تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :650

بام سبز در قوانین شهری نمی گنجد! جایگاه خانه های اکولوژیک در کشور ناشناخته است

گروه شهری- توسعه شهرنشینی، نیاز به افزایش فضای مسکونی و معابر، ساخت و سازهای غیر اصولی به تدریج موجب کاهش فضای سبز و محیط های طبیعی در جوامع شهری شده است در این راستا معماری نوین توانسته به کمک فناوری سبز بزرگترین تحولات مثبت زیست محیطی را در زندگی شهری ایجاد نماید.

 احداث بام های سبز یکی از روش های ساخت است که از طریق رویش گیاهان بر فراز پشت بام تصویر دلنشین از نمای ساختمان بوجود اورده است.

 12

در حال حاضر بام های سبز، باغ هایی هستند که به جای سطح زمین در پشت بام خانه ها ساخته می شوند و بهترین روش برای شهرهای پیشرفته و پرجمعیت دنبا که به علت ساخت و ساز و کاهش سطح زمین با کمبود فضا مواجه شده اند محسوب می شود.

ایده خانه سبز اولین بار در سال 1970 و به دنبال اولین بحران نفتی مطرح شد در پی آم متخصصان راه و ساختمان و در راس آنان مهندسان و معماران گرد هم امدند تا به قوانین کم و بیش کهنه رنگ و رویی تازه ببخشند. گرم شدن کره زمین و مشکلاتی که برای محیط زیست ایجاد کرد پیشرفت هایی مانند تولید برق به کمک انرژی هسته ای نیز کارشناسان را حساس تر کرد تا بیشتر برای ساخت خانه های اکولوژیک یا خانه های سبز سرمایه گذاری کنند.

 تکنیک سبز کردن خانه ها پیش از این در آلمان، سوئیس، کانادا جایگاه خود را یافته است و در کشورهایی مانند فرانسه در حال جا افتادن است.

اما این فناوری سبز و هنر معماری نوین در ایران، که سرانه فضای سبز آن از حد متوسط پایین تر است به علت نا آشنایی مردم و برخی مدیران ناشناخته مانده است.

 از این رو خبرنگار ماهنامه ساختمان و پلیمر برای بررسی چالش های پیش رو با یکی از اساتید دانشکده معماری به بحث و بررسی نشسته است که در ادامه می خوانید:

سیروس باور استاد دانشکده معماری دانشگاه آزاد اسلامی در تشریح فواید بام سبز به خبرنگار ماهنامه ساختمان و پلیمر گفت: بام سبز 70 تا 100 درصد سبب جذب آب باران می شود و میزان جریان پیدا کردن آب در سطح و بند آوردن کانال های آبی را کاهش می دهد.

 لایه های روی بام همانند یک اسفناج عمل کرده و در کنار آن پوشش گیاهی سبب می شود آب جذب شده آرام آرام بخار شده و هموای خشک شهر، مرطوب شود. در گرمای شدید این پوشش گیاهی می تواند سبب کاهش 4 درجه ای دمای داخل خانه شود و کیفیت هوا را نیز با جذب گرد و غبار، سرب، جیوه و گازهای کربنیک پاک تر کنند.

 یک سقف سبز 2 برابر سقف های معمولی عمر می کند زیرا کمتر دچار شوک های دمایی می شود.

باور در توضیح ایجاد بام سبز در خانه ها گفت: لایه اولیه سقف ابتدا یک غشای عایق و مقاوم در برابر میکروارگانیسم ها کشیده می شود روی آن یک فلز جاذب و در سطح بعدی یک لایه فیلتر شامل دانه های منبسط شونده، شن و ریگ ریخته می شود و در نهایت لایه ای از مواد معدنی که گیاه را در خود نگه دارد روی تمامی لایه می نشیند.

در صورتی که گیاهان پوشاننده در سطح خاک کاشته شوند، قطر لایه آخر باید بین 6 تا 15 سانتی متر و وزن آن نباید از 120 کیلوگرم در هر متر مربع عبور کند در صورت تمایل با کاشت چمن یا گیاهانی با ریشه کوتاه مثل گل ها لایه آخر می تواند قط 35 سانتی متر داشته باشد و وزن آن به 350 کیلوگرم در هر متر مربع برسد، برای کاشتن درختچه نیز باید توجه کرد که وزن لایه ها از 500 گرم در هر متر مربع تجاوز نکند.

وی در ادامه به توضیح سقف های مناسب پرداخت و گفت: در صورتی که شیب سطح بیش از 35 درجه در نظر گرفته شود می توان روی تمامی مصالح از قبیل فلز، بتن و چوب گیاه کاشت، از حمله مواردی که باید آنها را در نظر گرفت می توان به جهت وزش باد ، انعکاس نور آفتاب از پنجره همسایه ها و میزان نورگیری سقف اشاره کرد.

سیروس باور با انتقاد از نادیده گرفتن مقوله بام سبز از سوی مسئولان گفت: بام سبز در ایران همچنان به طور رسمی مطرح نشده است و طرح آن در جلسات خصوصی بین مهندسان مشاور یا انجمن مفاخر معمای و کانون دانشکده هنرهای زیبا بررسی شده و به صورت بروشور و مقالات در مجلات منتشر می شود.

وی تلاش برای گنجاندن بام سبز در قوانین و ضوابط شهرسازی از سوی مسئولان را اقدامی بی اثر دانست و گفت: متاسفانه به دلیل حجم بالای مشکلات دولت، ما نتوانستیم تسهیلاتی برای عملی سازی این طرح در سطح کشور فراهم کنیم و این مهم همچنان در مرحله تئوری باقی مانده است و هیچ جایگاهی در قوانین و ضوابط شهرسازی ندارد

باور با انتقاد از آشفتگی نمای بام های کشور گفت: با توجه به وضع کنونی بام ها که با تجمع آنتن های ماهواره ای و کولرهای آبی همراه است نمی توان امیدی به سبز شدن بام ها داشت.

وی لازمه اجرا شدن این طرح را آماده سازی تکنولوژی آن دانست و گفت: بام ها باید از لحاظ جزئیات معماری آمادگی سبز شدن و آبیاری را داشته باشد به طور مثال چمن در فصل تابستان نیازمند آبیاری 2 الی 3 بار در طول روز است که برای این کار باید سیستم آبیاری قطره ای در بام ساختمان تعبیه شود.

وی با توجه به معضلات شهری ایجاد فضای سبز را بی معنا دانست و گفت: زمانی که درختان کهن بدون مطالعه و به دلیل عریض سازی و ساخت و سازهای غیرمجاز از بین می روند دیگر مطرح کردن بام سبز معنا ندارد.

استاد دانشکده معماری دانشگاه آزاد اسلامی در پایان، پرونده فناوری بام سبز را در راستای اجرای برنامه چهارم توسعه مبتنی بر «توسعه فضای سبز شهری و توزیع عادلانه آن در محله ها به خصوص مراکز شهرها» را راکد دانست.

منبع: ماهنامه ساختمان و پلیمر - اردیبهشت 1391

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

عضو مرتبط : سیروس باور  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید