تاریخ آخرین ویرایش : یکشنبه،12-6-1396
تعداد بازدید :225

تنفیذ حکم لیاخوف روسی

محمدعلي‌شاه قاجار پس از سرکوب مشروطه خواهان و استقرار در باغ شاه (پادگان حر) از 17 خرداد 1287 خورشيدي حفظ نظم تهران را به سرهنگ لیاخوف، افسر روسی و فرمانده قوای قزاق سپرد. مجاهدان مسلح مشروطيت هم در بهارستان و مجلس سنگر بندي كردند تا از نمايندگان حفاظت كنند.

 

لياخوف افسر ارتش روسيه از طرف دربار تزار به ايران اعزام شده بود و در زمان سلطنت محمدعلي شاه فرماندهي بريگاد مركزي قواي قزاق را عهده‌دار شد. لياخوف در مقابل وزير جنگ و هيچ‌يك از مقامات وقت ايران براي خود مسووليتي قائل نبود و مستقيما از پطرزبورگ كسب تكليف مي‌كرد. محمدعلي شاه در مقابله با مشروطه‌خواهان او را به سمت فرماندار نظامي تهران منصوب کرد. او به دستور شاه و توصيه «سرگي شابشال» روسي كه در خدمت محمدعلي شاه بود و «گارتويك» وزيرمختار روسيه در ايران، مجلس شوراي ملي را به توپ بست. بر اثر اين واقعه جمعي از نمايندگان مجلس را متفرق ساخت و عده‌اي را كشت و قواي قزاق وارد مجلس شدند و دست به تخريب و غارت زدند. لياخوف از طرف محمدعلي شاه مورد قدرداني قرار گرفت.

لياخوف تا سوم مرداد 1288 ه.ش در خدمت محمدعلي شاه بود، ولي پس از فتح تهران از سوی مجاهدان، تسليم اردوي مشروطه‌خواهان شد و از طرف عليقلي خان سردار اسعد و محمدولي خان سپهسالار تنكابني فاتحان مشروطه‌خواه تهران، تحت حفاظت يوسف خان اميرمجاهد قرار گرفت تا مورد حمله مشروطه‌خواهان واقع نشود. لياخوف، استعفاي خود را تسليم سپهسالار وزير جنگ كرد و به پطرزبورگ رفت. در سال 1917 ميلادي كه انقلاب روسيه پديد آمد به ژنرال «نيكين» پيوست و چون تزار سقوط كرد به «باتوم» گريخت و در آنجا كشته شد.

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید