تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،13-6-1396
تعداد بازدید :514

یک اقامت پرستاره در «قصر بهرام»

 

گردشگرانی که به «قصر بهرام» می‌روند، می‌توانند همزمان با لذت بردن از شب‌های پرستاره کویر گرمسار، یک شب در قصری که توسط بهرام گور ساخته شده است اقامت داشته باشند.
به گزارش مهر، کاروانسرایی در استان سمنان در نزدیکی گرمسار واقع شده که دوره آن را به ساسانیان نسبت می‌دهند و می‌گویند که توسط شاه بهرام ساسانی یا بهرام گور ساخته شده و عباس صفوی آن را بازسازی کرده و بعدها به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم می‌توان از آن به عنوان استراحتگاه یا محلی برای داشتن آرامش در کویر گرمسار بهره برد.
البته اگر از چند خوان سازمان محیط زیست بتوان رد شد! چون برای ورود به منطقه‌ای که این کاروانسرا در آن واقع شده است، نیاز است که سازمان محیط زیست و محیط‌بانی آن محدوده مجوز بدهد.
با این حال، این مکان تاریخی در جنوب گرمسار، شمال شهر دریاچه نمک واقع شده و بهترین و نزدیک‌ترین مسیر دسترسی به این کاروانسرا از مرکز شهر پیشوا ورامین است. بنابراین تهرانی‌ها از این مکان می‌توانند به عنوان یکی از نزدیک‌ترین بناهای تاریخی و جایی برای اقامت در وسط کویر استفاده کنند.
مسیر دیگر آن از مرنجاب و سفیدکوه است و ساکنان آران نیز راه زیادی تا قصر بهرام ندارند.
نبود آلودگی نوری و برخورداری از هوای پاک، این کاروانسرا را در زمینۀ رصد ستارگان نیز در موقعیت مناسبی قرار داده است. همچنین در اطراف آن می‌توان از جاذبه‌هایی مانند جادۀ سنگ‌فرش (راه دسترسی به قصر بهرام)، کاروانسرای 
عین الرشید، آبراه سنگی و سفالی، حرم‌سرا، حوض قیلوله و گونه‌های گیاهی و جانوری دیدن کرد.
بنای بیرونی این کاروانسرا چهارگوش و دارای چند برج با دو دروازۀ شمالی و جنوبی است و روکار آن از سنگ‌های بزرگ آهکی صیقل‌داده‌شدۀ سفید رنگ است که از کوه‌های مجاور آورده شده‌اند .
در سال ۹۴این کاروانسرا مرمت و ساماندهی شد. طبق گفتۀ مهوش کمالی، رئیس وقت ادارۀ میراث فرهنگی شهرستان گرمسار، مرمت این بنای تاریخی با انجام سفیدکاری هشت باب از حجره‌ها، مرمت و بازسازی شاه‌نشین، کف‌سازی ایوان حجره‌ها و شاه‌نشین، ایجاد و ساماندهی آشپزخانه و سرویس بهداشتی داخل مجموعه و تجهیز امکانات رفاهی در شاه‌نشین و حجره‌ها آغاز شد. در سال‌های گذشته بخش‌هایی از کاروانسرای قصر بهرام و عین الرشید توسط این اداره مرمت شده بود.کاروانسرای قصر بهرام از مهم‌ترین بناهای مجموعۀ سیاهکوه است که با پلان مستطیل شکل ساخته شده و مصالح عمدۀ به کار رفته در این کاروانسرا سنگ است و در بخش‌هایی نیز از آجر استفاده شده است.
اما مرمت این بنای تاریخی موجب شده است تا بخشی از آن را با سرامیک و کاشی تغییر دهند، به گونه‌ای که یکی از حجره‌های آن به آشپزخانه تبدیل شده و با کاشی و سرامیک دیوار آن را پوشانده‌اند. هنوز هم می‌توان رد مرمت‌های نیمه کاره را در این بنای تاریخی مشاهده کرد. 
نکته مهم و قابل توجه در این بنا، چگونگی تهیۀ آب مورد نیاز ساکنان آن بوده است. به این ترتیب که آب به وسیله دو مجرای روی هم، که مجرای زیرین از لوله‌های سفالین و دیگری مانند نهری سنگی از تخته سنگ‌های سفید یکپارچه ساخته شده بوده، به بنا منتقل می‌شده است. این آب مصرفی از چشمۀ شاه دامنه سیاه کوه به استخرهای بزرگ مقابل بنا منتقل می‌شده است. این بنا که در دورۀ صفویه تعمیر اساسی شده، به بنای شاه عباسی نیز معروف است.
گردشگران می‌توانند از قبل با این کاروانسرا تماس بگیرند و از آن دیدن کنند. حتی می‌توان در تورهای گردشگری گرمسار شرکت کرد و از دیدن شب‌های پرستارۀ کویر سمنان لذت برد.نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید