اخبار و مقالات مربوط به روز معمار

ایران روز معمار را جهانی می‌کندایران روز معمار را جهانی می‌کند

گمان نمی‌کنم مهندس قهاری به پیشنهاد مصاحبه هیچ خبرنگاری جواب رد داده باشد!
او از جمله کسانی است که قدرت رسانه را خوب می شناسد و تا به حال هم به عنوان رئیس انجمن مفاخر معماری ایران خیلی خوب توانسته به کمک رسانه ها این انجمن را به اهدافش نزذیک کند.
نشان به آن نشان که پنج سال است سوم اردیبهشت به عنوان روز معمار جشن گرفته می شود و معماران و دانشجویان معماری این روز را به هم تبریک می گویند در حالی که سال گذشته نامگذاری روزی به نام معمار به تصویب رسید.

 
تخریب میراث معماری معاصر با سوداگری ساخت‌و‌سازتخریب میراث معماری معاصر با سوداگری ساخت‌و‌ساز

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، متن پیام محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به مناسبت روز معمار سوم اردیبهشت در ادامه آمده است:

 
گزارش نهمین دوره جایزه معماری میرمیرانگزارش نهمین دوره جایزه معماری میرمیران

به مناسبت بزرگداشت سوم اردیبهشت «روز معمار»، مراسم یادمان و نهمین دوره جایزه بنیاد معماری میرمیران عصر روز چهارشنبه دوم اردبیهشت ماه در خانه هنرمندان برگزار شد.

 
معماران جوان از دست کیارستمی جایزه گرفتندمعماران جوان از دست کیارستمی جایزه گرفتند

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، مراسم نهمین دوره یادمان و جایزه معماری «میرمیران» و بزرگداشت روز معمار عصر چهارشنبه، دوم اردیبهشت‌ماه، در خانه هنرمندان ایران و با حضور عباس کیارستمی، سیف‌الله صمدیان و اساتید معماری برگزار شد.

 
روزی برای توجه به هویت ایرانی اسلامیروزی برای توجه به هویت ایرانی اسلامی

روزگاری معماری در ایران جایگاه و شکوه ویژه‌ای داشت؛ شکوهی که شاید اوجش را در اصفهان دوره صفوی می‌بینیم. آن‌قدر که حتی امروزه خارجی‌ها پس از دیدنش انگشت به دهان می‌مانند. بزرگانی چون شیخ بهایی از پایه‌گذاران این معماری بودند.

 
معرفی آسبادهای نشتیفانمعرفی آسبادهای نشتیفان

به مناسبت “روز ملی معمار” کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران برگزار می کند:
چهارمین جلسه از سلسله نشست های معماری، تکنولوژی، هنر : معرفی آسبادهای نشتیفان
سخنرانی/ نمایش فیلم/ اجرای گروه موسیقی شمس خواف
سخنرانان: علی بهادری، بیتا قهرمانی، احمد عطوفتی
دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

 
اگر رئیس جمهوری موافق باشد :  تولد روز معمار در تقویم ایرانیاگر رئیس جمهوری موافق باشد : تولد روز معمار در تقویم ایرانی

مقالات گذشته-تیر 1383 - ارسال نامه ای از جانب هیات مدیره «انجمن مفاخر معماری ایران» به موضوع پیشنهاد تعیین روزی در تقویم به نام «روز معمار» به منظور بزرگداشت معماری ایران، مطالبی است که نه تنها برای جامعه معماران و فعالان عرصه معماری تازگی دارد بلکه می تواند فتح بابی باشد برای جدی گرفتن معماری از جانب عموم مردم از یک طرف و حساسیت های بیشتر از طرف خود معمارها نسبت به حرفه شان، از طرف دیگر. البته در اینکه انجمن مفاخر ... چه روزی را به عنوان روز معمار مدنظر دارد، اختلاف کوچکی وجود دارد...

 
گفت و گو با مبتکر روز معمار : شمارش معکوس تا روز ماگفت و گو با مبتکر روز معمار : شمارش معکوس تا روز ما

مقالات گذشته - از امسال دیگر سوم اردیبهشت روز معمار است شنیدن دلایل، ضرورت ها، نیازها و اهداف نامگذاری روزی به نام روز معمار که از سال دیگر معماران می توانند آن را در تقویم هایشان هم ببینند از زبان رئیس هیات مدیره و مدیر عامل انجمنی که پیشنهاد نامگذاری چنین روزی را ارایه کرده مصرانه برای تحقق یافتنش تلاش کرده خالی از لطف نیست.

 
میراث معماری صنعتی معاصر ایرانمیراث معماری صنعتی معاصر ایران

یکصد و پنجاه و ششمین گفتمان هنر و معماری - امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، مجموعه های صنعتی قدیمی به فضاهای مسکونی، اداری، فرهنگی و نمایشگاهی تبدیل شده اند در حالی که در ایران، علیرغم آن که به خصوص کارخانه های دوران پهلوی اول از بهترین و زیباترین نمونه های معماری صنعتی در جهان است، تخریب این گونه فضاها از اولویت بیشتری برخوردار است تا حفاظت و احیای آن و تنها نمونه های اندکی از بناهای صنعتی پیشین، احیا و تغییر کاربری داده شده اند...