تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1058

از منظر شهری پایدار تا هنر محیطی

18 مرداد، سالروز تولد یکی از پژوهشگران و مدرسین شاخص معماری ایران است. پروفسور رضا سیروس‌صبری بیش از هر چیز به مطالعات میان‌رشته‌ای و ارزشمندش شناخته می‌شود که از منابع بااهمیت در این حوزه محسوب می‌شوند.
پروفسور صبری به ارتباط جدانشدنی فرآیند طراحی و تحقیق بسیار معتقد بود و علاوه بر تدریس در دانشگاه به فعالیت‌های حرفه‌ای طراحی در پروژه‌های معماری منظر و طراحی شهری چه در داخل و چه در خارج از کشور می‌پرداخت. دکتر صبری جزو معدود افرادی بود که در ایران در رشته معماری به مرتبه استادی (استاد تمام) نائل شده بود.
او در طول فعالیت حرفه‌ای خود مقالات، سخنرانی‌ها و پژوهش‌های بسیاری در زمینه‌های طراحی شهری، معماری منظر، روان‌شناسی محیط، معماری و فلسفه و بوم‌شناسی در طراحی منظر داشته و شاگردان فراوانی چه در ایران و چه در خارج از کشور تربیت کرد. دکتر سیروس صبری علی‌رغم داشتن موقعیت اقامت دائم در کشور آمریکا، به دلیل علاقه فراوان به کشورش، شش ماه از سال به ایران سفر می‌کرد تا در دانشگاه‌های ایران به تدریس بپردازد.
از جمله کتاب‌های منتشرشده توسط او، «هنر محیطی: تأملی در عناصر معنی‌دهنده به منظر»، «تحول در طراحی: فرآیند طراحی با اسطوره، تصور و ذهن طراحانه» و ترجمه سری کتاب‌ها با عنوان «سرشت نظم» نوشته‌ کریستوفر الکساندر است. همچنین کتاب‌های «تحلیل بصری منظر» و «منظر شهری پایدار» از دیگر تألیفات اوست. اندیشه‌های مک هارگ او را به معماری منظر با رویکرد بوم‌شناسانه بسیار علاقه‌مند کرد، به گونه ای که این موضوع به یکی از زمینه‌های تحقیقاتی اصلی در پژوهش‌ها و سخنرانی‌هایش بدل شد.
پروفسور رضا سیروس صبری‌ ۱۳۳۳ نزدیک به ۴ دهه فعالیت دانشگاهی، حرفه‌ای و پژوهشی را پشت سر گذاشت. از جمله فعالیت‌های حرفه‌ای او در ایران می‌توان به طراحی شهری و معماری منظر محوطه برج میلاد، مشاور و طراح معماری منظر محوطه دانشگاه علم و صنعت ایران (مسیر ورودی جنوبی تا خوابگاه‌ها)، طراحی شهری و منظر شهری بلوار کشاورز و مشاور علمی کارگاه‌های طراحی شهر بم (یونیسف) برای بازسازی این شهر اشاره کرد.
پروفسور رضا سیروس صبری در سال ۱۳۵۷ با درجه کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی) با رتبه‌ اول فارغ‌التحصیل و موفق به کسب بورس تحصیلی جهت ادامه تحصیل در کشور آمریکا شد. به دلیل علاقه‌اش به رشته طراحی شهری به تحصیل در این رشته در دانشگاه پنسیلوانیا پرداخت و موفق به کسب دومین مدرک کارشناسی ارشد از آن دانشگاه در سال ۱۳۶۰ (1981) شد. او در مدت تحصیل خود در کشور آمریکا زیر نظر استادان بزرگی چون ادموند بیکن، جان لنگ و ایان مک هارگ تحصیلات خود را به پایان رساند و درجه دکترای معماری با گرایش معماری منظر را از دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۱۳۷۴ (1995) اخذ کرد.
دکتر سیروس صبری تا واپسین روز زندگی خود مشغول به تدریس و پژوهش بود و درحالی‌که قرار بود در روز یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ کارگاهی با عنوان پرتفولیو از طرف انجمن علمی معماری دانشگاه شهید رجایی برگزار کند، در عصر همان روز در بیمارستان شهدای تهران، در سن ۵۹ سالگی، بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.
منبع : پیام ساختمان و تاسیسات

موضوعات مرتبط : هنر محیطی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید