تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :330

موافقان و مخالفان خروج راه‌آهن از مرکز شهر

«ایده خروج ایستگاه‌های قطار از شهر ناپخته و خام است و برخی این مساله را متوجه نمی شوند، اگر متوجه می‌شدند، می‌فهمیدند که ایستگاه قطار مرکز تبادل‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. از آنجا که نگاه کالایی دارند ایده می‌دهند که ایستگاه راه‌آهن باید به خارج از شهر برود؛ همه چیز را صنعتی و کالایی می‌بینند نه انسانی؛ باید ایستگاه راه‌آهن به محل سکونت مردم نزدیک باشد.» این اظهار نظر اردیبهشت امسال توسط وزیر راه و شهرسازی انجام شد. هر چند در تعریف ایستگاه قطار آمده است که ایستگاه قطار یا ایستگاه راه‌آهن و اغلب با نام کوتاه ایستگاه، از امکانات راه‌آهن است که در آن قطار به طور منظم برای بارگیری (عمدتا کالا) یا سوار یا پیاده کردن مسافر، توقف می‌کند، اما برخی از مردم با جایگاه ایستگاه قطار در شهر مشکل دارند، چرا که هم سبب تردد مسافران و ازدحام جمعیت می شود و هم با ایجاد سر و صدا آرامش اهالی آن منطقه را سلب می کند. گرچه بارها و بارها شهروندان ساکن در حومه ایستگاه‌های قطار برای مثال ایستگاه متروی صادقیه به ارگان های مسئول برای رسیدگی به این امر نامه زده اند، اما تاکنون پاسخی را برای رفع مشکل خود نشنیده اند، چون اغلب متولیان امر نظری مغایر با آنها دارند و پیگیر مساله آنان نمی شوند. تا جایی که وزیر راه و شهرسازی گفت: همه شقوق حمل و نقل باید یکپارچه باشند، هم جاده، هم ریل و هم هوا به نظام حمل و نقل شهری باید متصل باشند. مثلا در شیراز سه خط آهن به سمت تهران، بوشهر و گل‌گهر داریم که در هیچ جا به هم نمی‌رسند یا معلوم نیست این خطوط در کجا قرار است به فرودگاه برسند. نتیجه این شد که میلیاردها تومان برای راه‌آهن شیراز هزینه کردند، بعد آمدند ایستگاه را در ۱۲ کیلومتری شهر گذاشتند. به گزارش تسنیم،‌ بنا به گفته عباس آخوندی هیچ خانواده‌ای اجازه نمی‌دهد فرزند دانشجویش (به عنوان مثال) از قطار برای رفت و آمد به شیراز استفاده کند. چون ممکن است نیمه شب به ایستگاهی برسد که در ۱۲ کیلومتری شهر است. با چه وسیله‌ای می‌خواهد خود را به خانه برساند؟ به زور داریم روزی یک قطار به آنجا می‌فرستیم. موبیلیتی بیش از آنکه یک وجه اقتصادی شهرسازی باشد، یک وجه فرهنگی است. گرچه بعد مسافت نقش مهمی در آسایش و آرامش مردم دارد و وجود ایستگاه‌های قطار در داخل شهر همواره مخالفان و موافقانی داشته، اما بحث سر و صدا و به تبع آن عایق بندی نیز از مشکلات مردمان حوالی ایستگاه‌های قطار است که باید به آن نیز توجه شود.

اتصال راه‌آهن به مراکز شهری تقویت شود

ساختمان ایستگاه راه‌آهن بنایی مربوط به دوره پهلوی اول است که در جنوب میدان را‌ه‌آهن در تهران جای گرفته است. این اثر در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۶۳۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. در واقع کلنگ ساختمان ایستگاه راه‌آهن تهران در ۲۳ مهر ماه سال ۱۳۰۶، با حضور رضاشاه پهلوی در اراضی جنوبی تهران‌ که تمامی آن بیرون از دروازه گمرک به همین منظور در نظر گرفته شده بود، به زمین زده شد. وسعت ایستگاه راه‌آهن تهران به طور تقریبی ۱۷۴ هکتار می‌باشد که محدود است به خیابان‌های شوش - کشتارگاه (بهمن) بزرگراه بعثت و خیابان ری (شهید رجایی) و این در حالی است که در این مناطق مردمان بسیاری زندگی می کنند که از موقعیت مکانی راه‌آهن ناراضی هستند و تنها صدای اعتراضشان از طریق شهرداری بیان می شود،‌ اما با وجود تجربه‌های کشورهای جهان مبنی بر اینکه برای دسترسی آسان ایستگاه‌های قطار باید در درون شهر واقع شوند، این مساله در حال حاضر به نفع موافقان طرح ایستگاه‌های ‌درون شهری تمام شده است. در ماه جاری،‌ پیروز حناچی، دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ایران، گفت: با توجه به اینکه شرکت راه‌آهن در زمینه حمل و نقل حومه کلانشهرها ورود کرده است، نه تنها نباید ایستگاه راه‌آهن از شهر خارج شود، بلکه باید اتصالش را به مرکز شهر تقویت کرد. به گزارش ایرنا، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی هم با بیان اینکه ما حتی هنوز یک تعریف روشن از محل جاگیری ایستگاه‌ها نداریم، گفت: با وجود اینکه عرض تهران بیش از ۲۵ کیلومتر است، فقط یک ایستگاه راه‌آهن دارد و به رغم اینکه صدها میلیارد تومان هزینه صرف شده هنوز ایستگاهی برای ریل و مترو نداریم، ضمن اینکه هنوز هم تکلیف ایستگاه راه‌آهن سریع السیر مشخص نیست.

مخالفت راه‌آهن با پیشنهاد شهرداری

در حالی که شهردار تهران فروردین امسال در حاشيه بهره‌برداری از زير‌گذر پل جواديه در جنوب تهران از پيشنهاد انتقال راه‌آهن پايتخت به مناطق حومه‌ای به منظور رفاه حال ساكنان همجوار راه‌آهن سخن گفت و اعلام آمادگی کرد، با واكنش محسن پورسيد آقايي، مديرعامل شركت راه‌آهن جمهوری اسلامی ايران روبه‌رو شد که اعلام كرد با توجه به تجربه موفق كشورهای توسعه ‌يافته در استفاده از راه‌آهن برای توسعه شهرهای بزرگ‌، ايده انتقال راه‌آهن پايتخت به مناطق حومه‌ای طرحی منطقی و كارشناسی به حساب نمی‌آيد. محمدباقر قاليباف، ‌شهردار تهران گفت: بر اساس طرحي كه در شهرداری تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، ما معتقديم با توسعه شهر بايد ايستگاه مركزی راه‌آهن از مركز شهر به بيرون از شهر منتقل شود، به همين منظور دو نقطه برای انتقال ايستگاه مركزی راه‌آهن مدنظر است، به نحوی كه دوستان در راه‌آهن ايستگاه آبيک را مدنظر دارند و پيشنهاد ما نيز شمال حرم حضرت امام (ره) است. البته طبيعتا كارشناسان راه‌آهن بايد نقطه جديد را تعيين كنند. از آنجا که معضل آلودگی هوا در مرکز توجه مسئولان قرار گرفته و جان بسیاری از شهروندان به علت همجواری با ایستگاه‌های قطار در خطر است، قالیباف افزود: شهرداری تهران متعهد است تا دسترسی‌ها، احداثات و خط متروی مورد نياز برای انتقال مسافران به ايستگاه جديد راه‌آهن را فراهم كند تا اين حجم از قطار وارد شهر تهران نشود، چرا كه هم اكنون مناطق ۱۶، ۱۷ و ۱۱ تحت تاثير ريل راه‌آهن هستند. شهردار تهران با تاكيد بر ضرورت تصميم‌گيری به منظور انتقال ايستگاه راه‌آهن از شهر تهران خاطرنشان کرد: در جريان سنجش آلودگی هوای شهر تهران، ميدان راه‌آهن هميشه يكی از آلوده‌ترين نقاط به شمار می‌رود. ضمن اينكه خط راه‌آهن اهواز و تبريز در منطقه ۱۷، شهر را منقطع كرده است. محسن پورسيد آقايي با بيان اينكه بحث دسترسي آسان و سريع مردم به ايستگاه قطار يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي راه‌آهن به حساب مي‌آيد، عنوان كرد: ما بايد كاري كنيم كه مسافران در كوتاه‌ترين زمان ممكن و با صرف كوتاه‌ترين مسير به ايستگاه راه‌آهن برسند. طراحي پاركينگ‌هاي گسترده براي ايستگاه‌هاي قطار كه به مسافران امكان انتقال سريع به ايستگاه راه‌آهن را مي‌دهد، مي‌تواند جزوي از اين فرايند باشد. بر اساس قانون اختيار تصميم‌گيري قطعي در اين حوزه به شوراي عالي شهرسازي واگذار شده كه رياست آن در اختيار وزير راه و شهرسازي است و قطعا حرف اصلي را در اين حوزه اين شورا خواهد زد. از اين‌رو شهرداري در اين زمينه تنها مي‌تواند پيشنهاد مطرح كند و قطعا تصميم‌گير نخواهد بود. به گزارش ایسنا، مديرعامل شركت راه‌آهن جمهوری اسلامی ايران افزود:  از اين‌رو نه تنها نمي‌توان به انتقال راه‌آهن از پايتخت به مناطق حومه‌اي به عنوان يك انتخاب مثبت فكر كرد كه حتي در حد يك ايده نيز نمي‌توان آن را مطرح كرد.نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید