اخبار و مقالات مربوط به تمدن آشوری و ایران

تمدن آشورتمدن آشور

- معرفی
آشور (به زبان باستان Ashur، Ashshur، Assur) کشور باستانی در آسیا بود که، در بخش شمالی عراق، از مرزهای شمالی عراق کنونی رو به سوی جنوب تا دهانه رود زاب کوچک (Little Zab River) گسترده شده بود. آشور که مقیاسی در حدود استان کنساس (Kansas) داشت و تقریبا به شکل مثلث بود، درۀ رود دجله را در بر می گرفت.

 
هنر و تمدن سومرهنر و تمدن سومر

سمیه رمضان ماهی : اولین اقوامی که در بین النهرین ماهیت فرهنگی و تمدنی ایجاد نمود، اقوام " سومری " بودند. نژاد سومری به درستی مشخص نیست ام بر اساس اکثریت آؤا ایشان را از نژادی ایرانی می دانند که به آن منطقه مهاجرت کرده و با اقوام بومی منطقه مرسوم به " عبیدیان" درهم آمیختند.

 
هنر بین النهرین، عصر زرین خاور نزدیکهنر بین النهرین، عصر زرین خاور نزدیک

تمدن بین النهرین از ابتدایی ترین تمدن های بشری است که با شروع یکجانشینی و پس از عهد نوسنگی بوجود آمد. از مهمترین دستاوردهای این تمدن ابداع خط میخی است.

 
نقش برجسته‌های آشور و تلاش ستودنی یک محقق جواننقش برجسته‌های آشور و تلاش ستودنی یک محقق جوان

کتاب «نقش برجسته‌های آشور» نخستین اثر منتشر شده توسط رقیه سلطانی لشکناری، نویسنده جوان مازندرانی است. نویسنده سعی کرده که با توجه به دانش و امکانات خود و با توجه به کمبود منابع در این موضوع، تحلیل و تفسیر مختصری از هنر حجاری آشوریان داشته باشد. کتاب باوجود حجم کم، اشکالات ویراستاری بسیاری دارد که باید برای چاپ دوم برطرف شود.

 
خدایان و آفرینش جهان در ایران باستانخدایان و آفرینش جهان در ایران باستان

بیشتر اطلاعات درباره خدایان ایران باستان و آفرینش جهان توسط آنها را می توانیم در متن های دینی زرتشتی که شامل«اوستا»، و منابع متاخر« بندهشن»و «دینکرد» است، بیابیم. بندهشن در معنی «بن آفرینش» شامل ترجمه پهلوی (فارسی میانه) بخش هایی از اوستا که دیگر موجود نیست و تفسیر آنها(زند) است.(فیلیپ فرناندز آرمستو)

 
آثار به جا مانده از تمدن مانا آثار به جا مانده از تمدن مانا

پیش از تشکیل پادشاهی ماد در غرب و شمال غرب ایران حکومت های محلی مختلفی در این منطقه شکل گرفت که مهمترین و در عین حال ناشناخته ترین آنها پادشاهی مانا بود . این حکومت در هزاره اول ق م به مدت 300 سال به حیات فرهنگی ، سیاسی خود ادامه داد . به این تمدن نخستین بار در سال 834 ق م در کتیبه های آشوری اشاره شده است اما خیلی بیشتر از ان نیز وجود داشتند.

 
هنر و تمدن بابلی ها - تمدن حمورابیهنر و تمدن بابلی ها - تمدن حمورابی

اویل هزاره سوم و اویل هزاره دوم پیش از میلاد، دوران بلوا در بین النهرین بود، چراکه دولت- شهرها عمدتا بر سر دسترسی به آب با یکدیگر می جنگیدند. پس از این دوران این منطقه برای بیش از 300 سال ، تحت حکومت سلسله بابلی متحد شد.

 
هنر و تمدن مادهنر و تمدن ماد

با ورود آریایی ها به ایران دو قوم اصلی در ایران قدرت را به دست گرفتند، مادها و پارسها. این مقاله به ویژگی های قومیتی و هنری به جای مانده از اقوام ماد می پردازد.

 
کتیبه‏  سارگن دوم آشوری‏ در تنگی‏ ورکتیبه‏ سارگن دوم آشوری‏ در تنگی‏ ور

این کتیبه‏ی قدیمی برای بررسی تاریخ ایران قبل از قدرت‏گیری‏ مادها،اهمیت بسیار دارد که متأسفانه در تحقیقات تاریخی مورد بی‏ توجهی قرار گرفته و نیز این اثر گرانبها به ناملایمات طبیعی محیط اطراف کتیبه سپرده شده است.

 
تمدن تپه سیلک کاشانتمدن تپه سیلک کاشان

تمدن تپه سیلک به دلیل داشتن قدیمی ترین خشت دست ساز و قدیمی ترین زیگورات ایران و سفالهای منقوش بی نظیر از مهمترین تمدن های کهن ایران در پیش از مهاجرت آریایی هاست.

 
12