تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :625

نگاهی به بازی های المپیک و پیام آن ( قسمت اول شناخت کلی از المپیک )

o

نگاهی به بازی های المپیک و  پیام آن

(  قسمت اول  شناخت کلی از المپیک )

 

مقدمه

هر چهارسال یک بار از کشورهای مختلف ورزشکاران به محل برگزاری بازی های المپیک اعزام و در رشته های گوناگون ورزشی  مسابقات برگزار می شود و به نفرات برتر مدال و گواهینامه اهداء می شود . این مراسم چیست و چه پیامی دارد .

نگارنده سعی دارد در این باره نوشتاری کوتاه ( در دو مقاله ) را با توجه به مدارک و مستندات و پیشینه بازی های المپیک به رشته تحریردر آورد که این مقاله قسمت اول می باشد .

آشنایی با تاریخ المپیک و آیین المپیزم

المپیک باستان پیش از عصر تمدن طلایی یونان شکل گرفته است . اولین دوره ی بازی های المپیک 776 سال قبل از میلاد به وسیله ی افیتوس و با آرزوی برقراری صلح انجام پذیرفت . در تاریخ ، سال 776 پیش از میلاد نخستین سال بازی ها و کروئبوس هم به عنوان نخستین قهرمان المپیک شناخته شده است کروئبوس (coroebus) - آشپز مقیم آلیس- که در مسابقه ی دو سرعت حریفان خود را پشت سر گذاشت و به عنوان نخستین مرد پیروز در مسابقات المپیک مورد تشویق حاضران در ورزشگاه قرار گرفت و تا سال 394 بعد از میلاد ادامه داشت .

این بازی ها هر چهار سال یک بار به مدت ١٢٠٠ سال در دشت المپیا برگزار می شده است در دوران باستان تنها مردانی که آزاده زاده می شدند ، می توانستند در مسابقات المپیک شرکت کنند و دختران مجرد و بانوان متاهل نیز حق شرکت نداشته و در صورت مخالفت بهای آن را با جان خویش می پرداختند . در ابتدا مسابقات المپیک تنها شامل مسابقه دو بود ولی بعدها به پنج رشته رسید ( مشت زنی- ارابه رانی چهار اسبه- پنتاتلون ( شامل : ورزش های پنج گانه : دوی ٢٠٠ متر ، پرش طول ، پرتاب نیزه ، پرتاب دیسک و کشتی) - دویدن با لباس رزم ( سپر و خُود و ...( پاتکرایتوم تلفیقی از مشت زنی و کشتی ) . در سال ٣٩٢ پس از میلاد ، هنگامی که یونان در اشغال روم بود ، دستور تحریم توسط امپراتور روم  داده شد . به این ترتیب آخرین دوره بازی های المپیک باستان در دویست و نود و سومین دور آن متوقف شد.

مراسم  المپیک                                                                                                                                                            

مراسم جشن با تشریفات خاص از جمله رژه ی ورزشكاران و مسابقه های ورزشی توام با مسابقه های موسیقی و هنری انجام می شد.

اغلب این جشن ها بخاطر مردگان و تجلیل از آنها برگزار میشد و هدف اصلی آن حفظ تندرستی و پرورش بدن نبود ، بلكه تشریفات مذهبی توام با عملیات بدنی را به خاطر پیروزی های جنگی خود انجام می دادند ولیكن با وجود این هدف ، رهبران و اداره كنندگان آن زمان دریافته بودند كه انجام جشن های المپیك نقش بزرگی را در رفع اختلافات داخلی خارجی ایفا نموده است و چه بسا پادشاهان در این مراسم گرد هم جمع می شدند و كلیه اختلافات خود را كنار می گذاردند.      

  تاریخ و پیدایش بازیهای المپیک

دوران باستان

 مسابقات المپیک در بین یونانی ها از اهمیت زیادی برخوردار بود چنانکه مورخین یونانی در دوران باستان، از آن به عنوان یک واحد برای اندازه گیری زمان استفاده می کردند. یک «المپیاد» بیانگر چهار سال میباشد

روش برگزاری این رقابت ‌ها می دانیم که روز نخست این بازی‌ها اختصاص به مراسم قربانی کردن داشت . در روز دوم مسابقات همه رشته ‌ها آغاز می ‌شد که آغاز گر همه آنها مسابقات « دو » بود . دوندگان در خط آغاز در کنار هم بر روی خطوط سنگی می ایستادند و در یک لحظه تلاش آغاز می شد . این مسابقه در مکانی به نام « استادیون » با درازای زیاد و پهنای کم که در میان دو سطح شیب دار طبیعی قرار داشت . مردم برروی این سطح شیب دار نشسته و شاهد برگزاری مسابقه بودند برگزار می‌شد. ، ولی بعد ها کشتی ، بوکس و پرش به آن اضافه شد . شرکت کنندگان که متشکل از افرادی که ثروت و وقت کافی داشتند که به تمرین ورزشی بپردازند.

بازی های المپیك باستان ابتدا فقط در یونان انجام می شد و تنها یونانیان اصیل می توانستند در آن شركت كنند و برای قرن ها مسئله اخلاق به دقت مورد نظر و توجه بود و چون جنبه مذهبی آن برجنبه ورزشی ترجیح داشت لذا از حضور افرادی كه دارای سوء پیشینه بودند جلو گیری می شد.

تمرکز اصلی این مسابقات بر روی ویژگی های مردانه مانند قدرت و ورزیدگی که فرهنگ یونانی آن زمان ارج می نهاد پایه گذاری شده بود.بر خلاف سنت جاری در ناحیه مدیترانه که بر پوشیدگی تأکید داشت شرکت کنندگان برهنه در مسابقات شرکت می کردند.

« ژیمناستیک از کلمه یونانی به معنی « برهنه »  می آید : حضور برهنه بخشی از مراسم مذهبی بود و یونانی ها برهنگی را خجالت آور نمی دانستند.

رشته‌های ورزشی برگزار شده در ادوار مختلف این مسابقات شامل ماده‌ های مختلف مسابقات دو ، پرش ، پرتاب دیسک ، پنجگانه باستانی ، مشت زنی ، کشتی ، پانکریشن اسب‌دوانی ، و ارابه رانی می‌شد.

 ورزشکاران جوان مجاز بوده اند که وارد میدان شوند و آمادگی خود را برای نوعی کشتی گیری اعلام دارند و در سوی دیگر میدان ورزش های سبک صورت می گرفته است . همچنین در ابتدا زن ها را حتی برای تماشای بازی ها نیز راه نمی دادند ، لذا نام زنی به نام " هیپو دامیاری " به خاطر تلاشی كه برای شركت بانوان در المپیك مبذول داشت به عنوان مؤسس المپیك بانوان باید همواره به خاطر داشت.      

جوانان 4 سال تمرین می کردند تا در جشن « المپیا » به پیروزی برسند ، تاج زیتون بر سر نهند و شاعران در مدح آنان قصیده بخوانند رشته های ورزشی در ابتدا به دویدن ، ارابه رانی ، پنتاتلن ، پرش ها ، پرتاب دیسک و پرتاب نیزه و سر انجام کشتی گیری اختصاص داشته و به تدریج تغییر کرده و روبه تکامل نهاده است.   

دوندگان درخط آغازدرکنار هم می ایستادندودریک لحظه تلاش آغاز میشد.ورزشکاران طول میدان راکه یک«استاد»میگفتند میدویدند  ورزشی که دردوره باستان طرفداران پرشماری داشت نوعی کشتی گیری ومشت زنی توام با هم بوده که آنرا « پانکراسیون » مینامیدند در این نوع مبارزه استادی در کشتی و مشت زنی لازم بود تا پهلوانی به مقام نخست برسد . 

درآن روزگاران پس ازپایان یافتن رشته های انفرادی برای گزینش بزرگترین قهرمان مسابقه های پنجگانه که آنرا « پنتاتلن » میگفتند .

مسابقات مشت زنی به مراتب خشن‌ تر و بی ‌رحمانه ‌تر بود در مسابقه پانکراتیوم که خشن ‌ترین این مسابقات بود رقابت تا آنجا ادامه می ‌یافت تا اینکه یکی از رقبا به شکست اعتراف نماید صورت می گرفت . در این رشته قوی ترن پهلوانان به میدان می آمدند و در دویدن پرش کردن پرتاب کردن نیزه کشتی گرفتن و پرتاب دیسک به رقابت می پرداختند .                                                                          

در مسابقات اسب دوانی نیز هر کسی تنها حق داشت اسب خود را براند . پس از آن نوبت به مسابقات پنج گانه یا «پنتاتلون» می‌رسید .

درآن روزگاران پس ازپایان یافتن رشته های انفرادی وتک ماده ای برای گزینش بزرگترین قهرمان مسابقات پنجگانه صورت میگرفت  که مشتمل بود بر کشتی،پرتاب دیسک،پرتاب نیزه،پرش طول ودوی سرعت.یونانیها عقیده داشتند که ورزشکاری میتواند در پنج گانه به پیروزی برسد که از خصوصیات روحی و بدنی ویژه ای برخوردار باشد . مسابقات پرش نیز تنها شامل طول میشد ونه ارتفاع . مسابقه پایانی نیز رقابتی بین مردان زره ‌پوش بود . زور آزمائی های المپیا طبقه بندی میشد یکروز خصوص نوجوانان بود روزدیگربرای با سابقه ها و به رشد کافی رسیده بودندجریان می یافت . پنجمین روز به مراسمی به مراسم مذهبی اختصاص داشت و آخرین روز داوران وروحانیون باشکوه کم نظیری درجایگاه بلندی متمرکزو قهرمانان رشته های مختلف را معرفی میکردند.درحاشیه المپیک مسابقه‏های شعر و شاعری، سخن‏وری و موسیقی هم برگزار می‏گردید.

احیای المپیک

تلاشهای زیادی برای احیای المپیا كه در زیر خاك مدفون شده بود انجام گرفت(وقوع دو زلزله منطقه ی المپیا را كاملا از بین برده بود)تا این كه تلاش های دولت یونان و فرانسه بالاخره در سال 1892 موثر واقع گردید .دراواخر قرن نوزدهم مسابقات المپیك دوره ی نوین خودرا آغاز كرد.در سال 1896 كنگره ی المپیك تشكیل یافت در این كنگره قرار شد كه بازیها هر چهار سال یكبار در یكی از كشورهای بزرگ برگزار شود و كمیته ای بنام كمیته ی بین المللی المپیك كه نظارت كامل و دقیقی بر بازیها تشكیل گردد. بازیهای المپیك درسال1896دوباره در آتن شروع شد.درپایان بازیهابه پیشنهادآمریكاییهاقرارشدكه بازیهاهرچهار سال یكباردراتن برگزارگردد  ولی درجلسه ی بعدی یونانیهابعلت جنگ باتركیه به بین المللی بودن بازیهارای دادند.بخاطرجنگ المپیک ۱۹۱۶ و ۱۹۴۰ و ۱۹۴۴ برگزار نشد.

آتش المپیک:            

در  مورد آتش المپیک تاریخ از شخصی یاد می‌شود که در نبرد سهمگین پلانته در سال 479 قبل از میلاد بطور معجزه آسایی جان به در برد و از آنجا سرنوشت خود را مدیون کرامات خدا میدانست ودرقبال این حیات دوباره میخواست شکرگزاری کند ، بدین سبب از معبد آپولون آتش مقدس را با دو به محل تولد خود آورد.

