اخبار و مقالات مربوط به مرمت و بازسازی

نگاهی به نمونه موفق احیای بناهای تاریخی در کانادانگاهی به نمونه موفق احیای بناهای تاریخی در کانادا

در دهه‌های اخیر استفاده مناسب از نواحی قدیمی درون بافت‌های شهری اهمیت بسیاری پیدا کرده است و بسیاری از این نواحی که غالبا در میانه شهرها هم قرار دارند، به دلیل قدمت در برگیرنده اماکن تاریخی هستند. تجربه موفق احیای شماری از محله‌های تاریخی شهرها که در معرض تخریب و نوسازی قرار داشتند و اکنون به نقاطی زنده و پرشور و پویا تبدیل شده‌اند...

 
رویکرد جهانی به احیای بناهای تاریخی چیست؟رویکرد جهانی به احیای بناهای تاریخی چیست؟

تحول در سیاست‌ها و رویکردهای حفاظت، فضایی جدید برای فعالیت‌های این جریان فراهم کرده است. توسعه قلمرو و فعالیت حفاظت از بناهای منفرد به تمامیت بافت از یکسو و توجه همزمان به میراث فرهنگی و طبیعی از سوی دیگر، تحول رویکرد در استفاده مجدد از بناها و آثار تاریخی، گرایش به تجدید حیات کارکردی، استفاده اقتصادی موثرتر از بناهای تاریخی و توجه به صنعت گردشگری به منزله فرصتی برای توسعه و رشد اقتصادی ساکنان یا مجاوران مناطق تاریخی از مهم‌ترین این تحولات به شمار می‌رود.

 
فرآیند احیای اماکن فرهنگی- تاریخی و عوامل موثر بر آن فرآیند احیای اماکن فرهنگی- تاریخی و عوامل موثر بر آن

به رسمیت شناختن احیا به‌‌عنوان یک فرآیند، مستلزم آن است که این روند را واجد سه ویژگی مهم بدانند؛ اولا احیا مسیری هدفمند است، ثانیا دارای آغاز و انجام است و ثالثا مرحله به مرحله انجام می‌شود. بدیهی است که تعیین هدف یا اهداف این فرآیند و نیز تعریف محدوده‌های مکانی و زمانی آغاز و پایان آن و در نهایت طراحی و برنامه‌ریزی و اجرای مراحل مختلف، هر یک متاثر از عوامل مختلفی است که بدون آگاهی و شناخت درست آنها نمی‌توان مسیری بی‌نقص و علمی برای فرآیند احیا در نظر گرفت. هسته اصلی روش علمی همان تعریف درست پرسش‌ها یا پرسش‌سازی است.

 
آسیب‌های احیای بناهای تاریخیآسیب‌های احیای بناهای تاریخی

تفکر احیا، تفکری ارزشمند در حفاظت از داشته‌ها و دارایی‌های فرهنگی و تاریخی در عین بهره‌مندی از آنها و حضور جدی آنها در جریان دوباره زندگی است. مطالعه و تامل در امکانات و فرصت‌هایی که این تفکر در اختیار می‌گذارد، آن را از حفاظت صرف ابنیه به عاملی در ایجاد حرکتی فرهنگی تبدیل می‌کند؛ برای صیانت از نظامی که این ابنیه از درون آن حلول کرده است. اما فعلیت یافتن این قابلیت و نیفتادن در ورطه انحرافات هم نیازمند شناخت و بینشی عمیق در حوزه نظام زندگی گذشته و مولفه‌های آن و هم مستلزم فهم درست مفهوم احیا و پرهیز از برداشت‌های سریع و سطحی از آن است.

 
نگاهی به احیای بناهای تاریخی در فهادان یزدنگاهی به احیای بناهای تاریخی در فهادان یزد

بافت‌های تاریخی میراثی گرانقدر از گذشتگان این سرزمین و جزئی از هویت و شناسنامه فرهنگی ساکنان اصلی شهرها هستند؛ میراثی که به‌عنوان ثروت فرهنگی لازم است با بهترین شیوه حفظ شود و به نسل آینده برسد.

