مقالات معماری و شهرسازی

معنویت و اخلاقمعنویت و اخلاق


سخن ماه فروردین - در جریان سیل اخیر که هنوز‌آثار آن پابرجاست و تا ماه‌ها هم جمع کثیری از هموطنان با آن دست به گریبان خواهند بود، هم شاهد نمونه‌‌های قابل ذکری از نوع‌دوستی و مشارکت و همدردی و در یک کلام وجدان جمعی و نمایش اخلاقی و ایثار و گذشت بودیم و هم عکس آن، شاهد تسویه حساب‌ها و زخم زبان زدن‌ها و سیاه‌نمایی‌هایی که حداقل در این حال و روز مصیبت، وقت آن نبود.

 
برآمدن شورا و مجلس مشروطهبرآمدن شورا و مجلس مشروطه

نظام‌نامه انتخابات مجلس شورای ملی، سندی سیاسی بود که، جهت بنای اولین مجلس مشروطه تدوین شد، مجلسی که عصاره مشروطیت و خواست ملت در انقلاب ۱۲۸۵ در ایران قرار گرفت. پس از صدور فرمان مشروطیت و فرمان تشکیل مجلس، تدوین نظام‌نامه انتخابات امری ضروری بود و با توجه به بیماری رو به تزاید شاه ضرورت و اهمیت مضاعفی پیدا می‌کرد. از همین رو، مشیرالدوله- صدراعظم- مسوول تشکیل هیاتی جهت تدوین نظام‌نامه انتخابات شد.

 
آفرینش هنری با عناصر ناب بصریآفرینش هنری با عناصر ناب بصری

«محسن وزیری‌مقدم»،از شاخص‌ترین نقاشان نوگرای ایران جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ در سن ۹۴ سالگی در رم درگذشت. وی از نخستین دانش‌آموختگان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و در سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۵ ریاست دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران را بر عهده داشت.

 
پایان حکومت عباسیپایان حکومت عباسی

بیستم فوریه ۱۲۵۸م. هفت روز پس از تصرف بغداد از سوی نیروهای نظامی هلاکوخان، ایلخان مغولی ایران و قتل عام ساکنان آن، معتصم بالله (ابواحمد عبدالله) آخرین خلیفه عباسی کشته شد و خلافت عباسیان برای همیشه پایان یافت.

 
در انتظار حادثه بعدیدر انتظار حادثه بعدی

سرزمین ایران، پهنه با خطر بالای رخداد مخاطرات طبیعی است. مخاطرات طبیعی از نوع زمین شناختی، هیدرولوژیکی، هواشناسی و اقلیمی و.... فقط به‌عنوان مثال، بر اساس فایل‌های رقومی نقشه‌های گسل‌های لرزه زای ایران، حدود ۹۰۰ گسل است که طول آنها بالغ بر ۴۰‌هزار کیلومتر بوده و سطح گستره ایران‌زمین را در بر گرفته است.

 
 شهرآشوب تبلیغات شهرآشوب تبلیغات


هر روز پایتخت نشینان از خود می پرسند این حجم از انواع کالاها که از در و دیوار، خیابان، پیاده راه، ساختمان ها و درختان شهر برایشان تبلیغ می شود را باید خرید، تماشا کرد، استفاده بُرد یا فقط در حسرت دراختیار نداشتن شان نشست؟

 
نامه یک بانوی مشروطه‌خواهنامه یک بانوی مشروطه‌خواه


از امتیازهای جنبش مشروطیت، حضور مؤثر و دامنه‌دار زنان در مراحل مختلف جنبش است. حضور زنان آزادی‌خواه در نهضت مشروطه، اگرچه –به دلایل فرهنگی و اجتماعی در آن دوره از زمان – هم‌پایه و همسان با حضور مردان نبود، در قیاس با نقش اجتماعی آنان در زمان‌های پیش از مشروطه، پدیده‌ای نو و بی‌سابقه به شمار می‌رفت. هر چه بر عمر مشروطه می‌گذشت

 
تاسیس کارخانه قند و کبریتتاسیس کارخانه قند و کبریت

امین‌‌الدوله در دوره صدارت خود فعالیت‌‌های اصلاحی مختلفی را در دستور کار قرار داد: «امین‌‌الدوله معتقد بود که باید حاجت کشور را از مال‌‌التجاره‌‌های خارجی با ایجاد کارخانه‌‌ها رفع کرد... بر اثر همین عقیده بود که در زمان ناصرالدین شاه کارخانه کبریت‌‌سازی در الهیه شمیران و کارخانه قندریزی با سرمایه‌‌های خارجی و داخلی در کهریزک دائر کرده بود.

 
دست‌های آلودهدست‌های آلوده

شاید یکی از بداقبالی‌های مصدق‌، سیاستمدار پیر و پیچیده و دولتش این بود که با آنتونی ایدن همزمان شده بود؛ سیاستمداری بسیار باهوش و بسیار زیرک، سیاستمداری که به علت علاقه شخصی خود به منطقه خاورمیانه تمام این منطقه به‌‌‌خصوص ایران را به خوبی می‌شناخت.

 
دست‌های آلودهدست‌های آلوده

شاید یکی از بداقبالی‌های مصدق‌، سیاستمدار پیر و پیچیده و دولتش این بود که با آنتونی ایدن همزمان شده بود؛ سیاستمداری بسیار باهوش و بسیار زیرک، سیاستمداری که به علت علاقه شخصی خود به منطقه خاورمیانه تمام این منطقه به‌‌‌خصوص ایران را به خوبی می‌شناخت.

 
امروز در تاريخامروز در تاريخ

دولت مسكو يکم ژانويه 1925 و درست سه سال پس از اعلام تبديل نام «روسيه شوروي» به «اتحاد جماهير شوروي» و تقسيمات دست ساخت بر پايه معتقداتِ جهان وطني و رسيدن به هدفِ وجود يک کنفدراسيون جهاني با يک دولت (نوعي جامعه مشترک المنافع) بخارا، سمرقند، مَرو (مري) و ساير مناطق شمالي خراسان بزرگتر را كه مَهد و پاسدار زبان و ادبيات فارسي، فرهنگ و تمدن ايراني بوده اند از هم جدا كرد و بخشي از مردم تاجيك (پارسي زبانان، ايراني تباران، غيرعربان و غير آلتائيک ها و غُزها) مناطق شمال شرقي خراسان بزرگتر را به نام منطقه خود مختار بدخشان از مرزهاي ايران دورساخت تا به انديشه يكپارچه شدن با ايران و افغانستان و احياء «ايران زمين» نيافتند.

 
دهقان می‌روددهقان می‌رود


‎۱۶دی ماه با پانزدهمین سالگرد در گذشت «علی دهقان» مصادف است.تصدی سمت استانداری در گیلان و آذربایجان شرقی، مدیرکلی فرهنگ و هنر در استانهای آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، ریاست دانشسرای پسران تبریز و… عناوینی هستند که در بررسی کارنامه علی دهقان به چشم می‌خورد، با این حال آنچه که سبب شده نام «علی دهقان» در خاطره‌ها زنده بماند نه مناصب متعدد وی بلکه کارنامه‌ای سرشار از خدمات ماندگار او در عرصه فرهنگ ایران و آذربایجان است. وی موسس قریب به ۸۰ باب موسسه فرهنگی و آموزشی از جمله « کتابخانه ملی تبریز» و «موزه آذربایجان» محسوب می‌شود‏‎. ‎

 
گفته هاگفته ها

«... چاپارهایی که از تهران به مقصد شهرستان‌ها حرکت می‌کردند، حامل صدها نامه از مظفرالدین شاه و درباریان بودند که خطاب به فئودال‌ها، مالکان مرتجع و مستبد و روسای ایلات شاهسون نوشته شده بود. در تمام نامه‌ها شاه طرفداران خود در ولایات را به ایجاد فتنه و آشوب تحریک می‌کرد.

 
بزرگنمایی متن خبر موسسه ریسندگی «برق دهش»بزرگنمایی متن خبر موسسه ریسندگی «برق دهش»

موسسه ریسندگی برق دهش در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۱۵ کار نخ‌ریسی را در اصفهان شروع کرد و اگر همان کارخانه نور اصفهان باشد، از جریان کار آن اطلاعات چندانی وجود ندارد؛ ولی احتمالا از کارخانه‌های منظم و به دور از بحران نبوده و ازجمله در بهار سال ۳۱ در حال تعطیل بوده و در نتیجه اقدامات وزارت کار و تصمیم وزارت جنگ به سفارش دادن به آن مجددا شروع به‌کار کرده بود و در مهرماه ۱۳۳۵ هم تعطیل بوده و مدتی از تعطیلی آن می‌گذشته است.

 
مداخله انگلیسی‌ها در قتل دیپلمات روسمداخله انگلیسی‌ها در قتل دیپلمات روس

اسناد وزارت خارجه روسیه نشان می‌دهد که انگلیسی‌ها با سوءاستفاده از تندخویی‌ها و جاه‌طلبی‌های «الکساندر گریبایدوف» او را به مرحله‌ای رساندند که راه فراری از مرگ نداشت. خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از «نیکیتا‌میخالکوف» رئیس اتحادیه سینماتوگرافی روسیه که در صدد ساخت فیلم عامل انعقاد قرارداد ترکمانچای است

 
نخستین دبستاننخستین دبستان

مدرسه نصریه یا ادبیه نخستین مدرسه در اردبیل بوده است که توسط محمدولی خان‌تنکابنی (نصرالسلطنه) که بعدها به سپهسالار اعظم ملقب شد، در ۱۳۲۲ق تاسیس شد

 
تولد گریبایدوف، دیپلمات روسیتولد گریبایدوف، دیپلمات روسی

الکساندر گریبایدوف دیپلمات، نظامی و نمایش‌نامه‌نویس روس ۱۵ ژانویه ۱۷۹۵ در مسکو به دنیا آمد. گریبایدوف در مذاکرات صلح ترکمانچای و نگارش عهدنامه آن نقشی محوری داشت و مدت کوتاهی پس از عقد عهدنامه، به‌عنوان وزیر مختار روسیه به ایران آمد.

 
قیمت سکه در دی ماه ۱۳۳۱قیمت سکه در دی ماه ۱۳۳۱


اواخر دی ماه سال ۱۳۳۱ دولت دکتر مصدق به سبب نزدیک بودن نوروز، بهای بانکی سکه طلا (یک پهلوی) را ۷۵ تومان تعیین کرد که فروشندگان باید آن را با افزودن ۵ قران سود

 
فتح بغداد به دست لشکر دیلمیفتح بغداد به دست لشکر دیلمی

۱۵ ژانویه سال ۹۴۶ میلادی، احمد دیلمی (معزالدوله) بغداد را تصرف کرد. احمد معزالدوله از مشهورترین حاکمان آل‌بویه است. وی ضمن یک سلسله اقدامات نظامی و سیاسی که به همراه برادرانش انجام داد پس از فتح کرمان و جنوب ایران در سال ۳۳۲ به عراق حمله کرد؛ اما در شهر واسط به سختی از سپاه خلیفه شکست خورد و به سوی شوش بازگشت؛ اما از این هزیمت ناامید نشد و با بازسازی سپاهش، بخت خود را بار دیگر آزمود.

 
امتناع و سقوطامتناع و سقوط

ملی کردن صنعت نفت در ایران به‌عنوان یک رویداد بزرگ سیاسی و اقتصادی، بازتاب داخلی و خارجی گسترده‌ای داشت و می‌توانست آثار تعیین‌کننده و سرنوشت‌سازی بر پویش استعمارزدایی در کشورهای مستعمره و نیمه‌مستعمره برجا گذارد. از این رو برای مهار آن و در اختیار گرفتن مجدد نفت ایران، پیشنهادها و طرح‌های جایگزین متعددی از سوی انگلستان، آمریکا و مجامع بین‌المللی، ارائه شد