Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1125

عیسی شیرازی

سده یازدهم ه . ق

نام اثر: تاج محل در آگرای هندوستان20

عیسی شیرازی معمار و طراح و مهندس بنای تاج محل است که یک خوشنویس از بغداد یک قلم زن از بخارا یک خبره در امر ساختمان از قسطنطنیه یک برج ساز از سمرقند و یک معمار از قندهار با بیست هزار کارگر زیرنظر او کار می کردند.

بنای معروف تاج محل که به وسیله شاه جهان بیاد بود زوجه متوفایش در سال (1630 1648م) ساخته شده است.

این بنا در انتهای باغ مستطیل شکل شاعرانه و زیبایی قرار گرفته و حوض آبی در آن وجود دارد و در پشت آن رودخانه (جمنا djomna) واقع شده است.

سطح خارجی بنا از مرمر درخشان پوشیده شده و در مقابل بناهای جانبی آن که از سنگ قرمز رنگ است، تاثیر عمیقی بجا می گذارد.

در تقسیم بندی نمای خارجی آن، نفوذ ایرانی کاملا به چشم می خورد ولی در سایر جزییات، در انحنای اضلاع، محیط گنبدها، در ساختمان برجهای چهار گوشه جانبی و همچنین از نظر ساختمان درونی، نفوذ هندی بیش از همه موثر است و بطور کلی در ساختمان تمام بنا آنقدر دقت و هماهنگی به چشم می خورد که مدتها تصور می شد که یکی از معماران اروپایی در ساختمان آن نظارت داشته است... در اینجا چهار برج (منار) در چهار رکن دیوار مربع شکل واقع شده است و قطر گنبد عظیم آن 38 متر است.

 21

در کتاب تداوم طراحی باغ ایرانی در تاج محل حسین سلطان زاده آمده است:

«ارجمند بانو بیگم یا ممتاز محل (شیرازی الاصل) همسر شاه جهان پنجمین پادشاه گورکانی هند که بسیار مورد علاقه وی بود هنگام آخرین وضع حمل خود که نهایتا منجر به مرگ وی گردید از همسرش دو درخواست نمود یکی آنکه با توجه به داشتن 4 فرزند پسر و 4 دختر پادشاه چنان نکند که فرزند دیگری از نسل دیگری پیدا شود تا در بین فرزندان اختلاف پیش آید و دیگری ساخت بنایی به عنوان آرامگاه وی بود که هر دو مورد پذیرش و اجرا قرار گرفت.

22

خواسته ارجمند بانو در مورد اول به نتیجه نرسید زیرا اورنگ زیب پسر سوم او بادارا شکوه پسر اولش که انسان ادیب و اندیشمندی بود از در مخالفت برآمد وی را کشت، پدر را به زندان افکند و حکومت را بدست آورد ولی خواسته دوم او عملی شد.»

 

 

 

 

منبع: کتاب معماران ایران

بررسی و نوشته: زهره بزرگ نیا

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

استان مرتبط :   


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید