اخبار و مقالات مربوط به تاریخ شفاهی

خاطراتی از دبیرستان بدر تهرانخاطراتی از دبیرستان بدر تهران

دبیرستان بدر در بالای در بالای بازارچه حمام نواب (غرب خیابان ری)واقع است.سال تحصیلی من در اوایل دهه چهل در این مدرسه با سال های 43-40و تحصیل در دوره سیکل دوم رشته ریاضی مطابقت دارد.

 
پیش درآمدی بر هم اندیشی معمار ملیپیش درآمدی بر هم اندیشی معمار ملی

به راستی "معمار" کیست آن هم معمار امروز؟ هنرمند است؟ از دانش آگاه است؟ به درستی توان شناخت و تغییر ماده و یافتن و باز زنده سازی ارزش های نهفته در آن را دارد؟ از حوزه های زیستی، مادی و روانی انسان ها آگاهی دارد؟ راه گذر از ماده به مفاهیم نظری و فلسفی منتهی به خلق یک اثر را می داند؟ علوم و دانش ها و فناوری را می شناسد؟ ...

 
یادداشت های روزانه ناصرالدین شاهیادداشت های روزانه ناصرالدین شاه

مقالات گذشته - این روزنامه خط فخرالدوله است. امشب که شب چهارشنبه نهم شهر محرم الحرام است در تالار اندرون در حالت شام خوردن که امشب هم تعزیه امیر تیمور است و باید در تکیه به عادت معمول همه ساله گردش کنیم نوشته می شود.

 
پیش درآمدی بر هم اندیشی تاریخ شفاهی معماری و شهرسازی معاصرپیش درآمدی بر هم اندیشی تاریخ شفاهی معماری و شهرسازی معاصر

تاریخ، دانش پیچیده ای است که برای حصول به حقیقتی همیشه نسبی، ناگزیر از پیمودن راه های ناهموار و چالش برانگیز است. در طی قرون، تاریخ با شیوه های متفاوتی درک شده: از طریق نقاشی های به جا مانده بر دیوار غارها، ابزار انسان های نخستین، مطالعه سنگ نبشته ها، رویت بناهای باستانی، بررسی مجسمه ها، سکه ها و مهرها، مطالعه نامه ها، کتب خطی و سفرنامه ها و خاطرات و ...

 
مناظره‌ای در باب «كاربست نظريه‌های رايج علوم انسانی در مطالعات تاريخی»مناظره‌ای در باب «كاربست نظريه‌های رايج علوم انسانی در مطالعات تاريخی»

دانش تاریخ علمی «تفریدی» است و مهم‌ترین وظیفه‌ی مورخان «تولید فاكت» است و تأکید مورخان بر نظریه و تحلیل، آنها را از وظیفه‌ی اصلی خود دور می‌کند./ وظیفه‌ی دانش تاریخ تولید نظریه نیست./ منصوربخت: به‌کارگیری نظریه در تحقیقات تاریخی «ضرورت تاریخ امروز» است/ مدعیان «تبیین تاریخ بدون نیاز به نظریه» نتیجه‌ی پارادوکسی هستند که در «بن‌بست تاریخ‌نگاری ما» به دام افتاده‌اند.

 
مرزهای فلوریدا: مؤلفی که انواع تاریخ شفاهی را ضبط کردمرزهای فلوریدا: مؤلفی که انواع تاریخ شفاهی را ضبط کرد

استتسون کندی(Stetson Kennedy) با یک ضبط صوت دست وپاگیر که به آن «وسیله» می گفت از شمال فلوریدا تا شهر کی وست (Key West) در نواحی جنگلی روستایی، باتلاق‏ها و شهرهای کوچک سفر می کرد و به جمع‏آوری تاریخ شفاهی، داستان‏های عامیانه و آوازهای کارگران می‏پرداخت.

 
سمینار روش‌های داستان زندگیسمینار روش‌های داستان زندگی

متن پیش روی یک سیلابس یا طرح درس/سمینار تاریخ شفاهی برای رشته انسان‏شناسی است که در نیمسال زمستان 2012 در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه آلبرتای کانادا توسط دکتر اندی پالمر (Andie Palmer) ارایه شده است.

 
موهبت خاطره : همایش انجمن ملی تاریخ شفاهی نیوزیلند موهبت خاطره : همایش انجمن ملی تاریخ شفاهی نیوزیلند

انجمن ملی تاریخ شفاهی نیوزیلند (NOHANZ) پذیرای خلاصه مقالات جهت ارائه درهمایش تاریخ شفاهی است که در تاریخ 21 ـ 20 سپتامبر در ویلینگتون(Wellington) نیوزیلند برگزار می‌شود. این همایش دوسالانه گفتگوهای جالب و به لحاظ فکری تقویت‌کننده ای را بردارد و شرکت‌کنندگان از گرمی و اشتیاق همراهی یکدیگر برخوردار می شوند.

 
 همایش میان رشته ‏ای در گدانسک - خاطره: فراموشی و خلق همایش میان رشته ‏ای در گدانسک - خاطره: فراموشی و خلق

لهستان 11 و 12 سپتامبر 2014 - آخرین مهلت ارسال مقالات: 15 ژوئن 2014 - مجری: دانشگاه گدانسک (لهستان) – واحد تحقیق و مطالعات رویا، خاطره و تخیل ...