اخبار و مقالات مربوط به معماری مساجد

دلیل تفاوت مساجد ایران با سایر نقاط جهان دلیل تفاوت مساجد ایران با سایر نقاط جهان

شهریار یقینی - مدرس معماری و عضو انجمن مفاخر معماری ایران - در نشست «معماری دوران معاصرانقلاب اسلامی»، گفت: در دوران معاصر با گذشت از یک مسیر طولانی شاهد تحولاتی گسترده در معماری و شهرسازی بوده‌ایم که از وقایع اجتماعی، سیاسی و اقتصادی متأثر بوده است. وقتی تحولاتی از این جنس در یک جامعه پدید می‌آید بر معماری و شهرسازی تأثیر مستقیم می‌گذارد.

 
معمار مساجد (قسمت چهارم)معمار مساجد (قسمت چهارم)

هیأتی مرکب از چند نفر از وکلا، «قربان قصری» و اینجانب تشکیل و تصمیم گرفته شد که هر چه زودتر باید برای این سقف فکری کرد. بنده عرض کردم که خطر حتمی است ولی می توان بدون تخریب، از فروریختن آن جلوگیری نمود. به شرط آنکه اختیار داده شود.

 
معمار مساجد (قسمت سوم)معمار مساجد (قسمت سوم)

متأسفانه از قدیم در صنف معماران همچون دیگران این عادت سخیف در ما بوده و هست كه هركس كاری انجام مي‌دهد نامی از اساتید و پیشینیان خود، كه كار را از آنان فرا گرفته نمي‌برد. در زمان قاجار و قبل از مشروطیت اساتید بزرگی بوده‌اند نظیر «استاد حسن قمی» كه علاوه بر استادی، مجتهد نیز بوده است، ایوان آیینه حضرت معصومه (س) و تیمچه بزرگ اول بازار قم مقابل مسجد امام حسن(ع) و گلدسته‌های حضرت معصومه از كارهای اوست.

 
معمار مساجد (قسمت دوم)معمار مساجد (قسمت دوم)

مادرم راضی نبود که من، به شغل پدرم روی آورم، اما پدرم می‌گفت که بگذار در ضمن مدرسه کارهای معماری را نیز بیاموزد. بالاخره مرا به شعبه مجسمه‌سازی مدرسه کمال‌الملک‌ هدایت کردند، که حدود یک‌سال و نیم به آنجا می‌رفتم و قالب‌گیری و قالب‌سازی را در آنجا فرا گرفتم.

 
مسجد جامع بابلمسجد جامع بابل

مسجد جامع بابل در محله مسجد جامع یکی از قدیمی ترین محله های بابل واقع شده است. این مسجد دارای قدمت طولانی و مربوط به اوایل دوران اسلام است؛ هرچند درباره زمان ساخت این مسجد بحث بسیار است. کتیبه های مختلفی در محوطه مسجد وجود دارد که اکثر آنها مربوط به دوره سلطنت قاجار است.

 
نقدی بر مساجد جدیدنقدی بر مساجد جدید

این قول شریف می‌نمایاند كه فكر اولیه چقدر ساده آغاز شده. تنها شرط آن حضور دل است و ظاهر آن رو به سوی كعبه. عملی ساده، بی‌آلایش و در عین حال عمیق و با معنی،‌ حال آنكه درك آن با دشواری میسر است.

 
نقش مردم در حفظ و احیای مساجدنقش مردم در حفظ و احیای مساجد

اهمیت نقش دینی و اجتماعی مسجد موجب شده است که معماران و برخی دیگر از هنرمندان در همه ی دوره های تاریخی بیشترین تلاش خود را در راه خلق فضایی مناسب و شایسته برای نیایش صرف کنند، به همین جهت است که مساجد هر دوره را در هر کشور می توان نمونه ی اعلای معماری و هنر آن سرزمین در آن عصر به شمار آورد .

 
برخی ویژگی ها در مسجد ایرانیبرخی ویژگی ها در مسجد ایرانی

از لحظه ای که خورشید اسلام طلوع کرد، یعنی آن واقعه هنگفت تاریخی که سمت و سوی حرکت را در زندگی دنیایی به ابناء آدم نمایاند، و تاریخ را حداقل در سرزمین خسرو و کسری به قبل و بعد از اسلام تقسیو نمود، تاکنون، ملت ها و اقوام گونه گونی به مثابه یک امت واحد، با فرهنگ ها، آداب و رسوم و به ویژه با توانایی و درک هنری متفاوت و متنوع در کار ساختن و پرداختن مساجد در سرزمین های وسیعی که از اندلس در باختر تا جنوب خاوری آسیا امتداد دارد، اهتمام نموده اند...

 
معمار مساجد (قسمت اول)معمار مساجد (قسمت اول)

به سال 1283 در تهران بخش پنج قدیم در کوچه قلمستان چشم به دنیا گشودم. نام مرا حسین گذاردند و پس از آنکه شناسنامه صادر نمودند، شدم حسین آقا فرزند استاد محمد خان، معمار لُر، که در موقع تعویض شناسنامه طبق قانون «آقا» از نام صاحب شناسنامه و «خان» از نام پدر حذف و «لُر به لرزاده» تبدیل شد...

 
از خلع ماده تا درك ملكوتاز خلع ماده تا درك ملكوت

بحث‌ از مساجد دارای معماری سنتی از آن دسته موضوعاتی است كه با غور در آن، یافته‌های قدیمی، هر چند باارزش، همچون مقدمه‌ای به نظر مي‌رسند. به همین جهت بررسی معانی معماری سنتی مسجد كهنه‌شدنی نیست و این حیرت‌آور است كه بنایی متعلق سالیان دور یا نزدیك همچنان با نمازگزار یا هر بیننده‌ای لب به سخن گفتن باز مي‌كند و زنده بودنش را به رخ مي‌كشد. سید محمد بهشتی ماندگاری مساجد را وابسته به دو عامل مي‌داند: تلاش معمار برای سیر از ظاهر به باطن و خلع ماده كردن مصالح. اگرچه در گفت و گویمان بدون محدودیت از مساجد كهن، مدرن و امروزی شهر تهران سخن گفته ایم.