تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،9-5-1397
تعداد بازدید :142

ایران تجربه‌ای متفاوت برای گردشگران خارجی

 

 

یک روزنامه هندی با اشاره به شکوه و جلال تاریخی مشترک این کشور با ایران نوشت: ایران به شکلی شگفت انگیز خلاف تبلیغاتی است که غرب سعی دارد به وسیله آنها این کشور را به جهان معرفی کند.
به گزارش ایرنا، روزنامه «تلگراف ایندیا» در مقاله‌ای به قلم تارون ویجای که عضو حزب حاکم بی‌جی پی است و اخیرا سفری به شیراز داشته است، نوشت: روابط ما با مردم ایران بسیار فراتر از نیاز‌های راهبردی است. این روابط به قلب‌ها وابسته است. برای من سفر به ایران کنار گذاشتن تفکرات قبلی و یادگیری درسی جدید بود که من آن را قطعه ای از موسیقی آرامش بخش می نامم. 
وی در این مطلب آورده است: ایران تنها «یک کشور دیگر» برای هند نیست. از زمان داریوش کبیر تا مغول‌ها و از خانواده‌های جمشیدی تاتا و گادریج گرفته تا سام مانکناوه و قربان محمدپور فرماندهان ارتش هند، ردپای ایران در جامعه هند بسیار پررنگ است. ایران به طور مداوم با زندگی وجودی هند ادغام شده و به زبان، فرهنگ، قوت و عادات هندی‌ها‌ رنگ متمایزی بخشیده است اما حضور در ایران یک تجربه بسیار متفاوت برای هر مسافری است که قصد سفر به این کشور را دارد.
این عضو حزب بی جی پی در ادامه به دیدار خود با محمد علی‌معلم‌دامغانی‌رئیس آکادمی هنر ایران و یکی از شخصیت‌های ادبی مشهور کشورمان که مشاور رهبر معظم انقلاب هم هست اشاره کرد و نوشت: سه روزی که در ایران حضور داشتم، بسیاری از تصورات من در مورد این کشور، مردم و فرهنگ آن را تغییر داد. دولت‌ها و رسانه‌های غربی به طور معمول گزارش می دهند که ایران به طور کامل با ارزش‌های انسانی و شیوه‌های دموکراتیک مخالف است. آیا این گزارشات کلیشه ای درست است؟ آیا نباید من در مورد تجربه خودم در ایران سخن بگویم؟
ایران باید به وسیله هندی‌ها و توسط چشم‌اندازان هند دیده و درک شود. ایران یک مردم است، یک جلوه که خود را در ظرافت و تقلید بی نظیر تعریف می کند؛ این کشور رویای یک شاعر است، رقص است، درام است، سرگرم کننده است. این سرزمین در درخشندگی و زیبایی، بی نظیر است. ما در هند هنوز در مورد ریشه‌های آریایی خود بحث می کنیم، اما ایران در این مورد مطمئن است و افتخار می کند که یک سرزمین آریایی است. در حقیقت نام - ایران - به طور مستقیم از کلمه آریایی مشتق شده است.
آنها با هر سرزمین مسلمان دیگر متفاوتند - به طوری که این تنوع و تمدن توجه هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند. ایران به شما یادآوری می کند هر نوع افراط گرایی برای تخریب جامعه با مقاومت روح این مردم این سرزمین کهن روبرو خواهد شد.
در طول حضور در ایران می توان یک جامعه معتدل، آزاد و باز را دید که اغلب نمایش داده نمی‌شود. رستوران‌ها با غذاهای مختلف خود از جمله انواع کباب‌ها پر از هیاهو و سر و صدا هستند. راننده تعداد زیادی از ماشین‌ها در جاده‌ها زنان هستند. آنها زمانی که به کاروان ما نزدیک می شدند از پنجره خودرو بیرون آمده و فریاد می زدند: 'سلام! به ایران خوش آمدید! 
دیدار از خرابه‌های تخت جمشید، شهر باستانی پارس‌ها که همچنین به نام کهن خود شناخته می شود، تجربه شگفت انگیزی بود. چون همه می‌دانیم که پارسی‌ها، در بحث تمدن فوق العاده پیشگام بوده و به داستان رشد هند کمک کرده اند.
ایران اسلامی معاصر، میراث پیش از اسلام خود را با غرورحفظ کرده است، که ما می‌توانیم از آنها درس بگیریم. یکی دیگر از اطلاعات شگفت انگیز برای من این بود که دو معبد هندو و یک گوردارا - که هر دو در یک محوطه - در بندرعباس قرار داشتند؛ به دقت توسط اداره فرهنگ و هنر دولت ایران حفظ و نگهداری می شدند.
آنچه برای ما باور نکردنی بود گرما و صمیمیت مردم ایران بود. در تمامی این مدت به ما اطلاعات غلط داده شده بود و اگر ما خود تجربه تعامل با مردم و سفر با ایران را بدست نمی آوردیم، احتمالا آنچه در ایران آن را دیده و تجربه کرده بودیم را باور نمی کردیم و آن را تبلیغات دروغین محسوب می کردیم.
وی با اشاره به سفر طولانی خود به شهرهای ایران نوشت : همه این تجربه‌ها در امتداد ۷ هزار و ۲۰۰ کیلومتر کریدور بین المللی شمال و جنوب که اخیرا از سوی نارندرا مودی نخست وزیر هند و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مورد توجه قرار گرفته است ، اتفاق افتاد. کمک هند برای توسعه بندر چابهار ایران یک دستاورد بزرگ در توسعه این کریدور بین المللی است. در طول سفر مودی به تهران، این پروژه جان تازه ای گرفت و مهم‌تر اینکه آن نشان دهنده اهمیت همکاری ایران و هند است.
وی در خاتمه نوشت: درست است که تحریم‌های آمریکا به اقتصاد ایران صدمه زیادی زده است اما همه باید بدانند که برای هند مسیر دست یابی به تهران از واشنگتن نمی گذرد. روابط ما با مردم ایران بسیار فراتر از نیازهای راهبردی است.
این روابط به قلب‌ها وابسته است. برای من سفر به ایران کنار گذاشتن تفکرات قبلی و یادگیری درسی جدید بود که من آن را قطعه ای از موسیقی آرامش‌بخش می نامم.

برگرفته از دنیای اقتصادنظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید