اخبار و مقالات مربوط به روز معمار

اعلام برنامه های بزرگداشت روز و هفته معماری  اعلام برنامه های بزرگداشت روز و هفته معماری

شاسا : به مناسبت بزرگداشت روز و هفته معماری، رییس انجمن مفاخر معماری ایران، برنامه های این ایام را اعلام کرد.

 
برگزاری مراسم یادبود روز معمار و جایزه معماری میرمیرانبرگزاری مراسم یادبود روز معمار و جایزه معماری میرمیران

باشگاه خبرنگاران : مراسم یادمان مرحوم سید هادی میرمیران و روز معمار و اهداء جوایز پنجمین دوره معماری میرمیران ، چهارم اردیبهشت در خانه هنرمندان برگزار شد.

 

 

دكتر محمد منصور فلامكی : نارسایی‌ها و سردرگمی‌هایی كه در طول این سه، چهار دهه اخیر در فضای معماری ایران به دست داده‌ایم همانند سایر پدیده‌های اجتماعی اقتصادی‌ای كه تجربه می‌كنیم، دارای ریشه‌ها و مولفه‌هایی چندگانه‌اند، كه در اینجا از دیدگاهی صرفاً معمارانه مورد توجه قرار گرفته است تا مگر، آن‌چه خود ما معماران موجب و سبب‌ایم را، كاستی و كوتاهی‌های عام قلمداد نكنیم.
معماری معاصر ایران، كه پرتلاش است و خواهان نوآوری (هر روز نقل تازه‌ای می‌یابد و به شوقی چندان معصوم كه كودكانه آن را در فضایی كه می‌آفریند نقل می‌كند) این معماری نیاز به اندیشیدن دارد.

 
معماری معاصر، هویت خود را ازدست داده استمعماری معاصر، هویت خود را ازدست داده است

خبرگزاری فارس: دبیر کمیته بزرگداشت روز معماری و رئیس دانشکده هنر و معماری آزاد مشهد گفت: معماری معاصر برخلاف معماری گذشته، فاقد عناصر هویتی است.
به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، خسرو افضلیان چهارشنبه، همزمان با زادروز شیخ بهایی و روز معماری اظهار داشت: معماری گذشته دارای معنا، معنویت و زیبایی بوده است و جنبه های اقلیمی، جغرافیایی، انسانی، فرهنگی و ... را در خود داشته است.

 
خانه شيخ بهايي حراج مي شودخانه شيخ بهايي حراج مي شود

خانه شیخ بهائی که یکی از میراث فرهنگ شیعه به شمار می‌آید، در اصفهان، به علت ناتوانی مالک در نگهداری آن حراج می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رسا حجت الاسلام مسعود دوست آذر مدرس تاریخ اسلام به تحلیل نتایج حراج خانه شیخ بهائی به عنوان یک اثر ملی و مذهبی پرداخت.
وی با بیان اینکه آثار به جای مانده از علمای بزرگ شیعی در معرفی فرهنگ و هویت تشیع نقش اساسی دارند، گفت: این تاثیر وقتی مشخص می شود که متوجه عمق تاثیر پذیری عقاید فعلی تشیع از این بزرگان باشیم.

 
برنامه های روز معمار از 28 فروردین آغاز می شودبرنامه های روز معمار از 28 فروردین آغاز می شود

برنامه های گرامیداشت روز «معمار» در سال 89 در حالی نزدیک می شود که پیشنهاد سوم اردیبهشت ماه به این نام در تقویم رسمی کشور – همزمان با سالروز شیخ بهایی- هنوز علی رغم مصوبه شورای فرهنگ عمومی به تصویب نهایی شورای عالی انقلاب فرهنگی نرسیده است.