 
رتبه ویژه انجمن مفاخر معماری ایران به کتاب «آسیب شناسی و مرمت بناهای تاریخی»رتبه ویژه انجمن مفاخر معماری ایران به کتاب «آسیب شناسی و مرمت بناهای تاریخی»

کتاب «آسیب شناسی و مرمت بناهای تاریخی» دکتر علی مختاریان عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر در سومین دوره جایزه کتاب معماری و شهرسازی دکتر منوچهر مزینی، موفق به دریافت رتبه ویژه شده و از سوی سید علیرضا قهاری رئیس هیات مدیره انجمن مفاخر معماری ایران و ابراهیم حقیقی رئیس هیات مدیره موسسه مطالعاتی فرزان زهرا حقیقی مورد قدردانی قرار گرفت.

 
بازسازی خانه وارطان کمک به حفظ خاطرات قدیمی تهرانبازسازی خانه وارطان کمک به حفظ خاطرات قدیمی تهران

دکتر گیتی اعتماد گفت: بازسازی فضاهای قدیمی و نوستالژیک شهری یکی از مهمترین عناصری است که می تواند فضای زندگی اجتماعی را آرام تر کند. حفظ بافت تاریخی و قدیمی ساختمان های میدان انقلاب تا ولیعصر که خانه وارتان هم جزء آن است می تواند اقدام موثری در این راستا باشد.

 
بازسازی فضاهای شهری مؤلفه‌ای مهم برای ايجاد آرامش شهروندان استبازسازی فضاهای شهری مؤلفه‌ای مهم برای ايجاد آرامش شهروندان است

گيتي اعتماد، عضو انجمن مفاخر معماري ايران، گفت: بازسازي فضاهاي قديمي و نوستالژيک شهري يکي از مهم‌ترين عناصري است که مي‌تواند فضاي زندگي اجتماعي را آرام‌تر کند. حفظ بافت تاريخي و قديمي ساختمان‌هاي ميدان انقلاب تا وليعصر که خانه وارتان هم جزء آن است مي‌تواند اقدام مؤثري در اين راستا باشد.

 
داربست های تاریخی !داربست های تاریخی !

اواخر دهه 1340 خورشیدی، کسانی که به تماشای گنبد سلطانیه می‌رفتند، فضای زیرین گنبد را پوشیده از داربست‌هایی می‌دیدند که به‌تازگی برای مرمت بنا نصب‌شده بود. اکنون بیش از چهل سال می‌گذرد. روستای کوچک سلطانیه جامه شهری به خود پوشیده، گنبد سلطانیه در فهرست میراث فرهنگی جهان ثبت‌شده، حریم گنبد خریداری و آزادشده و پایه بسیاری از بناهای تاریخی و برج و باروی سلطانیه قدیم از زیرخاک سر برآورده‌ است. شمار گردشگران سلطانیه ده‌ها و بلکه صدها برابر شده اما در تمام این مدت یک‌چیز بی کم‌وکاست برجای خود باقی‌مانده است: داربست‌های زیر گنبد! اینها هم دیگر تاریخی شده‌اند و برای آیندگان پیامی از زمانه ما دارند؛ اگر در سده چهاردهم میلادی بودند کسانی که با ابزارهای کمابیش ابتدایی، می‌توانستند بزرگ‌ترین گنبد خشتی-آجری جهان را طی 10 سال برپا کنند، در سده بیستم و بیست و یکم هستند سازمان‎هایی که نمی‌توانند پس از چهل سال، مرمت بخشی از همان بنا را به سرانجام برسانند.

 
برگزاري سمينار آسيب‌شناسي و مرمت بناهاي تاريخيبرگزاري سمينار آسيب‌شناسي و مرمت بناهاي تاريخي

موج - شناخت وضعيت موجود، انطباق با استانداردهاي بين‌المللي، حفظ اسناد، ناکارآمدي نگرش موزه‌اي به بناهاي تاريخي شهرها و فشار سرمايه و بازار در تخصيص منابع مورد نياز براي حفظ ابنيه از نقاط قوت و ضعفي است که در نشست آسيب‌شناسي و مرمت بناهاي تاريخي به بحث گذاشته مي‌شود.

 
12