اخبار و مقالات مربوط به محیط زیست

حفاظت از زیستگاه مرجان‌های دریاییحفاظت از زیستگاه مرجان‌های دریایی

به گفته کارشناسان، کشورمان دریک منطقه سوق‌الجیشی و حساس قرارگرفته است که یک پهنه دریایی استراتژیک به نام دریای خزر در شمال کشور و ۲ پهنه استراتژیک دیگر به نام های دریای عمان و خلیج فارس، خشکی ایران را از طریق پهنه‌های آبی، از دو طرف به کشورهای همسایه متصل می‌کند.‏

 
تالاب شادگان در رویای نیلوفر آبی!تالاب شادگان در رویای نیلوفر آبی!

بخش‌های زیادی از این تالاب که در قسمت جنوبی شهر شادگان و در فاصله 97کیلومتری اهواز واقع شده است به علت عدم تامین حقابه آن از بین رفته و کاملا خشک شده است.

 
منطقی برخورد کنیممنطقی برخورد کنیم

بهار که می‌شود، از زیر پله یا پشت بام خیلی از خانه‌ها صدای بچه گربه‌هایی به گوش می رسد که پس از یکی دو ماه می توانند همراه مادرشان از پله‌های زیر زمین بالا بیایند یا روی لبه دیوار راه بروند و با شیرین‌ترین حرکات هر توجهی را جلب کنند

 
انتخابات و دغدغه‌های محیط‌زیستیانتخابات و دغدغه‌های محیط‌زیستی

دغدغه‌های طبیعی و زیست محیطی گستردگی به پهنای تمامی جامعه دارد و در صورت بروز نارسایی و خلل در سلامت محیط‌زیست، جان و مال تمامی افراد جامعه حتی خانواده مسئولان به مخاطره می‌افتد، زیرا همگان در این بستر طبیعی و جغرافیایی زندگی کرده و از همین آب، هوا و منابع طبیعی استفاده می‌کنند.

 
نفت و مساله توسعه نفت و مساله توسعه

پنجاه سال از مرگ محمد مصدق، معمار ملی‌سازی نفت و شصت سال از آن واقعه می‌گذرد که جامعه ایران و جهان را تکان داد. توسعه یافتگی در ایران همواره به‌عنوان یک مساله مطرح بوده است.

 
درخت در فرهنگ ایرانیدرخت در فرهنگ ایرانی

در این نوشتار ابتدا به طور کلی به دیدگاه انسانهای کهن نسبت به عناصر طبیعت، یعنی دوران موسوم به طبیعت پرستی و جاندار پنداری، پرداخته می شود و سپس درختان اسطوره ای در متون کهن ایرانی و تحولاتی که به مرور زمان در مورد باور های ایرانیان از آن پس تا به امروز نسبت به رستنی ها روی داده است، بررسی می شوند.

 
زمین لرزه بوئین‌زهرا زمین لرزه بوئین‌زهرا16 فروردين 1292 خورشيدي زمین‌لرزه سختي بيش از هزار و دويست تن از ساكنان بوئین‌زهرا (قزوين) را كشت و ويراني فراوان به‌بار آورد.

 
ناپدید شدن ۶‌هزارهکتار از‌ باغ‌های تهران!ناپدید شدن ۶‌هزارهکتار از‌ باغ‌های تهران!

شش هزار هکتار از باغ‌های تهران ناپدید شده است؛ این ادعا را روز گذشته یک عضو علی البدل شورای شهر تهران در شرایطی انجام داده که پایتخت ایران به شدت از معضل آلودگی هوا رنج می‌برد. نابودی باغ‌های پایتخت در حالی رقم می‌خورد که درختان این باغ‌ها آخرین امید ساکنان تهران برای تنفس هوای پاک هستند

 
دلالی گوشت گربه برای شرق آسیادلالی گوشت گربه برای شرق آسیا

شهری که مادرم را کشت، چه می‌داند کسی! شاید حرف جانسوز توله‌سگی باشد؛ توله‌سگی که در میان تلی از اجساد سگ‌های کشته‌شده، گرسنه و متعجب تلاش می‌کند سینه مادر را بار دیگر بر دهان بگیرد.

 
خاک را دریابیم!خاک را دریابیم!

منابع خاک هرکشور، به‌عنوان سرمایه عظیم ملت‌ها نقش عمده‌ای درظهور و بروز تمدن‌ها در طول تاریخ داشته‌اند و بهره‌برداری‌های بی‌رویه و تخریب آنها موجب ازبین‌رفتن برخی از تمدن‌های بزرگ شده است. «آدام اسمیت»، پدر علم اقتصاد مدرن، منابع خاک و شیوه رفتار مدیران و افراد جامعه با این منبع طبیعی را از مؤلفه‌های مهم پیش‌برنده توسعه و بهبود سطح زندگی در هر جامعه‌ای می‌داند.