تاریخ آخرین ویرایش : یکشنبه،11-9-1397
تعداد بازدید :54

حمام‌های قدیمی، مکمل ظرفیت‌های گردشگری

 

حمام های عمومی و قدیمی غرب مازندران در صورت مرمت و بازسازی می تواند به یکی از مکان های جذاب و دیدنی برای گردشگران تبدیل شود.
به گزارش ایرنا، حمام های عمومی و سنتی در ایران بخشی از فرهنگ این مرز و بوم است چرا که در گذشته‌های نه چندان دور پاتوق مردم، چه در ایران و چه بسیاری از کشورهای دنیا، بازار، حمام و
قهوه خانه ها بودند که فرصتی برای تعامل اقتصادی و فرهنگی و تجاری و گفت و شنودهای روزمره فراهم می کردند.شاید به همین خاطر، بازار و حمام، همواره از معماری تحسین برانگیزی برخوردار بوده و معمولا با تزئیناتی چون کاشی کاری، نقاشی، کادربندی و دکوراسیون سنتی جذابی همراه می شد.
با گذشت زمان و گسترش زندگی شهرنشینی کاربری اینگونه حمام ها
تقریبا در اغلب نقاط کشورمان از میان رفت و به دلیل کم توجهی های صورت گرفته در قبال چنین مکان هایی ، حمام های قدیمی به حال خود رها شدند.در چند سال اخیر این حمام ها بار دیگر مورد توجه قرار گرفتند تا پس از مرمت و بازسازی و احیاء مجدد کاربری آن به فرصتی بی نظیر برای جذب گردشگر در راستای ایجاد اشتغال‌زایی به ویژه در روستاها یا مناطق کمترتوسعه‌ یافته تبدیل شود. 
وجود حمام های عمومی و قدیمی در روستاهای غرب مازندران این فرصت را ایجاد کرده که با مرمت و بازسازی آنها زمینه جذب مسافر و گردشگر به منظور شناساندن فرهنگ و هویت این دیار و همچنین ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای مردم منطقه فراهم شود.
اسماعیل رستمی، کارشناس حوزه گردشگری می‌گوید: احیای 
حمام های قدیمی و تاریخی در اصل احیای هویت تاریخی و فرهنگ این سرزمین است و باید تلاش مضاعف و توجه ویژه ای در این زمینه صورت گیرد. بهترین روش برای احیای حمام‌های تاریخی، احیای مبتنی بر زمینه کاربرد است که براساس این رویکرد، حمام قدیمی با اتکا به زمینه خدمات سلامت و گذران اوقات فراغت که در گذشته نیز باب بوده، احیا می‌شود.حمام رفتن در گذشته آداب و رسوم خاص خود را داشت که از ابعاد گسترده‌ای نظیر بهداشت، سلامت، درمان، پذیرایی و گذران اوقات فراغت برخوردار بود و بنابراین هرگونه احیای حمام‌های تاریخی باید مبتنی بر این زمینه فرهنگی باشد .
در حمام‌های قدیمی مشت و مال دادن توسط برخی افراد که دلاک نامیده می شدند مرسوم بود و امروزه می‌توان آن را به همان صورت سنتی یا به شیوه‌های نوین ارائه کرد و مشتریان زیادی هم دارد.خزینه حمام‌های قدیمی را می توان به حوضچه‌هایی برای لجن‌ درمانی و پرتودرمانی اختصاص داد یا ماهی‌های ویژه‌ای را در این حوضچه‌ها نگهداری کرد که لایه‌ای از پوست گردشگران را برمی‌دارند و باعث طراوت و زیبایی پوست آنها می‌شوند.
عرضه برخی نوشیدنی‌ها از جمله دمنوش نعنا و لیمو، گل گاوزبان، آب زرشک و خاکشیر که جنبه پذیرایی و گذران اوقات فراغت دارد می‌تواند به منبع درآمد زایی دیگری برای گردانندگان حمام های قدیمی مبدل شود.
هم اکنون گرایش بسیاری از مردم برای رفتن به اینگونه حمام های قدیمی و بهره مندی از امکانات بروز شده آنها رو به افزایش است و باید از این فرصت طلایی نهایت استفاده را کرد.
سید کاظم میررضایی (یک شهروند عباس آبادی) که در دوران جوانی به کار در یک حمام عمومی قدیمی مشغول بود درباره ویژگی های حمام کردن در این مکان گفت: اکثر حمام های قدیمی خزینه ای بودند و معمولاً چند متر از سطح کوچه و بازار پایین تر بود تا هم گرما و حرارت حمام به راحتی از راه دیوارها منتقل نشود و هم اینکه دسترسی به آب قنات یا چاه در سطحی پایین‌تر از سطح زمین راحت‌تر بود.
در گذشته یک فرد برای حمام کردن در حمام های عمومی حداقل یک ساعت وقت می گذاشت و عموما مردان قبل از طلوع آفتاب تا ساعت هشت صبح حمام می‌گرفتند.مشت و مال دادن جهت رفع خستگی یکی دیگر از ویژگی های حمام های قدیمی بود که طرفداران زیادی داشت و تا دهه ۶۰ مرسوم بود و امروزه مدل خارجی آن یعنی ماساژ در استخرها رایج شده است. 
به گفته میرزایی، حمام در قدیم محل شستشوی بدن، محل بازکردن شوخ (کیسه کشیدن)، صابون زدن و فصد کردن(رگ زدن و حجامت)، گرفتن قولنج و مشت و مال، ازاله موهای زائد بدن، تراشیدن سر آقایان، حنا بستن و سدر گرفتن بر موهای سر و خلاصه یک نظافت جامع و کامل بوده است.
وی یادآور شد: برای جذب گردشگر باید امکانات حمام های قدیمی پس از بازسازی بروز شود تا با ذائقه مراجعه کنندگان همخوانی داشته باشد.
نادر سحرخیز، رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان های تنکابن و عباس آباد گفت: در عباس آباد تعداد پنج باب حمام قدیمی مربوط به دوره قاجاریه وجود دارد که جزء نخستین آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی در این شهرستان محسوب می شوند.
اگر به هر دلیلی اینگونه بناها ظرفیت تبدیل شدن به حمام را نداشته باشند با تغییر کاربری به مجموعه‌های فرهنگی نظیر موزه، کتابخانه و… تبدیل می شوند. خوشبختانه در سال های اخیر گردشگران به دیدن آثار تاریخی بویژه حمام ها در روستاها گرایش خوبی داشته اند و باید از این فرصت استثنایی برای درآمد پایدار استفاده کرد.
شهرستان های گردشگر پذیر تنکابن و عباس آباد در غرب مازندران قرار دارند .

برگرفته از روزنامه اطلاعات 

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید