تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :819

مجریان منفعل قانون و باغی که برباد رفت

ماجرای نابودی باغ تاریخی پسیان از میانه‌های زمستان گذشته رسانه‌ای شد گو‌اینکه ماجرا از خیلی پیش از آن آغاز شده بود و تصویب کمیسیون‌ها و نهادهای مختلف را هم با خود داشت. خبرگزاری‌ها به نقل از یک فعال محیط زیست نوشتند که اره‌های موتوری به جان درختان چنار باغ پسیان افتاده‌اند. زمانی که برای نخستین‌بار این خبر منتشر شد، بخش قابل‌توجهی از درختان هنوز باقی مانده بود و می‌شد با تکیه بر قوانین تاق و جفت موجود، جلوی ادامه تخریب گرفته شود که مستندات امروز نشان می‌دهد چنین نشده است.
عادت مردمان
شمال ولیعصر عادت کرده بود به نابودی باغ و بعد از آن گودبرداری و متعاقب آن علم‌شدن اسکلت‌های آهنی. باغ پسیان چهارمین باغی بود که در حوالی ایستگاه پسیان در شمال خیابان ولیعصر تخریب می‌شد. آنچه از سرنوشت سه باغ دیگر در رسانه‌ها و میان نقل‌قول‌ها موجود بود نشان می‌داد باغ اول به‌طور کامل از بین رفته و درختان باغ‌های شماره دو و سه نیز از بین رفته‌اند و این باغات برای شروع گودبرداری و ساخت برج‌های تجاری آماده می‌شوند. همین عادت بود احتمالا که ساکنان منطقه واکنشی به صدای اره‌های برقی نشان ندادند و حتی برای عکس‌برداری از پنجره خانه‌هایشان با خبرگزاری‌ها همکاری نکردند.
اعتراض صوری شورا
تغییر کاربری باغ پسیان در اواخر تابستان سال گذشته در کمیسیون ماده 5 رقم خورده بود. بعد از آن اعتراض‌های کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران به این تغییر کاربری به جایی نرسید. شهریور ماه گذشته، کمیسیون ماده پنج مصوبه تغییر کاربری این باغ به هتل ۱۷ طبقه را صادر کرد که بر اساس آن با قطع درختان باغ و ساخت برج در آن موافقت شد. بالاگرفتن اعتراض‌ها، موضع‌گیری نایب‌رئیس شورای شهر را به دنبال داشت با این مضمون که کمیسیون ماده پنج درخواست ساخت هتل ۳۱ طبقه را به ۱۷ طبقه کاهش داده است، به شرطی که کمترین قطع اشجار در این ملک رخ دهد. این البته تلویحا به‌معنای آن بود که قطع درختان باغ پسیان رسما توسط شورای شهر پذیرفته شده است. در همان روزها گزارش‌هایی متعدد از قطع درختان 70 ساله باغ پسیان منتشر شد.
شهرداری هم معترض نبود
طبیعی بود که این اخبار و اعتراض‌ها به واکنش شهرداری منطقه یک به‌عنوان متولی حفظ و نگهداری از فضای سبز این منطقه بینجامد، کمااینکه نایب‌رئیس شورای شهر تهران نیز در همان زمان از شهرداری خواست با وجود سهل‌انگاری‌های صورت‌گرفته برای دادن پروانه، جلوی ساخت‌وساز در این باغ تاریخی به شیوه مصوب گرفته شود: «اگرچه این مجوز صادر شده، اما از شهردار می‌خواهیم تدبیری کند تا از انجام این کار جلوگیری شود، زیرا نابودی این باغ تاریخی سرآغاز نابودی سایر باغ‌ها می‌شود. او به کاربری تعیین‌شده برای زمین باغ پسیان در طرح تفصیلی اشاره کرد و گفت: در طرح تفصیلی این ملک در پهنه M111 است و حداکثر تراکم مجاز ۴۴۰ درصد برابر با ۹ طبقه است».
محیط زیست؛ تنها مخالف
در این میان شهرداری منطقه یک اعلام کرد که روند گرفتن پروانه برای ساخت هتل در باغ پسیان غیرقانونی نبوده است. این اظهار نظر در حالی عنوان شده بود که سازمان حفاظت محیط زیست با تغییر کاربری باغ پسیان در خیابان ولیعصر به هتل ۱۷ طبقه مخالف بوده و این مصوبه را امضا نکرده و تنها سازمان میراث فرهنگی صورت‌جلسه‌ای را که در آن حکم تخریب باغ تاریخی پسیان و برج‌سازی به‌جای آن داده شده، امضا کرده است.
بربادرفته
گویا قوانین متعدد و ثبت ملی خیابان ولیعصر به حفظ باغ‌های آن منجر نشده است. خیابان ولیعصر تهران در سال ۹۰ ثبت ملی شده است، اما در سال ۹۱ در منطقه یک تهران، مجوز ساخت یک هتل ۱۷ طبقه در این باغ تاریخی با وسعت دو هزار و ۶۰۰ متر و صد اصله چنار قدیمی صادر شده است. آخرین اظهار نظرها حاکی از آن است که همه تلاش‌ها برای حفظ و حراست از باغ پسیان به تعدادی خبر و گزارش و اظهارنظر مسئولان شهری و دولتی محدود شده است و با گذشتن حدود یک سال از آغاز پروژه تخریب، این باغ تاریخی بر باد رفته می‌نماید.

موضوعات مرتبط : محیط زیست    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید