تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :622

منطقی برخورد کنیم

بهار که می‌شود، از زیر پله یا پشت بام خیلی از خانه‌ها صدای بچه گربه‌هایی به گوش می رسد که پس از یکی دو ماه می توانند همراه مادرشان از پله‌های زیر زمین بالا بیایند یا روی لبه دیوار راه بروند و با شیرین‌ترین حرکات هر توجهی را جلب کنند؛ به شرط آن که کسی نباشد که مانیفست بلند بالایی بدهد در وصف این که موی گربه چگونه می‌تواند از طریق هوا مثل گرده گل بر لباس‌های خشک شده در آفتاب یا میوه‌های چیده شده روی سینی‌های میوه فروشی بنشیند یا از طریق کانال کولر وارد فضای خانه شود و هفت نسل قبل و بعد ما را عقیم کند و همواره موردی باشد در دوست و همسایه که به عنوان شاهد مثال نقل شود و به استناد آن خطر حضور گربه بیچاره در مدارات دور و نزدیک خانه و محله‌ را بیشتر از انواع پارازایت‌ها و هوای ناسالم و محصولات تراریخته و گوشت‌های آلوده و بمب‌های بیولوژیک کند و کسی هم نباشد که یک بار محض رضای خدا بگوید: عزیز من، به جای این همه سخنرانی علیه خطر حمله ناگهانی گربه‌‌های ایرانی، چند دقیقه کوتاه همین موضوع را در اینترنت جستجو کنید و در عصر تلگرام و اینستاگرام و حقوق بشر و حقوق شهروندی و حقوق حیوانات، لااقل سخنان خود را به ادله علمی بیارایید نه محاجات خاله سوسن و عمودانیال و شکسته بند و قابله همدوره بزرگ خاندان پدری و مادری!
یک حیوان و این همه حرف پشت سر!
برخورد منطقی و علمی در نزدیکی و ارتباط انسان با حیوان و نیز رعایت مهربانی و احترام در مواجهه با همه آفریدگان خداوند به ویژه حیوانات از نشانه‌های توسعه و تمدن است و بر عموم دانشمندان و فرهنگسازان جامعه است که با انتشار حقایق علمی و ترویج مهربانی با طبیعت، جامعه را از انواع خشونت‌ها و افراط و تفریط‌های غیر اخلاقی، به سمت الگوهای درست دوستی با حیوانات پیش ببرند.
از آنجا که در کشور ما یکی از رایج‌ترین‌ خرافات درباره گربه‌ها و بیماری های ناشی از موی آن ها است در این گزارش به طور اختصاصی به این موضوع پرداخته‌ایم.
گُربه‌های خانگی، جانورانی اهلی‌شده از خانواده گربه‌سانان هستندکه حدود ده هزار سال پیش در خاورمیانه توسط انسان‌ها، اهلی شدند و زندگی‌شان تغییر کرد. تا چندی پیش تصور می‌شد که این حیوان نخستین بار در مصر اهلی شده‌است، اما پیدا شدن بقایای یک گربه در یک مقبره انسانی در قبرس نشان می‌دهد که گربه‌ها در مدیترانه شرقی اهلی شده بودند. 
ایران، به لحاظ داشتن یک نژاد خاص از گربه که جزو حیوانات خانگی محبوب در دنیاست، شهرت بالایی دارد ولی جزو کشورهایی است که مردمانش به خرافه‌‌های بی پایه و اساسی درباره گربه‌‌ها باورمندند که با دستاویز قراردادن آن‌ها، همواره رفتار حیوان‌ستیزانه یا حیوان‌دوستانه رادیکالی از خود نشان می‌دهند.
از مهم‌ترین و رایج‌ترین این خرافه‌ها، باورمندی به نازاکردن موی گربه است که توصیه می‌کنیم اگر شما هم دراین باره تردید دارید، گفتگوهای زیر را بخوانید تا تکلیفتان با موی گربه روشن شود.
گفتگوی نخست را با دکتر ایمان معماریان، دامپزشک ارشد باغ‌وحش تهران انجام دادیم و از او خواستیم درباره این باور و انتقال توکستوپلاسموز از طریق گربه‌ها خیال ما را راحت کند.
وی با این توضیح گفتگو را آغاز می‌کند که گربه به طور کلی حیوان اهلی شده و ساخته بشر است و حیوان خانگی محسوب می‌شود زیرا بیماری‌های مشترک آن با انسان قابل کنترل، پیشگیری و درمان است و در صورتی که به عنوان حیوان خانگی و تحت نظر دامپزشک نگهداری شود مشکلی نه برای گربه از طرف انسان ایجاد می‌شود نه برای انسان از طرف گربه.
معماریان ادامه می‌دهد: عقیم‌شدن یا نازا شدن با موی گربه کاملا خرافه است و پایه علمی ندارد و این خرافه در هیچ کشور دیگری هم نیست الا ایران و بحث درباره آن از اساس باطل و بی مورد است. اما اگر کسی درباره ارتباط گربه با بیماری توکستوپلاسموز اطلاعات می خواهد، خوب است بداند که توکستوپلاسموز یک تک یاخته است که می‌تواند کیست‌های میکروسکوپی در بافت عضلانی حیوانات تولید کند که در صورت بلع وارد بدن انسان شود.
همچنین اگر گربه‌ای به انگل توکستوپلاسموز آلوده شود، می‌تواند این انگل را از راه مدفوع دفع کند و اگر غذای آلوده به این مدفوع توسط انسان یا هر موجود دیگری خورده شود، منجربه انتقال این آلودگی به بدن او می‌شود. با این حال اگرفرد عادی با سیستم ایمنی طبیعی این انگل را بخورد و وارد بدن خود کند علایم خاصی ایجاد نمی شود الا علایمی شبیه سرماخوردگی. اگرفردی که برای اولین بار با این تک یاخته مواجه می‌شود خانم حامله‌ای باشد که در دوران بارداری از طریق گوشت آلوده یا مدفوع گربه آلوده این انگل را خورده باشد، در یک سوم اول آبستنی سقط جنین رخ می‌دهد و در یک سوم دوم و سوم آبستنی مشکلاتی در سیستم عصبی یا شبکیه چشم جنین ایجاد می‌شود.
وی تأکید می‌کند: تنها راه انتقال انگل توکستوپلاسموز به بدن انسان، بلع و بیشترین ناقل آن گوشت آلوده است نه گربه. از راه بلع مدفوع گربه آلوده به توکستو پلاسموز هم ممکن است که البته هیچ انسان عاقلی مدفوع گربه را نمی خورد مگر این که گربه پای سبزیجات یا خوراکی ها، مدفوع کرده باشد و آن سبزی خوب شسته نشده باشد و ما آن را بخوریم. با این حساب احتمال ناقل بودن گربه خانگی تقریبا صفر است و گربه‌های سرگردان سطح شهر هم ممکن است ناقل این انگل باشند نه این که هر گربه‌ای موجب این بیماری ‌می‌شود!
از طرف دیگر اگر در شرایط عادی این بلع صورت گیرد، باز هم هیچ اتفاقی نمی‌افتد حتی سطح ایمنی بدن بالا می رود و ورود این انگل به بدن مثل واکسن زدن است و اگر این فرد، خانم باشد و بعدها آبستن شود، در برابر این انگل واکسینه است و آنتی بادی کافی دارد.
پس خیال همه راحت که این انگل عقیم 
نمی‌کند و راه انتقالش هم مختص گربه نیست و خوردن گوشت نسبت به دیدن گربه، در مورد این بیماری بیشتر خطرناک است!
گربه حیوان خانگی است نه حیوان ولگرد!
گربه‌ها جایشان در خیابان نیست. آن‌ها باید در خانه‌ها و کنار آدم ها زندگی کنند.وقتی در خیابان باشند کنترل بهداشتی روی آن‌ها صورت نمی‌گیرد و وقتی کنترل بهداشتی صورت نگیرد امکان پیشگیری از بیماری‌های مشترک هم نیست. اما کسی که غذا نمی‌دهد یا دست نمی‌زند یا رابطه نزدیک با آن‌ها ندارد، امکان انتقال بیماری برای او وجود ندارد.
دکتر معماریان با این توضیح می‌گوید: از نظر بهداشت عمومی و رفاه حیوانات، جای گربه‌ها در خیابان نیست چون گربه حیوان خانگی است و باید در خانه زندگی کند نه کنارآشغال و زیر ماشین و در شرایط بدبختی!
وقتی ما پسماندهایمان را کنترل نمی‌کنیم و پسماندها همه‌جا هستند و انواع آلودگی ها ازطریق همین پسماندها به این حیوانات داده می شود، پس کنترل وضعیت بهداشتی این حیوانات غیرممکن است، واکسیناسیون و درمان ضدانگلی نمی شوند و معاینات دوره ای و مدون ندارند و مشکلات متعددی را تحمل می کنند که باعث می شوند بگوییم جای گربه که حیوان خانگی است در خیابان نیست.
وی راه حل این مشکل را همان می‌داند که کشورهای پیشرفته انجام داده‌اند. جمع‌آوری کامل و حضور آن‌ها در پناهگاه‌ها یا در خانه‌ها و کنار خانواده‌ها و صاحبانشان! 
غیر از این فعالیت‌های مردمی هم نتیجه مثبتی برای این حیوانات نخواهد داشت.
بدین معنا که وقتی مردم پسماندهایشان را کنترل نکنند، غذادهی و عقیم سازی و حتی واکسیناسیون عده‌ای محدود از کل جمعیت این حیوانات، نه تنها نتیجه مثبتی نمی‌آورد بلکه مشکل را گسترده‌تر هم می‌کند. بر عهده ارگان‌های مسئول است که با جمع آوری کامل حیوانات خانگی از خیابان‌ها و ساخت پناهگاه، عقیم‌سازی، سلامت و جمعیت و تغذیه و بهداشت آن‌ها را کنترل کنند و به خانواده‌هایی که می‌خواهند سرپرستی آن ها را بر عهده بگیرند، واگذار نمایند.
وظیفه مردم هم این است که پسماندهایشان را کنترل کنند و تا جایی که می‌توانند رابطه نادرست و غیر اصولی نداشته باشند و از این که حیوانی از کنارشان رد می‌شود نترسند!
وی راه دوستی با حیوانات را غذادهی 
نمی‌داند تا با بیمارشدن در اثر تماس با خاک آلوده یا هزار دلیل دیگر، دیگران بگویند ببینید این مرض‌ها را گربه به انسان منتقل می‌کند!
بلکه دوستی و محبت در حق حیوانات سرگردان شهری جلوگیری از تماس مستقیم‌با آن‌ها و آزار نرساندن به آن‌هاست، این که ، به بچه‌ها‌یمان بیاموزیم به ‌آن‌ها لگد نزنند و دنبال آتش‌زدن دم گربه یا ترساندن بچه‌گربه‌ها نباشند. گربه حیوان خانگی است و اگر دوست دارند گربه‌ای را لمس کنند باید حیوان خانگی داشته باشند نه حیوان رها شده در خیابان!
دروغ محض را با اطمینان تکذیب کنید
دکتر رضا ترابی- دامپزشک نیز درباره توکستوپلاسموز توضیحات خود را چنین بیان می کند:
برای این‌که کسی از طریق گربه درگیر این بیماری شود باید آن گربه‌ نیز درگیر این بیماری شده باشد. بنابراین احتمال آلوده شدن گربه‌ خانگی که غذای پخته یا مخصوص می‌خورد بسیار کم است. حالا فرض کنیم که به دلیل سهل‌انگاری گربه‌‌ای درگیر این انگل شده باشد. آن‌وقت احتمال آلوده شدن ما از طریق تماس با این گربه چقدر است؟ 
وی ادامه می دهد: خوب است بدانید که گربه‌ آلوده به توکسوپلاسموز در تمام طول عمر خود فقط به مدت شش هفته از طریق مدفوع، توکسوپلاسما را دفع می‌کند که ممکن است مدفوع آبکی و شل داشته باشد و برای این‌که این میکروارگانیسم قدرت آلوده کردن پیدا کند، مدفوع باید به مدت ۴۸ ساعت در محیط بیرون بماند و تغییراتی در توکسوپلاسما به وجود بیاید که قدرت ایجاد عفونت را پیدا کند. 
حالا اگر شخصی به این مدفوع ظرف این مدت دست بزند و بعد با همان دست آلوده غذا بخورد یا غذای آلوده به این مدفوع را بخورد توکسوپلاسما وارد بدنش می‌شود که در این شرایط هم انسان بالغی که سیستم ایمنی نرمالی دارد، اگر آلوده ‌شود، علایم بالینی نشان نمی‌دهد و در تمام طول عمرش نیز مشکل خاصی پیدا نخواهد کرد. تنها افراد زیر پنج سال، سالمندان بالای هفتاد سال، کسانی که شیمی درمانی می‌کنند یا به هر دلیل ضعف سیستم ایمنی دارند، بعد از طی مراحل یاد شده می‌توانند مشکلات حاد و شدیدی در مقابل توکستوپلاسموز از خود نشان دهند.
دکتر ترابی درباره نازایی در اثر ابتلا به توکسوپلاسموز به عنوان کسی که در رشته‌ای کاملا مرتبط با این بیماری درس خوانده‌ با اطمینان کامل ومستدل می‌گوید: این حرف دروغی بیش نیست حتی اگر از زبان یک پزشک فوق تخصص گفته شود! اگر خانم بارداری در ۳ ماه اول بارداری با شرایط نادری که در بالا توضیح داده شد آلوده به توکسوپلاسما شود جنینش سقط خواهد شد ولی بدن این شخص بعد از این سقط به بیماری مقاوم شده و در دفعات دیگر بارداری، بچه سالم به دنیا خواهد آورد. 
وی در پایان تأکید می‌کند: با تمام احترامی که برای پزشکان محترم قائل هستم، باید بگویم که بار اصلی تهمتی که در مورد این بیماری به گربه‌ها زده شده بر دوش عده‌ای از آن‌هاست که به دلیل دانش پایین و عدم موفقیت در تشخیص علت یک بیماری آن را به سرعت به همه گربه‌ها ربط می‌دهند.
حال آن که احتمال اینکه بیماری توکسوپلاسموز از یک گربه به شما منتقل شود بسیار پایین است!
وجیهه تیموری

موضوعات مرتبط : محیط زیست    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید