اخبار و مقالات مربوط به محیط زیست

مرگ تالاب جازموریانمرگ تالاب جازموریان

تالاب‌ها یکی از پرثمرترین و حاصل‌خیزترین اکوسیستم‌ها در دنیا و قابل قیاس با جنگل‌های بارانی هستند و به عنوان گهواره‌های تنوع زیستی دنیا، از مولدترین محیط‌های جهان به حساب می‌آیند.
در گذشته تالاب‌ها به عنوان اراضی مضر و تهدیدی برای زندگی انسان به شمار می‌آمدند، طوری که مهار تالاب‌ها و تبدیل آنها به گستره‌های قابل کشت و کار یا حتی تبدیل آن‌ها به اراضی بایر و رها شده از جمله موفقیت‌های جامعه انسانی تلقی می‌شد.

 
پرنده، شهر ‌بي‌درخت را دوست نداردپرنده، شهر ‌بي‌درخت را دوست ندارد

به دنبال راهكاري براي دوباره‌ سازي باغي کوچک در تهران بزرگ - درخت بخشنده است، کربنيک شهر را مي‌گيرد و به انسان‌ها اکسيژن مي‌دهد. سايه‌سار گريختگان از آفتاب تفته شهر هست، بي اين‌که خود نياز به سايبان داشته باشد. درآغوش‌گيرنده پرندگان است، و خود بي‌نياز از پناهگاه. هنگامي که ‌مي‌خواستم به دختر کوچکم -ژوان- مهرباني درخت را بشناسانم، کتاب «درخت بخشنده- شل‌سيلوراستاين» را برايش گرفته بودم.

 
رفع تحریم‌ها و مطالبات زیست‌محیطیرفع تحریم‌ها و مطالبات زیست‌محیطی

توسعه پایدار کشورها منوط به توسعه علم و فناوری است. هیچ کشوری نمی‌تواند در نظام جهانی نقش مؤثری داشته باشد، بی‌آنکه برای ارتقای سطح علمی و فناوری خود برنامه‌ریزی و اقدام مؤثر کرده باشد. در روزهای گذشته، شاهد اجرائی‌شدن برجام بودیم و امید می‌رود جامعه علمی کشور در همه زمینه‌ها به‌ویژه ارائه راهکارهای مناسب برای توسعه پایدار و متوازن در کشور نقش فعالی داشته باشد.

 
 جریان‌های خطرآفرین برای محیط‌زیست جریان‌های خطرآفرین برای محیط‌زیست

در حال حاضر جریان‌هایی در سراسر جهان وجود دارند که خطری جدی برای محیط‌زیست به حساب می‌آ‌یند. شاید اشاره مختصری به این جریان‌ها برای ما هشداردهنده باشد: همه ساله بیش از 81 میلیون نفر به جمعیت جهان افزوده می‌شود. هر دو ثانیه پنج نفر چشم به جهان می‌گشایند که سه نفرشان آسیایی هستند. تا پایان قرن بیست‌ویکم، جمعیت جهان احتمالا به حدود چهارده میلیارد نفر خواهد رسید...

 
زمین در آستانه دگرگونی های بزرگ استزمین در آستانه دگرگونی های بزرگ است

نوسانات آب و هوایی بر اساس ویژگی هایی مانند دمای متوسط، میزان بارش روزهای آفتابی و بسیاری از متغیرهای دیگر که به درستی ثابت و قابل پیش بینی هستند اندازه گیری می شوند. اما در این میان تغییراتی نیز روی زمین به وجود خواهد آمد کی می تواند به طرو مستقیم بر آب و هوای ان تاثیر بگذارد.
اگر نوسان خورشیدی را به عنوان یک عامل ویژه در جریان تغییرات آب و هوایی تصور کنیم، بنابراین ساز و کارهایی نیز می توانند در این بین وجود داشته باشند که باعث تشدید یا کاهش اثرات آن بر این تغییرات شوند به طور کلی سیستم آب و هوا با توجه به وجود بازخوردهایی که می توانند مثبت یا منفی باشند، متغیر می شود.
در اندازه گیری های جدید اشکال بسیار متفاوتی از نوسانات خورشیدی به وجود آمده است که این تغییرات در به وجود آمدن دوره کوتاه یخبندان های زمین و در برخی موارد در گرم شدن زمین از سال 1900 تا 1950 تاثیر گذار بوده است.

 
اینجا به‌جای جنگل، باغ می‌کارند! اینجا به‌جای جنگل، باغ می‌کارند!

به‌ طور متوسط دولت هر سال بیش از ٢٣٣ ‌هزار هکتار از اراضی ملی کشور را واگذار می‌کند یا متصرفان این اراضی را صاحب می‌شوند. این را آمارهای وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید. «واگذاری و تصرف بیش از هفت ‌میلیون هکتار از اراضی ملی کشور در سه دهه اخیر»! دراین‌میان سهم واگذاری‌های قانونی که عمدتا به بهانه توسعه کشاورزی بوده، رقمی معادل پنج ‌میلیون هکتار است و دو ‌میلیون دیگر متعلق به تصرفات غیرقانونی است.

 
در مقابل طبیعت مسئولیمدر مقابل طبیعت مسئولیم

روزهایی که هشت یا ١٠ساله بودم و تنها سرگرمی رسانه‌ای ما و قبلی‌هامون، صدای رادیو بود و تصویر یک یا دو شبکه تلویزیونی، به ابتکار یکی از پسرعموها صدای ضبط‌شده یک برنامه رادیویی رو می‌گذاشتیم و از گپ‌وگفت مجری خوش‌صدای برنامه با یکی از آقایون فامیل، کیف کرده و ریزریز می‌خندیدیم. صدای آقای مجری از اون دست‌ صداهایی بود که وقتی می‌شنیدی، هیچ‌وقت از لوح دل و جانت پاک نمی‌شد و دوست داشتی ساعت‌ها واست حرف بزنه. آقای مجری برنامه، آقای فامیل رو با صمیمیت، بی‌بی اوغلو (پسرخاله یا پسرعمه) خطاب می‌کرد و با هم از طبیعت زیبای منطقه ابهر (استان زنجان) سخن می‌گفتند.

 
تالاب انزلی در مسیر مرداب شدن!تالاب انزلی در مسیر مرداب شدن!

پس از گیاه بیگانه آزولا که بدون ملاحظات زیست محیطی به عنوان کود شالیزارهای برنج، از کشور فیلیپین وارد ایران شد و بر تالاب انزلی چنبره زد، دسته گل جدیدی از آمازون در این دریای کوچک به آب داده شده است.

 
آشوراده زیر تیغ سرمایهآشوراده زیر تیغ سرمایه

فاطمه ظفرنژاد :‌تفاهمنامه آشوراده، برای واگذاری بخشی از منطقه حفاظت شده میانکاله، برای احداث تاسیسات اقامتی و گردشگری میان سازمان محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سال گذشته امضا شد. 190 سازمان مردم نهاد از سراسر ایران و شمار زیادی از استادان بزرگ محیط زیست کشور، شمار زیادی از کارشناسان صدوق بدنه سازمان محیط زیست از جمله مشاور عالی این سازمان، با امضای این تفاهمنامه مخالفت کردند.

 
مهربانی زنده است مهربانی زنده است

حال روزهامان چند وقتی است بهتر شده است، زیرا جریانی از مهربانی، مانند نخی پنهان، دل‌های مردم را به هم نزدیک کرده‌است؛ ایده‌هایی ناب به حرکت‌هایی خودجوش تبدیل شده‌اند و قطره‌هایی از مهر، رودهای پرشتابی راه انداخته‌اند که هر لحظه، یک شهر و محله را سبز می کنند.