Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :720

تهدید هویت معماری روستایی

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران گفت: الگوبرداری از معماری خانه های شهری بدون در نظر گرفتن اقلیم و شاخصه های فرهنگی هویت معماری روستایی را از بین می برد.

سید علیرضا قهاری گفت: در حال حاضر برای ساخت واحدهای مسکونی در روستاها، از خانه هایی که در شهرهای بزرگ ساخته می شود، الگوبرداری می کنند، همین موضوع باعث شده خانه های روستایی هویت و اصالت خود را از دست بدهند این خانه ها بطور عمده بدون درنظر گرفتن مسائل فرهنگی، اقلیم و شاخص هایی که بیان کننده معماری روستاها باشد بنا می شود.

وی افزود: ما در زمینه هویت بخشی به روستاها و حفظ هویت معماری سنتی گامی برنداشتیم به خصوص در مراکز دانشگاهی و دستگاه های اجرایی که متولی کار ساخت و ساز روستاها هستند کمتر به این مقوله توجه می کنند.

قهاری تصریح کرد: تسهیلات بانکی که برای نوسازی خانه های روستایی اختصاص داده می شود بدون نظارت بر حفظ هویت روستاها بوده که بهتر است در این زمینه توسط دهداری یا بخشداری و یا بنیاد مسکن نظارت صورت گیرد تا با بافت روستاها هماهنگ باشد.

72 نوع گونه معماری روستایی در کشور وجود دارد

همچنین ابوالحسن میرعمادی عضو هیئت مدیره انجمن مفاخر معماری ایران گفت: با توجه به اینکه بسیاری از آثار ارزشمند و بافت های معماری کشور در دل روستاها نهفته و نمونه ها و نشانه های بارز گسترش فرهنگ و تمدن ایرانی در سطح کشور بوده و حفاظت از این هویت تاریخی لازم است، اما نوسازی روستاها در جهت رفاه و سکونت مردم اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: برای رسیدن به بهترین شیوه و حفظ هویت فرهنگی و معماری این مناطق بایستی مطالعات پایه و طراحی کاربردی انجام شود تا ضمن آبادانی توسعه روستاها در جهت حفظ جمعیت در این مناطق که مستلزم صرف هزینه و ایجاد مرکز کار برای آنان بوده تداوم تاریخ معماری و فرهنگ متنوع بومی این سرزمین که به گونه های مختلف در نقاط کشور به صورت گسترده شکل گرفته حفاظت شود.

 

 

 

منبع: پیام ساختمان و تاسیسات- شهریور 1388

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

عضو مرتبط : سید علیرضا قهاری  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید