تاریخ آخرین ویرایش : یکشنبه،11-9-1397
تعداد بازدید :56

ناتل؛ شهری گمشده در تاریخ مازندران

ارگ تاریخی ناتل، امام زاده شاهزاده رضا کیا سلطان، بقعه ابو عبدالله ناتلی به عنوان استاد ریاضی ابوعلی سینا از جاذبه تاریخ ناتل است که آن را از دیگر روستاهای مازندران متمایز می‌کند.
به گزارش ایسنا، ناتل در روزگارانی شهری آباد و پر اهمیت بود؛ اما هم اکنون نام روستایی بسیار زیبا در شهرستان نور است که استادانی چون ابوعبدالله ناتلی ( استاد ریاضی ابو علی سینا) و دکتر پرویز ناتل خانلری شاعر و زبان شناس و استاد ادبیات فارسی را پرورانده است.
شهر تاریخی ناتل در قرن سوم هجری تا قرن نهم هجری، شهری بسیار آباد بود و اهمیت آن به حدی است که در برخی دوره‌ها هم چون سده‌های هفتم و هشتم هجری، ولیعهدنشین حکومت «رستم‌دار» بود. با توسعه ناتل شهر واتاشان نیز در قرن هشتم هجری در شرق ناتل ایجاد شد.
در کاوش‌های باستان‌شناسی، اشیائی مربوط به پیش از اسلام در ناتل یافته شده اند. بنا بر گزارش‌های تاریخی احتمالا نیمی از این شهر در زیر دو روستای ناتل و خوریه مدفون شده و نیمی دیگر در دل جنگل‌های انبوه قرار گرفته است .
باستان شناسان معتقدند شهر باستانی ناتل با وقوع سیلابی عظیم، که لایه‌ای رسوبی به قطر سه تا چهار متر
بر‌جای گذاشته، مدفون شده است. در دوره صفوی با توجه به موقعیت مکانی و نواحی جنگلی منطقه، قلعه‌ای در این منطقه بنا شد. پلان قلعه‌ کشف شده مدور بوده و به منظور افزایش توان دفاعی گرداگرد آن خندقی حفر شده بود. مصالح اصلی ساخت این بنا را قلوه سنگ‌های رودخانه‌ای با ابعاد متوسط و بزرگ و آجر تشکیل می‌دهند که در کف‌سازی و دیوار به کار رفته‌اند. باستان‌شناسان همچنین آثاری از جمله بقایای معماری متفاوت از بنای قلعه، سفال‌های شاخص قرن سوم و چهارم و مُهر شیشه‌ای کتیبه‌دار به خط کوفی در محوطه باستانی ناتل، در دهستان «ناتل کنار علیا» در شهرستان نور، کشف کرده‌اند. 
قوام الدین بینایی دانش آموخته تاریخ و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اظهار کرد: متاسفانه کسی از جهانگردان خارجی نمی‌داند که در استان مازندران ، شهرستان نور روستایی به نام ناتل آثار تاریخی متعلق به هزار سال پیش دارد. این امر نشان دهنده این است که کاری برای شناساندن این آثار تاریخی انجام نشده است. 
عبدالرضا مهاجری‌نژاد، عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان شناسی سازمان صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری اظهار کرد: براساس یافته‌ها آثاری قبل از دوره اسلام تا دوره صفوی در شهر ناتل پیدا شده،؛ ضمن آن که مستندات تاریخی نشان می‌دهد ناتل دارای دیوار، خندق و ارگ تاریخی بوده است .
فاطمه خاتمی‌فر، دهیار روستای ناتل افزود: ارگ ناتل قدمت حدود ۲۵۰۰ ساله دارد. ارگ تاریخی ناتل، امام زاده شاهزاده رضا کیا سلطان، بقعه ابو عبدالله ناتلی به عنوان استاد ریاضی ابوعلی سینا از جاذبه تاریخی این روستا بوده که آن را از دیگر روستاهای مازندران متمایز کره است. استاد پرویز ناتل خانلری ادیب و سیاستمدار، زبان شناس، نویسنده و شاعر معاصر ایرانی بزرگ‌مرد عرصه فرهنگ ایران از اهالی ناتل بوده است.
دهیار روستای ناتل یادآور شد: بزرگ‌ترین مشکل روستای ناتل ناهمگونی اراضی تقسیم شده بین روستاییان است و بیشتر زمین‌های روستا درگیر منابع ملی هستند. در تلاشیم تا با جذب سرمایه‌گذار صنعت بوم گردی را راه‌اندازی کنیم، ولی هیچ سرمایه‌گذاری با این وضعیت ریسک نمی‌کند و نیازمند توجه بیشتر مسئولان به این روستای تاریخی هستیم.

برگرفته از روزنامه اطلاعات 


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید