) تاریخ را شامل دو جریان می داند : 1- مشیت االهی 2- اثر انسانی. او معتقد است که صورت نخست صورت دوم را تحت تاثیر قرار می دهد و گاه با خواست انسان در تضاد قرار می گیرد و شکل گیری آن به سرآغازهای نا منظم زندگی آدمی برمی گردد تا نظمی کلی برای او ایجاد کند

 
ایران شناسیایران شناسی

در قرن بیستم میلادی ایران شناسی در ایران در پی دستاوردهای ایران شناسان خارج از کشور، شکل گرفت و ایران شناسان با بیداری و آگاهی به جمع آوری و صیانت آنها پرداختند. این جهش ابتدا بیشتر جنبه کنجکاوی و تحسین داشت، اما به تدریج علاقه شدید به شناخت مظاهر ملی و جلوه های فرهنگی و نیز صیانت آنها را در پی آورد. ظاهراً اصطلاح «ایران شناسی» سالها پس از بنیانگذاری آن وضع شد؛ پیش از آن، ایران شناسان اصطلاح «مطالعات ایرانی» به کار می بردند و حتی آنتوان میه که خود ایران شناس بود، در سال 1992 اصطلاح «ایرانیسم» برای آن اختیار کرد، در حالی که در همان زمان گایگر مجلة ایران شناسی را در آلمان منتشر می کرد.

 
ایران را با چشم هایم دیدمایران را با چشم هایم دیدم

رایموندو اسکیانوونه جهانگرد ایتالیایی پس از دیدار از ایران گزارشی را در دو یادداشت مختلف در روزنامه‌های ایتالیا منتشر کرده است. احمد جعفری رایزن مطبوعاتی سفارت ایران در ایتالیا آن را گردآوری و سایت انسان‌شناسی و فرهنگ آن را منتشر کرده است.

 
هنر کتاب سازی ایرانیهنر کتاب سازی ایرانی

اشاره: آرتز پوپ (1259-1348) از پژوهشگران و پیشگامان در مطالعه هنرهای آسیایی به ویژه هنر ایرانی و اسلامی و از بنیان گذاران موسسه آسیایی دانشگاه شیراز است که فرهنگ و معماری ایران را ضمن کتابها، مقالات و صدها سخنرانی در سراسر جهان شناساند و بر آن بود که: «هنر ایرانی، بزرگترین سرمایه این کشور است و ایران در ایجادهنرهای اسلامی، مادر و نیروی الهام بخش بوده است.»

 
درآمدی بر ایران شناسیدرآمدی بر ایران شناسی

معرفی کتاب درآمدی بر ایران شناسی، دکتره زهره زرشناس، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی - کتاب حاضر با قسمتی با عنوان سر سخن آغاز و پس از آن مطالب اصلی در دو گفتار بیان شده که گفتار یک با عنوان خاور شناسی، بستر ایرانشناسی از صفحه 1-31 و پی نوشت آن از 31- 41 آمده است. گفتار دوم با عنوان ایرانشناسی از صفحه 43-96 و پی نوشت آن از 96-113 می باشد پس از آن سخن پایانی، کتابنامه و نمایه ( کسان، جای ها، نام های خاص) آمده است.