تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :748

مفاخر النجار و نقاش استاد حسن بن جمال احمد شیرگیر

738 ه . ق (716 ه . ش)

نام اثر: امام زاده قاسم ازنا

نام بقعه ای متبرک است که به فاصله 30 کیلومتری شمال ازنا بر سر راه خاکی این شهر به شازند در دشتی خاصلخیز واقع شده و در کنار قریه ای به همین نام قرار گرفته است.

 32

تاریخ ساخت در نفیس چوبی گنبدخانه که با شیوه گره کاری ساخته شده و دارای کتیبه آیات قرآنی (سوره اخلاص) است، سال 738 ه . ق، ولی تاریخ ساخت صندوق چوبی مدفن (جعبه) سال 850 ه . ق ذکر شده است. صندوق و در چوبی بقعه، دارای ارزش هنری فرهنگی است.

سبب انتساب نام امام زاده قاسم به این بنای تاریخی، تدفین دو امام زاده ی بزرگوار قاسم و زید طاب نراه در آن است.

 برابر مفاد وقف نامه ای که به سال 598 ه . ق تنظیم و در سال 1337 ه.ق بازنویسی شده است سه مزرعه آبی با شرب و مشارب و قنوات و ممر و ممار بایر و دایر و تمامی ما یتعلق و درآمد سالانه خاصله از این مزارع از سوی حضرت سیداحمد المدنی ملقب به میر نظام الدین، جد اعلای سادات جلیل القدر شفیعی، به ساخت بنا و حفظ و نگهداری آن الی غیرالنهایه وقف موبد و مخلد شرعی شده است. از این به بعد مرقد سید جلیل القدر احمد المدنی ملقب به میر نظام الدین را نیز در آن قرار داده اند، اما تنها بنام امام زاده قاسم ازنا مشهور شده است.

 33

سر در ورودی و رفیع بنا دارای مقرنس کاری و زیرطاق ورودی دارای کاربندیهای زیبایی با اشکال هندسی است دو ستون نمای موزون در طرفین ورودی به چشم می خورد خساط بقعه به شکل هندسی است که در چهار جهت اصلی این هشت ضلعی، چهار رواق قرینه هم قرار گرفته و بر روی چهار ضلع اصلی آن چهار ایوان دیده می شود.

 

 

منبع: کتاب معماران ایران

بررسی و نوشته: زهره بزرگ نیا

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

موضوعات مرتبط : معرفی معمار    
استان مرتبط :   


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید