تاریخ آخرین ویرایش : شنبه،13-8-1396
تعداد بازدید :255

بزرگداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در کتابخانه ملی

 

مراسم بزرگذاشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری با حضور دکتر اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و نیلوفر صادقی سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو و نیز با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی، رایزنان و سفرای کشورهای مختلف در سالن قلم مرکز مرکز همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی برگزار شد.
به گزارش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ، در ابتدای مراسم بزرگداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری دکتر بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن خوشامدگویی به حاضرین گفت: کتابخانه به عنوان یکی از مواریث جامعه فرصتی خلق می‌کند تا افراد از طریق آن اندیشه‌هایشان را به اشتراک بگذارند.بروجردی افزود: شعاری که یونسکو امسال برای این روز در نظر گرفته عبارت است از «کشف کن، به خاطر بسپار و به اشتراک بگذار». «کشف کن» چرا که اسناد توسط بایگانی‌ها کشف و به این ترتیب امکان تفسیر آنها به وجود می‌آید تا از این طریق صدای آن‌ها به گوش همگان برسد.
بخش دوم شعار «به یاد آور» است. به یاد آورید که آرشیو‌های صوتی و تصویری، حافظه جهانی است؛ حاوی خاطره نسل‌های گذشته است و ما را به گذشته متصل می‌کند. به عبارت دیگر آرشیوهای صوتی و تصویری ابزار و بهانه‌ای است برای پیوند نسل‌های گذشته و حال به آیندگان. ما نیازمند درک متفاوتی از این میراث مشترک هستیم و بخشی از حافظه جهانی نیازمند حفاظت، بازیابی و اشتراک است. و اما بخش سوم شعار؛ «به اشتراک بگذار». امروزه رسانه‌های دیجیتال فرصتی فراهم کرده‌اند تا مردم بدون اینکه آگاهانه بخواهند، با آرشیوها ارتباط می‌گیرند و از آن بهره‌مند می‌شوند. در دنیای دیجیتال فرصت‌های استثنایی به وجود آمده تا همگان امروز را گرامی بدارند و به توصیه‎های سه‌گانه عمل کنند. رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر اینکه یونسکو آرشیوهای دیداری و شنیداری در سراسر جهان را در به اشتراک گذاشتن دارایی‌هایشان تشویق می‌کند تا در ترویج میراث سمعی و بصری‌شان در این روز به یکدیگر ملحق شوند؛ بیان کرد: آرشیوهای دیداری و شنیداری، داستانی برای زندگی و فرهنگ در سراسر جهان فراهم کرده و منبع ارزشمندی از دانش‌اند؛ چرا که تنوع زبانی و فرهنگی جوامع را عرضه می‌کنند.
پس از آن، نیلوفر صادقی، سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران، پیام خانم ایرینا بوکووا، مدیر کل یونسکو را قرائت کرد. در بخشی از پیام آمده است: میراث دیداری و شنیداری، از طریق تصاویر و صوت، بصیرتی بی‌مانند نسبت به گذشته، به عنوان پایه و اساسی به سوی آینده فراهم می‌کند. این میراث حامل خاطرات و یادبودهاست، حامل دانش و ایده‌هاست، به گونه ای زنده و پویا که می‌تواند درک و گفتگوی بهتر بین نسل‌ها و در هر نسل، و همچنین بین جوامع و در هر جامعه را پایه ریزی کند.
در بخش دیگری از این مراسم محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سخنرانی و در بخشی از اظهارات خود گفت: نسیان، بزرگترین آفتی است که جوامع را تهدید می‌کند و راه حل و درمان آن چیزی نیست جز «یادآوری». مواد دیداری و شنیداری در تفاوت با سایر اسناد، به گذشته نزدیک ما مربوط و به لحاظ محتوایی بسیار غنی و غلیظ‌اند.گفتنی است که در انتهای این برنامه، پویان آزاده، پیانیست و پژوهشگر موسیقی ایرانی به پیانو نوازی از روی نت‌نوشته‌های استاد مرتضی خان محجوبی پرداخت و پس از آن نکاتی در زمینه این نت نوشته‌ها در مکتب پیانو کلاسیک ایران بیان کرد.در انتهای این مراسم، دکتر بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گواهی نت نوشته‌های استاد مرتضی خان محجوب را که به ثبت ملی رسیده است، به بازماندگان این استاد برجسته تقدیم کرد.نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید