اخبار و مقالات مربوط به معماری ایرانی

معماری ایرانی را از چین بیاموزیممعماری ایرانی را از چین بیاموزیم

برای ورود به هر حوزه‌ای شناخت لازم است و شناخت نیز به نوبه خود مستلزم وجود تعریف یا تعاریف روشن و دقیق از موضوع آن حوزه خاص است. برای معماری ایرانی – اسلامی تعریف خاصی وجود ندارد و این در حالی است که این نوع معماری به دلیل پیوند تنگاتنگ با هویت انسان ایرانی و نجات او از تعلیق و سرگردانی در میان آوار انواع و اقسام معماری‌های وارداتی، بی‌هویت و مغشوش روزگار حاضر نیاز به تعریفی دقیق و مسلم دارد.

 
مشکل مسکن و وظیفه معماران سرپناه یا آشیان فرهنگ؟مشکل مسکن و وظیفه معماران سرپناه یا آشیان فرهنگ؟

معماران کشور، مدتی است درگیر مشکل مسکن و چگونگی تأمین سرپناه بی‌خانمان‌ها هستند. در نشست‌ها و همایش‌های متعدد و در انتشارات و گفتگوهای خود، ابعاد بحران مسکن را می‌کاوند و زنگ‌های خطر را به صدا در می‌آورند. ولی آیا هشدار در خصوص معضل مسکن وظیفه معمار است؟ البته که هست، ولی نه به عنوان معمار بلکه به عنوان یک هموطن. هموطنی که شاخک‌های حسی قوی‌تری دارد و خطر را زودتر احساس می‌کند.

 
میدان آزادی، تلفیق معماری ایران و مدرنیتهمیدان آزادی، تلفیق معماری ایران و مدرنیته

میدان آزادی در قسمت غربی تهران قرار گرفته است و مسافرانی که از بزرگراه شهید لشگری به تهران وارد می شوند، به عنوان اولین نماد شهری این میدان و بنای بخصوص آن را مورد توجه قرار می دهند.

 
معماری ایرانی-اسلامی شیوه ای بر روی کاغذ معماری ایرانی-اسلامی شیوه ای بر روی کاغذ

مدیر کل امور مقررات ملی ساختمان : هنوز اصول و ضوابط معماری ایرانی-اسلامی در کشور مشخص و تدوین نشده است که قابل درج در مقررات ملی ساختمان باشد و سازندگان و مالکان، ملزم به اجرای آن باشند.

 
چرا این مسجد گنبد ندارد؟ چرا این مسجد گنبد ندارد؟

روایتی تأمل برانگیز از نفود فراماسونری بر معماری ایرانی- اسلامی ؛

 
نقش دستگاههای نظارتی نقش دستگاههای نظارتی

در درجه اول خود مسوولان به این باور برسند كه ساخت و سازها هویت خود را از دست داده اند و در مرحله بعد به صحبت ها، اندیشه ها و آموزه های متخصصان بیشتر توجه كنند...

 
جهان زیر سایه معماری ایرانی جهان زیر سایه معماری ایرانی

گفتگو با علیرضا قهاری ، رئیس هیات مدیره انجمن مفاخر معماری ایران - ایرانیان از دیرباز به چند شاخص در دنیای باستان مشهور بودند كه از جمله آنها می‌توان به ساخت بناهای عظیم و شكوهمند اشاره كرد. استفاده زیبایی‌شناسانه از عناصر هنری در ساخت خانه‌ از دیگر وجوه تمایز ایرانیان با دیگر اقوام دنیای باستان است.