اخبار و مقالات مربوط به شهر و روستا

 بيكاري و كمبود امكانات دليل مهاجرت روستاييان بيكاري و كمبود امكانات دليل مهاجرت روستاييان

پديده مهاجرت از روستاها به شهرها ‌زاده فرايند صنعتي شدن كشورهاست و بسياري از تحولات اجتماعي جوامع ناشي از اين پديده است. مقارن با صنعتي شدن شهرها در كشور ما، جذب جوانان جوياي كار مازاد در بخش كشاورزي از روستا به شهر براي فعاليت‌هاي صنعتي و خدماتي افزايش يافته است، غافل از اينكه مهاجرت به شهر با تمام زرق وبرق‌اش براي فرد پيامدها، مشكلات و ناهنجاري‌هاي گوناگوني به همراه دارد. مويد حسيني‌صدر نماينده مجلس نيز معتقد است: با تمركز امكانات در روستاها و ايجاد شرايطي همچون تجميع روستاها، اختصاص وام‌های كوتاه‌مدت و بلندمدت مي‌توان زمينه مهاجرت معكوس در كشور را مهيا كرد.

 
خداحافظ روستاي منخداحافظ روستاي من

كاهش جمعيت در روستاها تبديل به يك مشكل بزرگ شده است كه تبعات آن دامن روستا، شهر و كل كشور را گرفته است. گسترش حاشيه‌نشيني و آسيب‌هاي آن در شهرهاي بزرگ تنها بخشي از تبعات اين مساله است. در سوي ديگر اين ماجرا روستاهاي خالي از سكنه يا غيرمولدي قرار دارند كه بي‌توجهي به آنها سرعت مهاجرت را بيشتر كرده است و تمام اين اتفاقات در شرايطي روي مي‌دهند كه بسياري از روستاهاي ما در نقاطي هستند كه ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل بسياري براي پيشرفت دارند.

 
شهرنشینی در ایران بیشتر از ایتالیا اتریش و ۱۳۷ کشور دیگر شهرنشینی در ایران بیشتر از ایتالیا اتریش و ۱۳۷ کشور دیگر

بانک جهانی با اشاره به نسبت ۷۳ درصدی جمعیت شهرنشین در ایران به کل جمعیت اعلام کرد ۱۳۹ کشور از جمله برخی کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی مثل ایتالیا، اتریش و پرتغال جمعیت شهرنشین کمتری در مقایسه با ایران دارند.

 
شهر و روستا (قسمت سوم)شهر و روستا (قسمت سوم)

گفتگو با حمید سهیلی : ...توقعی که شما از شهر دارید مثل دیگر پدیده های زندگی انسان است. زمانی انسان در غار زندگی می کرد؛ برق نداشت، تلفن نداشت. در طول زمان صاحب این امکانات شد. مثل اینکه شما بگویید برق را تعریف کنید که چیست. همان تعریفی که می توانیم برای برق، تلفن و دیگر چیزها بدهیم برای شهر هم می توانیم تعریفی بکنیم. این زاییده شهر در واقع زاییده نیاز انسان در طول زمان است که دارد شکل های متعدد و متنوعی به خود می گیرد.

 
شهر و روستا (قسمت دوم)شهر و روستا (قسمت دوم)

گفتگو با حمید سهیلی : شما می فرمایید آدم در روستا گم نمی شود ولی در شهر اگر خوانا نباشد گم می شود. یعنی اگر در نقطه ای که هنوز نمی دانیم چیست گم نشدیم این نقطه لزوماً شهر نیست، شاید جایی غیر از شهر باشد. شما مثال آلمان را مطرح کردید، حال من آریزونای آمریکا مثال می زنم، که همه اش خشک است و کاکتوس دارد، برعکس اروپا که به دلیل موقعیت جغرافیایی اش واقعاً شهر و غیرشهر، شهر و بیرون شهر، معنی نمی دهد...

 
شهر و روستا (قسمت اول)شهر و روستا (قسمت اول)

گفتگو با حمید سهیلی : می دانم شما شهرساز نیستید اما در خصوص شهر صاحب اندیشه هستید و در شهر زندگی می کنید، در شهر چرخیده اید، فیلم گرفته اید، فکر کرده اید، اندیشه کرده اید و از این جهت یک چیزی را شما می بینید که اسمش شهر است اما در ذهن شما شهر یک معنایی دارد و این دو را سعی می کنید به هم نزدیک کنید...

 
از «روستا» تا « شهر»از «روستا» تا « شهر»

دکتر حسن انوری : اسم پدربزرگ من گل محمد بود، ساکن روستای دورباش در چهار کیلومتری تکاب(تکان تپه سابق). گل محمد کشاورزی می کرد، باغ داشت و علاوه بر آن سراجی هم می کرد. زین اسب می ساخت و اسب نعل می کرد.