اخبار و مقالات مربوط به جاذبه های معماری

قلعه سیب سورانقلعه سیب سوران

شهرستان «سیب و سوران» به مرکزیت سوران در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. یکی از مناطق تاریخی این شهرستان، روستای سب است که قلعه خشتی اش آوازه دارد. «سوران» از جهانی یادآور سردار نام آور اشکانی، «سورن» یا «سورنا» (52- 82 پ م) است که لشکر مجهز رومی به فرماندهی کراسوس را شکست داد و خاندانش یکی از هفت خاندان معروف ایرانی (در زمان اشکانیان و ساسانیان) بود و در ناحیه سیستان و بلوچستان حکم می راندند و برخی داستانهای مربوط به رستم در شاهنامه را برخاسته از این ناحیه می دانند. بر پایه آنچه در دانشنامه ویکی پدیا آمده.

 
خانه صدقیانیخانه صدقیانی

یکی از جاذبه های دیدنی تبریز، خانه های زیبا و قدیمی این شهر است که به دلیل موقعیت ممتاز این شهر در دوران حکومت قاجار و صفویه در کشور کم نظیر است و آنچه بر این شکوه می افزاید هماهنگی معماری آنها با شهر است به طوری که می توان گفت این خانه ها معماری تبریز دارد اما چه سود که این عظمت از چشمان بسیاری از مسئولان این شهر به دور مانده و این غبار فراموشی گاه به تخریب آن بناها منجر شده است و تخریب هر یک از این ها در مفهوم نابودی پشتوانه های فرهنگی این مرز و بوم است.

 
امامزاده زیدالکبیر ابهرامامزاده زیدالکبیر ابهر

بنای با عظمت امامزاده زیدالکیر که اهالی به آن شازده کبیر یا شاه زید الکبیر می گویند در میانه یک میدان، در شرق ابهر واقع شده است. بر اساس مدارک موجود، نسب شاهزاده زیدالکبیر عیسی ابن زید بعد از نوزده واسطه به حضرت امام حسن مجتبی (ع) می رسد.

 
ای نسیم سحر آرامگه یار کجاست؟ای نسیم سحر آرامگه یار کجاست؟

آرامگاه حافظ، این شاعر شیرین‌بیان و رند زمان در شیراز قرار دارد. لسان‌الغیب در زمان خود شعری سرود و در آن پیش‌بینی کرده بود: «بر سر تربت ما چون گذری همت خواه که زیارتگه رندان جهان خواهد بود»
آرامگاه حافظ در باغ مصلای شیراز، هر ساله در روز 20 مهر و همزمان با بزرگداشت حافظ، میزبان دوستداران فرهنگ، هنر و شعر ایرانی است. بنایی که با معماری خاص و زیبای خود، یادگار معماری درخشان ایرانی در دوره‌ زندیه و تلفیقی از هنرهای بی‌نظیر تجسمی است.

 
عقدا مهجــور مانده‌استعقدا مهجــور مانده‌است

روستای عقدا از روستاهای تاریخی استان یزد است که دیدنی های جالب توجهی دارد و به دلیل وجود همین بناهای تاریخی مورد توجه گردشگران است‌.
عقدا یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین روستاهای بخش مرکزی اردکان است که در 48 کیلومتری اردکان و در مسیر راه تهران ـ بندرعباس قرار گرفته‌است‌.

 
عمارت صمیمی (باغ صمیمی)عمارت صمیمی (باغ صمیمی)

عمارت تاریخی صمیمی (باغ صمیمی) یا باغ امیر سپهدار از باغ های سکونتی – حکومتی دوره قاجار است که به عنوان حاکم نشین شهرستان رامهرمز در خوزستان استفاده می شده است و متاثر از باغ های فرنگی ساخته شده است.
این باغ یک عمارت اندرونی و همین طور یک فضای ورودی دارد که محل استقرار و سکونت نگهبانان و سایر کارکنان خدماتی صاحب باغ و مهمانانش بوده است.

 
خانه تاریخی تیزنوخانه تاریخی تیزنو

شاید درباره خانه های تاریخی دزفول کمتر شنیده باشید اما در بافت سنتی این شهر خانه ای وجود دارد که تمام ویژگی های معماری بومی دزفول را در دل خود جمع کرده است: خانه تیزنو دزفول.
به گزارش تبیان، خانه تیزنو دزفول یکی از قدیمی ترین خانه های شهر دزفول است که البته امروز به عنوان اداره میراث فرهنگی دزفول از آن استفاده می شود اما هنوز می توانید با قدم زدن در گوشه گوشه این خانه تاریخی، از زیبایی معماری آن لذت ببرید.

 
دژ الموتدژ الموت

قلعه الموت در شمال شرقی روستای گازرخان (در استان قزوین) و بر فراز صخره ای به ارتفاع 2163 متر از سطح دریا قرار دارد. بلندی صخره از زمینهای پیرامون خود 200 متر و گستره دژ 20 هزار متر مربع می باشد. اطراف دژ از هر چهارسو پرتگاه است و تنها راه ورود به آن در ضلع شمال شرقی است که کوه هودکان با فاصله ی نسبتا زیاد بر آن مشرف است.

 
بکربن محمد بن البندان البنا ابن المحسنبکربن محمد بن البندان البنا ابن المحسن

542 ه . ق (525 ه . ش)
نام اثر: گنبد سرخ مراغه
ثبت تاریخی 134
محسن معمار نیای بنی بکر محمد بن البندان البنا سازنده گنبد سرخ مراغه است.

 
بازسازی شگفت انگیزترین جوامع باستانی ایرانبازسازی شگفت انگیزترین جوامع باستانی ایران

هیئت باستان‌شناسی شهر سوخته بالأخره پس از 4 سال وقفه آمادگی پیدا کرد تا پس از 22 فصل کاوش توسط هیئت‌های ایرانی و ایتالیایی دوباره راهی محوطه 5 هزارساله‌ شهر سوخته شوند.