اخبار و مقالات مربوط به روز معمار

امروز روز معمار است هويت ايراني - اسلامي ، گمشده خانه‌هاي ايرانيامروز روز معمار است هويت ايراني - اسلامي ، گمشده خانه‌هاي ايراني

جام جم آنلاين: تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا خانه‌های ما زیبا ساخته نمی‌شوند.
معماری خانه‌های ایرانی‌ها تنها به چهارگوش‌هایی محدود می‌شوند که خوابگاه هستند و نه محلی زیبا برای زندگی.

 
احياء سبک هاي عملي و تحقيقاتي شيخ بهايياحياء سبک هاي عملي و تحقيقاتي شيخ بهايي

کنگره بزرگداشت شیخ بهایی 4 و 5 دی‌ماه با حضور صدها تن از اندیشمندان ایرانی و خارجی جهان اسلام با سخنرانی آیت ا...‌هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

 
تنها راه عبور از معضلات صنعت ساخت و ساز استتنها راه عبور از معضلات صنعت ساخت و ساز است

«توسعه صنعتی ساختمان» تنها راه عبور از معضلات صنعت ساخت و ساز است
سوم اردیبهشت ماه مصادف بود با بزرگداشت معمار و ریاضیدان برجسته قرن یازدهم، شیخ بهاالدین محمد (شیخ بهایی) که همه ساله به طرح موضوعات گوناگون، پیرامون معماری و مباحث مربوط به آن اختصاص یافته است.

 
ساخت صنعتی موجب ایمنی در برابر زلزله می‌شودساخت صنعتی موجب ایمنی در برابر زلزله می‌شود

گروه مسکن - دبیر انجمن مفاخر معماری ایران گفت: کشور ما روی کمربند زلزله واقع شده و امروزه ساخت‌وساز صنعتی واحدهای مسکونی پیامد ایمنی و مقاومت در برابر زلزله را به دنبال دارد و برای این مهم باید برنامه‌ریزی جدی صورت گیرد.
به گزارش دنیای اقتصاد، سید علیرضا قهاری روز دوشنبه در نشستی مطبوعاتی به مناسبت روز معمار، معماری و فن‌آوری‌های نوین ساختمانی (سوم تا نهم اردیبهشت ۸۷ ) در محل خانه هنرمندان اظهار داشت: وظیفه دولت است تا در زمینه الزام سازندگان واحدهای مسکونی و سایر سازه‌ها در سطح کشور مساله مقاوم‌سازی در برابر زلزله را به عنوان یک اصل مورد تاکید قرار دهد.

 

انجمن مفاخر معماری ایران به عنوان یک NGO یا انجمن مردم نهاد، تا کنون پیشنهادهای زیادی برای ارتقای شناخت جامعه امروز، از معمار و معماری ارائه کرده است و تا کنون هم کم و بیش در به ثمر رساندن پیشنهادهایش موفق بوده است. اگر باز هم اهداف انجمن به بار بنشیند، شاید خیلی زود سوم اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ بهایی، به عنوان روز ملی و روز جهانی معمار شناخته شود.

 
مختصات هنرمختصات هنر

نهادی در ایران هست که به مسائل معماری بپردازد؟
نامگذاری این روز را به وزارت مسکن واگذار کرد چرا که احتمالا به اعتقاد آنها این وزارت مسکن نظر می داد. اما متاسفانه وزیر مسکن دولت قبل اظهار کردند که معماری یکی از زیرشاخه های مهندسی و نیازی به داشتن یک روز بخصوص ندارد. فکرش را بکنید وزیر مسکن هم معماری را به عنوان یک رشته عمران قبول نداشته باشد! خب! حقیقت این است که ما خیلی سرد شدیم، اما این دلسردی مانع کردیم که این حرکت چون برای عامه مردم است نیاز به خود جوشی در خود آنها دارد.

 
ضامن تحقق شعار «معماری پایدار، شهرپایدار» خود مردم هستندضامن تحقق شعار «معماری پایدار، شهرپایدار» خود مردم هستند

برای رسیدن به شهر پایدار و معماری پایدار، باید همه مردم دست به دست هم بدهند تا ارزش های فرهنگی سرزمین خود را زنده کنند.

 
معماری ایران وضعیت مطلوبی نداردمعماری ایران وضعیت مطلوبی ندارد

روش تدریس رشته معماری در دانشکده های معماری ایران هدفمند نیست از این رو وقتی فارغ التحصیلان این رشته وارد بازار کار می شوند نمی توانند به درست از عهده وظایف خود برآیند.

 
مراسم بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار در دانشگاه مازندران برگزار شدمراسم بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار در دانشگاه مازندران برگزار شد

به مناسبت سالروز تولد شیخ بهایی و روز معمار، نخستین گردهمایی با عنوان «معماری و مهندسی در حوزه دفاع مقدس» با همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران روز دوشنبه در دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران برگزار شد.