آتش المپیک در جایگاه مخصوص المپیک روشن میشود و مشعل آنرا دوندگان بصورت امدادی حمل میکنند. این آتش نقش مهمی در مراسم افتتاحیه بازی میکند.اما حمل امدادی آن از ۱۹۳۶ آغاز شد. هرچهار سال یکبار مشعل المپیک با وسایل مختلف مثل اسب و شتر، کشتی بخار، ترن، ویلچر و دوندگان و قهرمانان ورزشی ، کودکان و سیاستمداران دور جهان را سیر میکند.دیوید سی یونگ، در کتاب المپیک مدرن مینویسد: حمل مشعل المپیک ابداع یک آلمانی بنام کارل دیم‪۱۹۱۶را نیز طراحی کرده بود.. تونی پروتت می‌نویسد : حمل مشعل المپیک برخلاف آنچه اغلب مردم تصور می‌کنند ریشه در افسانه‌های یونانی ندارد بلکه نوآوری‌های هیتلر در المپیک برلین است. به گفته وی ، حمل مشعل امروزه به نماد برادری و دوستی تبدیل شده و بخش اصلی جشن‌های باشکوه افتتاحیه بازی‌های المپیک به شمار می رود.

 

 

شعار پرچم المپیک :   

پرچم المپیک سفید بوده و در وسط آن5حلقه بعنوان سمبل المپیک با5رنگ قرارگرفته.رنگ حلقه‌ها از چپ به راست به ترتیب آبی، زرد، سیاه، سبز و قرمز است. پرچمی که در سال 1914 توسط پیردوکوبرتن به کنگره پاریس عرضه شد، نمونه قراردادی پرچم المپیک است.پرچم و نماد المپیک مظهر اتحاد 5 قاره و تجمع قهرمانان سراسر نقاط جهان در بازیهای المپیک است که بر طبق طراح با رعایت اصل دوستی به مسابقه‌های برابر و صادقانه می‌پردازند. شعار المپیکCitius ,Altius ,Fortius( سریعتر، قوی‌تر، بالاتر) بیانگر آمال نهضت المپیک است پرچم المپیك اولین بار در بازیهای المپیك1920 به اهتزاز درآمد .                                                                                                                                                                                                                                                                                   

آمادگی
يک ماه قبل از مسابقات برای اين که ورزشکارها و تماشاگران بتوانند در امنيت به المپيا سفر کنند در تمام سرزمينهای يونانی اعلام ترک مخاصمه المپيک میشد.با نزديک شدن بازيها يک شهرک از چادرها در المپيا برپا میشد. اين شهرک که محل زندگی ورزشکارهاو ميهمانان المپيک بود.تمرينهادرورزشگاهی که به آن ژيمنازيوم میگفتند و معنايش "برهنه خانه" است انجام میشد.

پيدايش بازيهای نوين

از پايان قرن 15 و نيمه قرن 16 رنسانس اوج گرفت و کشورهای اروپايی را در برگرفت. بازگشت به تاريخ هنر و دانشهای يونانی از عمده کارها بود.اروپا به سراغ يونان رفت و ادبيات يونان را ترجمه کرد. در اين را موضوع بازيهای المپيک مطرح شد

دانشمندان و معماران فرانسوی، آلمانی و يونانی به جستجوی آثار دهکده المپ پرداختند، ميدان و بناهای مخروبه تاسيسات را پيدا کرده و تصوير مناسبی را از آنها نقاشی کردند تلاشهای زیادی برای احیای المپیا كه در زیر خاك مدفون شده بود انجام گرفت تا اینكه تلاشهای در سال 1892 مؤثر واقع شد و در اواخر قرن نوزدهم مسابقه های المپیك دوره نوین خود را آغاز كرد.که اساس بازی های المپیک جدید را بنا زد. و رسماً ازسال۱۸۹۶ بود که درآتن انجام گرفت وپس از آن هر چهارسال یک باردرنقاط مختلف جهان انجام گرفته‌است وفقط سه دوره بدلیل جنگ جهانی اول و دوم انجام نپذیرفت.

 توجه : مطالب مقاله دوم مکمل  این مقاله است .

    بیژن علی آبادی

 

عضو مرتبط : بیژن علی آبادی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید