تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1033

ابوالمعالی محمدبن بکر الزنجانی

460 ه.ق (445 ه . ش)

نام اثر: آرامگاه خرقان (بین قزوین و همدان)

1
این بنا به صورت برج هشت گوش آجری است که بر روی هر کدام از اضلاع و جرزها و داخل طاقنماهای آن نقوش خاصی به کار رفته، در عدد آرامگاه های دوران سلجوقی به شمار می رود. این تزیینات آجری که شامل نقش و نگار متنوعی می باشد جلوه و زینت فراوانی به بنای برج داده است.

این برج دارای گنبد آجری دو پوشه می باشد و در داخل برج دو پلکان مارپیچ که منتهی به گنبد می شود به نظر می رسد، درون برج مزین به نقوش فراوان و گچبری های زیبا است، ارتفاع آرامگاه در حدود 15 متر و قطر بنا 11 متر است. طبق کتیبه کوفی، این برج در مورخ سال 460 هجری قمری می باشد و با برج دوم قریب سی متر فاصله دارد.

برج دوم که در کنار برج اول قرار گرفته است، از لحاظ ساختمانی و شکل بنا و تزیینات شباهت کلی به ساختمان آرامگاه مورخ 460 هجری قمری دارد، از مطالعه کتیبه کوفی آجری آن برمی آید که این بنا در تاریخ سال 486 هجری قمری ساخته شده، در داخل آن یک پلکان مارپیچ که به فضای خالی بین دو گنبد (گنبد آجری آن دو پوشه است) منتهی می شود باقیمانده است.

متن کتیبه این دو بنا حاکی است که معمار ساختمان این دو آرامگاه از اهالی زنجان بوده (احتمالا یک نفر است) در آرامگاه اولی نام معمار محمد.... زنجانی و در دومی ابولمعالی محمدبن زنجانی ثبت شده است.

 

 

منبع: کتاب معماران ایران

بررسی و نوشته: زهره بزرگ نیا

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

استان مرتبط : قزوین  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید