اخبار و مقالات مربوط به معماری موزه

یادگارهای کهنیادگارهای کهن


موزه لوور در مرکز شهر پاریس ـ پایتخت فرانسه ـ واقع شده ‌است و بیش از ۳۵هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف آن نگهداری می‌شود.این موزه با بیش از۵ر۹ میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه جهان است.

 
روزجهانی موزهروزجهانی موزه

تاریخ و فرهنگ و ادبیات و زبان و هنر و ثروت و سایر داشته های ارزشمند هر ملتی را وقتی در نشانه ها و نمادهای سفالی و سنگی و فلزی و پارچه ای و شیشه ای و حتی انسانی جمع کنند و پشت ویترین های کوچک و بزرگ بگذارند یا بر قاب دیوارها و سقف ها بنشانند و کسانی به جان برای مراقبت از آن ها بایستند موزه ها شکل می گیرند و چهار دیواری می شوند دور بخشی از چهار گوشه یک سرزمین تا امروزیان و آیندگان از آن خاک و دیگران مابقی سرزمین ها بیایند و ببینند و بدانند.

 
موزه ها یادآور شکوه سرزمینموزه ها یادآور شکوه سرزمین

موزه مانند بسیاری از پدیده های جدید جهان، در قرن 19 میلادی وارد فرهنگ ایران شد. نخستین موزه ها در جهان، مجموعه های شخصی بودند که با هدف نمایش برای عموم ایجاد نشده بودند، بلکه صرفا نشان دهنده علاقه افراد به حفظ و نگهداری اشیا بازمانده از گذشتگان به شمار می آمدند.

 
احیای 13 بنای تاریخی با همکاری بخش خصوصیاحیای 13 بنای تاریخی با همکاری بخش خصوصی

معاون رئیس جمهوری با اعلام اینکه در سال گذشته 312بنای تاریخی متعلق به مالک شخصی با کمک سازمان احیا شده است، گفت: 13مورد از بناهای تاریخی تحت تملک سازمان نیز با همکاری بخش خصوصی احیا و بهره‌برداری شدند و در سال جاری برنامه سازمان این است که 70 بنای دیگر، احیا شده و به بهره‌برداری برسد..

 
مطالعه نقش موزه های محلی در پایداری شهرهای کوچکمطالعه نقش موزه های محلی در پایداری شهرهای کوچک

موزه­ هاي محلي بيانگر و نمودار فرهنگ يك شهر و يا يك منطقه بوده و می­توانند برای ثبت و حفاظت عناصر و پدیده­های ارزشمند آن شهر یا منطقه بکارگرفته شوند.

 
نقش موزه ها در رشد و تعالی فرهنگی جوامعنقش موزه ها در رشد و تعالی فرهنگی جوامع

امروز وجود «موزه»، بویژه موزه های باستان شناسی و هنری در هر شهر، نماد و مظهر رشد و کمال فرهنگی مردم آن شهر محسوب می شود.

 
نقش آموزشی موزه ها در توسعه پایدارنقش آموزشی موزه ها در توسعه پایدار

موزه یکی از نهادهای مهم فرهنگی است که بعد از رنسانس در توسعه جوامع نقش مهمی را ایفا نموده است. اگر به تاریخ تحول موزه ها توجه نماییم، در خواهیم یافت که ...

 
نقش موزه ها در توسعه فرهنگینقش موزه ها در توسعه فرهنگی

توسعه فرهنگی و رابطه آن با موزه ها از جمله مسائلی است که موردنظر برنامه ریزان توسعه است. اما برای روشن شدن موضوع بهتر است دو واژه «موزه» و «توسعه فرهنگی» را تعریف کنیم.

 
نقش موزه ها در بیان روابط فرهنگی دوران اسلامینقش موزه ها در بیان روابط فرهنگی دوران اسلامی

هدف موزه ها، ارتقای معرفت انسانی است و موزه بهترین وسیله ای است که به تحقق جنین هدفی، جامه عمل می پوشاند. معرفی مبتنی بر پژوهش و یا معرفی که بتواند به عبارتی به «شناخت گذشته انسان جهت ساختن آینده» معنا بخشد، از وظایف موزه هاست.

 
موزه و جایگاه فرهنگی آن در کشورهای آسیای میانهموزه و جایگاه فرهنگی آن در کشورهای آسیای میانه

در کشورهای آسیای میانه «موزه» واژه ای آشنا و پدیده ای مأنوس با مردم است. بالا بودن نسبی سطح فرهنگ عمومی از یک سو و تأکید بر قومیت (بویژه بعد از فروپاشی شوروی و استقلال کشورها) از سوی دیگر، موجب شده است تا ...