اخبار و مقالات مربوط به زلزله

 مطالبه عمومي زيربناي توسعه كيفي ساخت وساز مطالبه عمومي زيربناي توسعه كيفي ساخت وساز

زلزله هاي 6 و 7 ريشتري که در شهرهاي مختلف ژاپن تنها به تعداد انگشتان يک دست کشته مي گيرد، در بم ايران نيمي از شهر 100هزار نفري را کشته و مجروح کرد. خطرپذيري بالادر برابر زلزله، بهره دهي نامناسب و عمرِ کوتاه ساختمان هاي شهري در ايران که در وضعيتي نامناسب حدود 30 سال ارزيابي مي شود، در حالي است که کشورهاي توسعه يافته ساختمان هاي با قدمت 100 سال همچنان مورد بهره برداري قرار مي گيرند و لزوم توجه به رفع عوامل موثر بر پايين بودن کيفيت ساخت و سازها را مشخص مي کند.

 
 کنترل تبعات حوادث طبیعی :  آموزش، گام اول است کنترل تبعات حوادث طبیعی : آموزش، گام اول است

از روزگاران گذشته، انسان همواره در معرض مخاطرات و سوانح اطراف خود بوده است و با تمام تلاش و استفاده از تجربیات فراوان، سعی در پیروزی بر آن را داشته است، باوجوداین تا به امروز، همچنان متحمل خسارات جانی و مالی می‌شود. همه‌ساله در جریان وقوع حوادث، عده زیادی جان خود را از دست می‌دهند، علاوه‌برآن، تبعات اجتماعی، روحی و اقتصادی نیز به‌دنبال دارد. گاهی خسارت‌های جانبی یک حادثه از خود حادثه فراتر می‌رود. با وجود غیرقابل‌کنترل‌بودن برخی حوادث، خسارات و آسیب‌های ناشی از آنها به میزان قابل‌توجهی قابل‌کنترل است.

 
 خسارت زمین‌لرزه‌ها و پیشگیری سوانح در ایران خسارت زمین‌لرزه‌ها و پیشگیری سوانح در ایران

در آستانه سالروز زمین‌لرزه پنجم ‌دی‌ ١٣٨٢ بم قرار گرفته‌ایم؛ روزی که سالروز پرتلفات‌ترین زمین‌لرزه ایران در قرن گذشته است و مناسبت آن بالاخره بعد از پنج‌ سال مجددا به‌عنوان «روز زلزله و ایمنی» به تقویم ایران بازگشت. در این سالروز معمولا به جای ارزیابی علمی و واقع‌بینانه روی میزان آسیب‌پذیری کشور و مرور بر سطح ریسک در نواحی لرزه‌خیز ایران به یادی مختصر از جان‌باختگان زمین‌لرزه بم (عمدتا توسط خود بمی‌ها) و همچنین برگزاری چند نشست تخصصی در مؤسسات پژوهشی و تخصصی (که آن هم به‌تازگی کمتر برگزار می‌شود) پرداخته می‌شود.

 
 80 درصد شهرها در خطر زلزله 80 درصد شهرها در خطر زلزله

اردیبهشت امسال رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه برکلی کالیفرنیا به‌منظور تبادل اطلاعات مشترک در زمینه مهندسی زلزله و داده‌های شبکه‌های شتاب‌نگاری خبر داده و اعلام کرد: با امضای این قرارداد مرکز تحقیقات راه، مسکن و ساختمان با ارسال اطلاعات دستگاه‌های شتاب‌نگاری خود به مرکز تحقیقات مهندسی زلزله پاسیفیک این دانشگاه می‌تواند از اطلاعات موردنیاز زلزله‌های مختلفی که در آن کشور رخ‌داده، استفاده کند. باگذشت بیش از حدود شش ماه از امضای آن تفاهم‌نامه، به سراغ دکتر محمد شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات رفتیم تا ببینیم چه مقدار از آن تفاهم‌نامه اجرایی و چه نتایجی، به‌ویژه برای تهران حاصل‌شده است.

 
آوار برداری در انواع مختلف ساختمان ها به هنگام وقوع زلزله و پیشنهاد ساخت سازه های پیچ و مهره ای و اهمیت آن برای مدیریت بحران آوار برداری در انواع مختلف ساختمان ها به هنگام وقوع زلزله و پیشنهاد ساخت سازه های پیچ و مهره ای و اهمیت آن برای مدیریت بحران

فاطمه عباسی : کشور ایران یکی از ده کشور حادثه خیز دنیا به شمار می رود .هر ساله بلایای طبیعی همانند زلزله، سیل، طوفان و آتش سوزی قسمتهای مختلفی از جهان را گرفتار می کند. وقوع بلایای طبیعی، نظیر سیل و زلزله، توفان و گردباد و... اکثراً تأثیرات مخرّبی بر سكونتگاههای انسانی باقی می گذارد و تلفات سنگینی بر ساكنان آنها وارد می سازد و باعث مرگ و میر، رنج و اندوه بیش از حد انسان و صدمات مادی بسیار زیاد می شود.

 
تهدید ثانویه نشست زمین در تهرانتهدید ثانویه نشست زمین در تهران

نورا حسینی: خشکسالی ناشی از کاهش حجم بارش، میزان برداشت آب سفره‌های زیرزمینی واقع در «دشت تهران» را به شکل نامتعارف افزایش داده و باعث تشدید فرونشست زمین در پایتخت و حریم آن شده است. یافته‌های بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری وابسته به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نشان می‌دهد: افزایش میزان نشست زمین در تهران به اندازه دو برابر 5 سال گذشته، خطری فراتر از زلزله بزرگ است که در حال حاضر – با توجه به انفعال مسوولان نسبت به مصرف بی‌رویه آب شرب- آثار ثانویه‌اش پایتخت را تهدید می‌کند

 
توجه ويژه براي مقابله با زلزله در تهران توجه ويژه براي مقابله با زلزله در تهران

بررسي اتصالات در كليه سازه‌ها همواره مورد توجه محققان بوده است. مقاومت، شكل‌پذيري، جذب و استهلاك انرژي، سهولت اجرا و... از جمله مواردي هستند كه در سطحي وسيع، تحت مطالعه و بررسي قرار گرفته‌اند و با توجه به نقش تعيين‌كننده اين عوامل در رفتار سازه، امروزه نيز انجام مطالعات روي آنها همچنان ادامه دارد.

 
به جاي ترساندن مردم فكر چاره باشيم به جاي ترساندن مردم فكر چاره باشيم

در چند روز اخير زمين‌لرزه‌اي در اطراف شهر تهران رخ داد كه اين اتفاق بهانه‌اي شد تا بار ديگر يادمان بياید كه شهر تهران روي گسل زلزله قرار دارد، آن هم به اين دليل كه اكثر ساختمان‌ها و تاسيسات اين كلان‌شهر از استانداردهاي زلزله برخوردار نيست.

 
کاهش اثرات بلایای طبیعیکاهش اثرات بلایای طبیعی

گزارش هم اندیشی: 20 مهرماه 1387 - بلایای طبیعی (سیل، زلزله، کویرزایی، طوفان، گردباد، آتش فشان، خشکسالی و ...) همیشه جزء دغدغه های انسان بوده و هست و با وجود پیشرفتهایی که بشر داشته، هرگز قادر به جلوگیری از وقوع آن نبوده است. در کشور ما، به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، میتوان از زلزله به عنوان بیشترین و مخربترین بلای طبیعی که تلفات جانی و خسارات مالی قابل ملاحظه ای را در بر داشته است، نام برد...