اخبار و مقالات مربوط به سنت و مدرنیته

سنت و مدرنیته سنت و مدرنیته

ساغر کرم – محمد علی عرفانیان : یکی از بزرگترین معضلات کشور ها و ممالک عقب مانده در راستای توسعه و پیشرفت آنها، تصادم میان تجدد خواهی و سنت گرایی است؛ این تصادم گاه چنان شدید صورت می گیرد که باعث ایجاد شکاف در بدنه اجتماع گردیده و جامعه را به چندین بخش که هر کدام در تلاش نابودی و اضمحلال دیگری می باشند، تقسیم می کند.

 
سنت و مدرنیته سنت و مدرنیته

احسان اصیلی : استاد معمار صبح زود از خواب برمی خیزد، وضو می گیرد و با نیّت خدمت به بندگان کار خود را آغاز می کند و آن را به مانند نذری برای امام زاده یا اهالی محل می داند. در طول روز ذکر می گوید و با دستان خویش تک تک اجزاء بنا را روی هم قرار می دهد. باور دارد که نیّت خیر او بعدها برای باشندگان در اثرش هویدا می گردد و البته خیلی زودتر برای خودش...

 
سنت و مدرنیته  ( برداشت آزاد )سنت و مدرنیته ( برداشت آزاد )

بیژن علی آبادی : مدرنها سنت را به معانی و معادل زیر تعریف نمودند :
استبداد های سیاسی / اسارت انسان در بند عقاید / خامی/ دوران بیماری ها / خرافی
این تعاریف را می توان به روشنی در بیشتر نظریه های جامعه شناسان کلاسیک دید.و این محدوده.در جامعه شناسی مدرن معاصر درتعریف آن تغییر چندانی صورت نمی گیرد...

 
سنت و مدرنيته سنت و مدرنيته

نسیم ایران منش : بهتر است كه بحث را از معني لغوي آنها شروع كنيم ، "سنت" به معني راه ، روش ، سيرت ،‌طريقه عادت مي باشد و "مدرنيته" به معني تازه و باب روز است.

 
اعتصام: مدرنیسم عامل مشکلات معماری ما نیستاعتصام: مدرنیسم عامل مشکلات معماری ما نیست

خبرگزاری میراث فرهنگ_فرهنگ وهنر_دکتر ایرج اعتصام ، استاد بازنشسته معماری که در نشست هفته معمار حضور داشت، انداختن گرفتاری های معماری امروز را به گردن مدرنیسم یک اشتباه خواند.
این عضو انجمن مفاخر معماری که در نشستی با موضوع معماری وتدسعه پایدار حضور داشت،گفت:« مشکل مدرنیسم نیست، بلکه نحوه نگرش وبهره برداری از این مدرنیسم است که مشکل آفرین است. زیرا پایداری در برابر ناپایداری قرار می گیرد و پیش از این غرب هم همین مشکلات را پشت سر گذاسته است.»

 
12