تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :798

<div dir="rtl"> <p>باقر میلانی<br /> محدودیت منابع و داشته های انسان امروز در قبال نیازهای بی ساحل او ، استفاده بهینه از منابع را بعنوان یک اصل مطرح می کند که در علم مدیریت از آن به بهره وری یاد می شود. بهره وری در واقع بیانگر نسبت ستاده ها در قبال داده ها می باشد . در دنیای امروز بهره وری هم یک وسیله است هم یک هدف ، هم یک ضرورت است هم یک مطلوبیت و دور شدن از آن به معنی بر باد دادن منابع ، امکانات و نعمت های الهی و ناسپاسی است.</p> <p>منابعی که در معماری و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و در اقتصاد مسکن بیشتر مورد توجه اند عبارتند از : زمین ، انرژی ، نیروی کار ، سرمایه و مصالح ساختمانی آیا در نگرش و دیدگاههای شهر سازی و معماری امروز ما استفاده بهینه از&nbsp; زمینهای محدود شهری جایی در خور دارد ؟</p> <p>آیا معماری و طراحی شهری ما به گونه ای هست که امکان استفاده از تراکم جمعیت استاندارد در هر هکتار شهری را با رعایت موازین زیست محیطی فراهم کند یا همچون گذشته زمین مورد اسراف واقع شده است ؟ قابل توجه است که شاخص تراکم نفر در هکتار در شهرهای ایران بین 60 تا 70 نفر و همین شاخص در شهرهای مثل پاریس 208 نفر و در توکیو 284 نفر می باشد و این در حالی است با وجود ریخت و پاش زمین های شهری ، سرانه فضای سبز برای هر ایرانی 11 متر مربع و استاندارد آن 25 متر مربع می باشد.</p> <p>زمین یک نعمت است که خدا انسان را به عمران آن مأمور کرده است درواقع زمین یک بوم است که نقاشی بر روی آن عهده معماران و مدیران شهری است. می شود از آن یک تابلو بسیار نفیس خلق کرد یا تابلویی با چند لکه سیاه !</p> <p>روشهای معماری نوین می تواند از شدت مصرف انرژی در کشور کاسته و از هدر رفتن منابع آب و معادن خاک و سایر مصالح جلوگیری کند. مقدار مصرف مصالح ساختمانی و میزان بهره وری آن رابطه مستقیمی با شیوه های معماری و باورهای معماران دارد. معماری می تواند از نیروی یک سوم نقدینگی کشور که در بخش ساختمان جاری است چنان استفاده کند که معضل کمبود مسکن را ریشه کن سازد .</p> <p>در حالی که بهره وری سرمایه در کشور ما از استاندارد جهانی 6 برابر کمتر و بهره وری&nbsp; انرژی دو برابر کمتر از متوسط جهانی آن بوده و بهره وری صنعت ساختمان ما هم 32 برابر کمتر از بهره وری صنعت ساختمان کشورهای پیشرفته است و در سالی&nbsp; که اصلاح الگوی مصرف مد نظـر مدیران کلان کشور بـوده و می باید بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه حدود یک سوم از رشد اقتصادی خود را از طریق بهبود کارآیی و افزایش بهره وری حاصل می کردیم. باید دید که معماران و مدیران صنعت ساختمان که بیش از 50 درصد اقتصاد کشور را تحت پوشش دارند برای ارتقاء بهره وری چه برنامه هایی خواهند داشت .</p> <p>آیا آنها هم مانند معماران آمریکایی بفکر ساختن خانه هایی هستند که در سال 2030 مصرف سوخت فسیلی آنها 80 درصد کاهش یابد؟ آیا « سل » های اندیشه&nbsp; آنها بسوی ساخت ساختمانهایی با توانایی تولید انرژی خورشیدی معطوف می باشد ؟ آیا آنها مانیفست توسعه معماری را نوشته اند ؟ واقعیت اینست که سرزمین ما سرشار از نیروها و کارشناسان زبده است و بر خلاف کشورهای اطراف خود و شیخ نشین ها ، در همه رشته های مرتبط با ساخت و ساز ، نیروهای آماده ای دارد . استفاده از این داشته ها و ایجاد جبهه کار و توجه به ابتکار آنها عهده مدیران اقتصادی و برنامه ریزان کلان است که این روزها همه نگاهشان معطوف 22 خرداد است !</p> </div>

مراسم نخستین سالروز درگذشت و بزرگداشت سیدهادی میرمیران همزمان با آغاز هفته معماری یکشنبه شب در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که از سوی بنیاد معماری میرمیران، انجمن مفاخر معماری ایران و مهندسان مشاور نقش جهان پارس برگزار می شد، امیر فرجامی معاون شهرسازی وزارت مسکن پیام محمد سعیدی کیا وزیر مسکن و شهرسازی در پاسداشت مقام سیدهادی میرمیران را خواند.

در این پیام آمده بود، شادروان سیدهادی میرمیران از جمله معماران و شهرسازان موثر در تاریخ معاصر این کشور است، پشتکار و حضور داوطلبانه ایشان در پیگیری مسائل معماری و شهرسازی معاصر، شناسایی ارزش ها و ویژگی های معماری و شهرسازی دینی، تعامل ارزشمند با جامعه حرفه ای و مدیریت های مرتبط با حرفه، از ایشان شخصیت برجسته ای ساخت که مورد وثوق دست اندرکاران امر معماری و شهرسازی بود.

اگرچه امروز جای ایشان در این جمع خالی است، لکن خاطرات، تجربیات و آموزه های گران قیمت او همواره، همراه مسوولان، متخصصان و علاقه مندان خواهد بود. جلیل حبیب اللهیان معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز درباره جایگاه زنده یاد میرمیران در معماری ایران گفت؛ بی شک هادی میر میران یکی از مفاخر ارزشمند معماری این سرزمین بوده و هست.

او اضافه کرد؛ آنچه هادی میرمیران را از معماران گذشته و حال متمایز می کند، دغدغه او در زنده کردن معماری گذشته اما به صورت معاصر و امروزین است. او پی برد که معماری ارزش جهانی شدن نیز دارد.

در عمل نیز این مسیر را طی کرد و به ایده ها و آرزوهایش جامه عمل پوشاند. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت؛ اصفهان امروز چه در زمینه کار های شهرسازی و کار های معماری و چه در زمینه برنامه ریزی منطقه ای مدیون میرمیران است. شهرسازی ما از فقدان برنامه ریزی منطقه ای رنج می برد. راهنمایی های ایشان در طرح تفصیلی شهر تهران راهگشا بود. امیدوارم راه و فکر او را در معماری و شهرسازی دنبال کنیم. در ادامه مراسم بزرگداشت، بیانیه هیات موسس بنیاد معماری میرمیران خوانده شد.

سپس پروفسور ایرج اعتصام رئیس بنیاد و داور جایزه میرمیران گفت؛ برخورد میرمیران با هر پروژه معماری، برخوردی کیفی، با استعاره و سمبل هایی از معماری ایران بود. او توانست به تفکرات عالی خود در سازماندهی، جامه عمل بپوشاند. میرمیران کیفیات معماری گذشته را به صورت نوین به کار می گرفت و در زمانی که می توانست به جامعه معماری خدمات بیشتری کند، از میان ما رفت.

اعتصام درباره اهداف بنیاد میرمیران گفت؛ شناسایی، جمع آوری، تحلیل و انتشار افکار و آثار معماری زنده یاد سیدهادی میرمیران و دیگر معماران صاحبنام ایران از لحاظ معرفی و اعتلای جریان نوین معماری ایران، پژوهش و شناسایی زیر بنا های فکری و جریان معماری گذشته و حال ایرانی و بازآیی آن به عنوان یک الگوی معماری جدید و عرضه آن در سطح جهانی، ایجاد جایگاه علمی پژوهشی برای انجام و تشویق مطالعات و پژوهش های بنیادی و کاربردی در معماری ایران و جهان، ایجاد انگیزه برای جوانان پژوهشکده و خلاق به منظور شکوفایی و ارائه استعداد های بالقوه آنها از جمله اهداف تاسیس بنیاد میرمیران است.

او اضافه کرد؛ جایزه میرمیران یکی از برنامه های اصلی این بنیاد است که به منظور تقدیر از تلاش ها، کوشش ها و حمایت های مدیران و نهاد های دولتی، نهاد های مدنی در راستای تحقق و اعتلای جریان نوین معماری و ساختمانی، پشتیبانی، حمایت و ارج نهادن به اقدامات پژوهشی، پژوهش های بنیادی و کاربردی نوین انجام شده توسط مراکز پژوهشی و دانشگاهی و هنری و پشتیبانی و حمایت از معماران، هنرمندان و دانشجویان ممتاز معماری تبیین شده است.

پس از سخنان رئیس بنیاد میرمیران، جوایزی به شش نفر از دانشجویان برگزیده اول تا سوم معماری کنکور سراسری و دانشگاه آزاد اسلامی اعطا شد.

 

 

منبع: سایت آفتاب-اردیبهشت 1386

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

 

معماری و بهره وری منابع
موضوعات مرتبط : روزمعمار    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید