اخبار و مقالات مربوط به روز معمار

دهمین دوره مسابقه معماری میرمیران با موضوع “معماری؛ از زمین تا آسمان”دهمین دوره مسابقه معماری میرمیران با موضوع “معماری؛ از زمین تا آسمان”

دهمین دوره جایزه معماری میرمیران
مسابقه طراحی مفهومی (CONCEPT DESIGN)
با موضوع “معماری؛ از زمین تا آسمان”
مقدمه:
سیر تاریخ معماری و شهرسازی حکایت از آن دارد که شهرها در طول تاریخ همواره در سطح افقی گسترده می شدند و ساختار زندگی شهر را در افق شهری به وجود آورده اند.
گرچه فضاهای شاخص شهری در این نظام افقی در قالب عناصری عمودی خودنمایی می‌کردند.

 
برگزاری مراسم روز ملی معمار در دانشگاه لاهیجانبرگزاری مراسم روز ملی معمار در دانشگاه لاهیجان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، به مناسبت گرامیداشت شیخ بهایی و روز ملی معمار مراسمی توسط گروه معماری و انجمن علمی این گروه در سالن خواجه نصیر طوسی دانشگاه برگزار گردید.

 
نهمین دوره جایزه معماری «میرمیران» در خانه هنرمندان ایران برگزار شدنهمین دوره جایزه معماری «میرمیران» در خانه هنرمندان ایران برگزار شد

مراسم نهمین دوره یادمان و جایزه معماری «میرمیران» و بزرگداشت روز معمار، چهارشنبه ۲ اردیبهشت، با حضور پیروز حناچی، محمود گلابچی، دیبا، ایرج اعتصام، شهاب کاتوزیان و عباس کیارستمی در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

 
بزرگداشت روز معمار برگزار می‌شودبزرگداشت روز معمار برگزار می‌شود

مراسم بزرگداشت روز معمار، یادمان و جایزه معماری میرمیران برگزار می‌شود.
به گزارش ایسنا، مراسم بزرگداشت روز معمار، یادمان و جایزه معماری میرمیران چهارشنبه، 1 اردیبهشت ساعت 17:30 در خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

 
نامه سرگشاده انجمن مفاخر معماری ایران  در مورد روز معمار، معماری و توسعه پایدارنامه سرگشاده انجمن مفاخر معماری ایران در مورد روز معمار، معماری و توسعه پایدار

چنانچه مستحضرید روز سوم اردیبهشت ماه مصادف است با بزرگداشت معمار و ریاضیدان برجسته قرن یازدهم، شیخ بهاالدین محمد (شیخ بهایی)، که همه ساله به طرح موضوعات گوناگون پیرامون معماری و مباحث مرتبط با آن، تخصیص یافته است.

 
روز بلاتکلیف معمار روز بلاتکلیف معمار

«روز معماری» با وجود تلاش‌های انجام‌شده هنوز در تقویم رسمی کشور ثبت نشده است، در حالی‌ که برای بزرگداشت و قدردانی از فعالان هر حرفه‌ی تأثیرگذاری‌ می‌توان روزی را به نام آن‌ها در تقویم ملی و جهانی ثبت کرد.

 
« توسعه صنعتی ساختمان»  تنها راه عبور از معضلات ساخت وساز است« توسعه صنعتی ساختمان» تنها راه عبور از معضلات ساخت وساز است

طراحان و معماران ما در ارتباط با ساخت وساز، با انتقادات جدی مواجاند.
گروه عمران- سوم اردیبهشت ماه مصادف است با بزرگداشت معمارو ریاضیدان برجسته قرن یازدهم، شیخ بهاالدین محمد ( شیخ بهایی) که همه ساله به طرح موضوعات گوناگون، پیرامون معماری و مباحث مربوط به آن اختصاص یافته است.

 
به بها نه ی آغاز هفته معماریبه بها نه ی آغاز هفته معماری

جمعیت رو به گسترش وحوزه نیازهای امروزین جامعه، در کنار توسعه علوم و تکنولوژی، منشاء تحولاتی است که شرایط و مشخصات ساخت و ساز بوده است. یکی از محورهای اصلی تحول را می توان حرکت از برنامه ریزی خرد به سمت برنامه ریزی انبوه و ساخت و ساز به روش صنعتی دانست.

 
روز معمار سرگردان در تقویم ملی کشورروز معمار سرگردان در تقویم ملی کشور

در تقویم ملی کشورمان روز سوم اردیبهشت به نام روز بزرگداشت شیخ بهایی ثبت شده به طوریکه چهار سال پیش قرار بود این روز به نام روز معمار ثبت شود اما همچنان خبری از ثبت این روز نیست.
به گزارش خبرنگار حوزه میراث فرهنگی باشگاه خبرنگاران؛"بهاء‌الدین محمدبن‌حسین عاملی‌" معروف به "شیخ بهایی‌" دانشمند و نظریه‌پرداز شیعه در قرن دهم و یازدهم هجری است که در دانش‌های فلسفه، منطق، ریاضیات و معماری تبحر داشته و در حدود 95 کتاب و رساله از او در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی‌، هنر و فیزیک به جا مانده است.

 
روز بزرگداشت شيخ بهاييروز بزرگداشت شيخ بهايي

بهاء الدين محمد بن عزالدين حسين بن عبدالصمد بن شمس الدين محمد بن حسن بن محمد بن صالح حارثي همداني عاملي جبعي (جباعي) معروف به شيخ بهائي در سال 953 ه.ق 1546 ميلادي در بعلبك متولد شد. او در جبل عامل در ناحيه شام و سوريه در روستايي به نام "جبع" يا "جباع" مي زيسته و از نژاد "حارث بن عبدالله اعور همداني" متوفي به سال 65 هجري از معاريف اسلام بوده است.