اخبار و مقالات مربوط به تاریخ شفاهی

 نشستی در مورد طرح تاریخ شفاهی کارخانه بوئینگ در شهر ویچیتا نشستی در مورد طرح تاریخ شفاهی کارخانه بوئینگ در شهر ویچیتا

کارکنان شرکت بوئینگ در فوریه سال 1945 به مناسبت تولید هزارمین هواپیمای B-29 در کارخانه شهر ویچیتا(Wichita) پول‏ها و سکه‏های خود را برای کمک به موسسه خیریه مارچ آو دایمز(March of Dimes) روی هم گذاشتند. این کمک‏ها که با هدف مبارزه با بیماری فلج اطفال جمع آوری شده بود، بالغ بر 10562 دلار شد. واحد ویچیتای شرکت هواپیماسازی بوئینگ پیش از پایان دادن به تولید خود در این شهر حدود 1800 هواپیمای B-29 تولید کرد.

 
تاریخ شفاهی زندگی بومی آلاسکا تاریخ شفاهی زندگی بومی آلاسکا

طرح جووک باکس بر اساس شناخت بومی، برنام‏های با عنوان «یخ دریایی در بارو» را به برنامه‏ های خود اضافه می‏کند. طرح جووک باکس، بخش دیجیتال برنامه تاریخ شفاهی دانشگاه آلاسکا فیربانکس University of Alaska Fairbanks، از برد تحقیقاتی اقیانوس آرام شمالی کمک مالی دریافت کرده تا قسمت جدید چند رسانه ای «یخ دریایی در بارو Barrow» را راه اندازی کند.

 
اصول و بهترین روش برای تاریخ شفاهی‌اصول و بهترین روش برای تاریخ شفاهی‌

نجمن تاریخ شفاهی آمریکا متن حاضر را با عنوان «اصول و بهترین روش برای تاریخ شفاهی» به‌روز و جایگزینِ متن «راهنمای ارزیابی تاریخ شفاهی» کرده‌است که در سال۱۹۸۹ به تصویب رسید و در سال۲۰۰۰ بازبینی شد.

 
طرح تاریخ شفاهی دانشگاه کنتاکی، «انقلابی نهفته»طرح تاریخ شفاهی دانشگاه کنتاکی، «انقلابی نهفته»

دانشگاه کنتاکی با راه‌اندازی سامانه‌ای که پیش از پیاده‏سازی مصاحبه‌ها می‌توان به صورت آنلاین آن‌ها را گوش کرد، برای حفظ تاریخ شفاهی گام‌هایی برداشته است...

 
 ادبیات شفاهی در عصر دیجیتال ادبیات شفاهی در عصر دیجیتال

معرفی کتاب ادبیات شفاهی در عصر دیجیتال: بایگانی شفاهی و ارتباط با جوامع
اثر: مارک تورین Mark Turin، کلئر ویلرClaire Wheeler و الینر ویلکینسونEleanor Wilkinson

 
نکاتی درباره بایگانی تاریخچه خانواده، قسمت اول نکاتی درباره بایگانی تاریخچه خانواده، قسمت اول

خوانندگان دهها سوال خود را درباره چگونگی آرشیو و حفظ تاریخچه خانوادگی خود، به برترام لیونز (Bertram Lyons)، یکی از بایگانهای مرکز فرهنگ عامه امریکا در کتابخانه کنگره در واشنگتن ارسال کردند. لیونز مسئول بایگانی دبجیتال مربوط به فرهنگ عامه، منجمله داستان نیروی زمینی StoryCorps است که تاریخ شفاهی را ثبت و گردآوری می‌کنند...

 
تاریخ شفاهی، پژوهش و فناوری تاریخ شفاهی، پژوهش و فناوری

حدود یک ماه پیش انجمن تاریخ شفاهی آمریکا(OHA: Oral History Association) همایش سالانه خود در 2012 را با عنوان «بخوان، فریاد کن، بلند بگو: صدا بخشیدن با تاریخ شفاهی» در کلیولند Cleveland اوهایوOhio برگزار کرد. شرکت‏کنندگان در همایش با مقالات، برنامه‏ها، نمایشگاه‏ها و میزگردها، «روش‏هایی که افراد با آنها تفکرات خود را در تاریخ های شفاهی بیان می‏کنند و همچنین روش‏هایی که افراد تاریخ‏های شفاهی موجود را در دیگر صورت‏های بیان استفاده می‏کنند،» مورد بررسی قرار دادند.

 
بایدها و نباید‏های تدوین در تاریخ شفاهی بایدها و نباید‏های تدوین در تاریخ شفاهی

ابوالفتح مؤمن :‌در تعریف تاریخ شفاهی تعاریف بسیاری ارائه شده است. اما در یک جمع‏بندی می‏توان گفت تاریخ شفاهی مجموعه تلاش‏هایی است که با بهره‏گیری از فنون و ابزار‏های خاص خود به جمع‏آوری و حفظ داده‏های تاریخی حاصل از تجارب شخصی افراد وگروه‏های اجتماعی می‏پردازد.

 
دوره‌های آموزشی تاریخ شفاهی دانشگاه کنتاکی دوره‌های آموزشی تاریخ شفاهی دانشگاه کنتاکی

در حال حاضر این دوره‌ها شامل حدود 70 مقاله توسط زبردست‏ترین کارشناسان تاریخ شفاهی در دانشگاه کنتاکی، برنامه‌های ویدئویی با عنوان «تفکر بزرگ» (Thinking Big) و لینک‏هایی به بیش از 200 منبع اینترنتی تاریخ شفاهی است.

 
گزارشی از هفدهمین همایش بین ‏المللی تاریخ شفاهی گزارشی از هفدهمین همایش بین ‏المللی تاریخ شفاهی

هفدهمین همایش بین‏ المللی تاریخ شفاهی با عنوان: «چالش‏ها‏ی تاریخ شفاهی در قرن ۲۱: گوناگونی، نابرابری و شکل‏گیری هویت» از 4ام تا 7ام سپتامبر 2012 با موفقیت در بوینس آیرس برگزار شد.