انجمن مفاخر معماری ایران میراث مکتوب معماری(اسناد مصور) بناهای تاریخی و معماری ایران مقالات گذشته کانال تلگرام انجمن مفاخر معماری ایران
برای آشنائی جوانان و پژوهشگران حوزه معماری و شهرسازی با گذشته ی نگارش و تألیف مقالات ، سعی داریم از لابلای متون و با کمک پژوهشگران جوان ، صفحه جدیدی تحت عنوان مقالات گذشته داشته باشیم . هم یادی از بزرگان و مؤلفین است و هم شناخت فضای نگارش در دهه های پیشین .
فهرست مقالات
بناهای تاریخی و معماری ایران
علاقمندان به مشارکت می توانند تصاویر خود مربوط به بناهای تاریخی و معماری ایران را از طریق وب سایت انجمن در اختیار پژوهشگران و علاقمندان قرار دهند.آثار ارسالی در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران در دسترس بینندگان قرارخواهد گرفت.
اطلاعات بیشتر ...
ارسال اخبار مربوط به معماری و شهرساز
اگر مایل به انتشار اخبار و مقالات مربوط به معماری و شهرسازی در وب سایت انجمن دارید ، آنها از طریق فرم ارسال اخبار و مقالات معماری و شهرسازی برای ما ارسال کنید. اسناد ارسالی پس از بررسی ، با نام شما در وب سایت انجمن منتشر خواهد شد.
محمد شاه؛ مرگ در ۴۲ سالگیمحمد شاه؛ مرگ در ۴۲ سالگی

یکی از مهم‌ترین وقایع سلطنت محمد‌شاه (۱۴ دی ۱۱۸۶ تبریز – ۱۴ شهریور ۱۲۲۷ تجریش) کور کردن برادرانش بود. وی در سال ۱۲۱۳ ه.ش یعنی سال مرگ فتحعلی‌شاه (در اصفهان)، به سلطنت رسید، (قبل از محمد‌شاه پسر دیگر فتحعلی‌شاه به نام علی‌شاه ظل‌السلطان در تهران تاج‌گذاری کرد و چهل روز بر تخت نشست).

 
روغن‌کاری چرخ‌های استعمارروغن‌کاری چرخ‌های استعمار

در بررسی تاریخ درهم تنیده ایران در دوران قاجاریه، مطالعه اسناد و مدارک چاپ نشده، پژوهشگر مشتاق را به درک و دریافتی شفاف‌تر از رویدادهای گوناگون می‌رساند. از آنجا که موضوع این نوشتار در منابع تاریخی چندان مطرح نشده است، مطالعه اسناد مرتبط با آن می‌تواند تصویری روشن از مطلب ارائه دهد. در آغاز مقاله با نگاهی کوتاه به شکل‌گیری روابط ایران و انگلیس از اوایل دوره قاجار تا بر تخت نشستن محمدشاه، براساس اسناد روابط ایران و انگلیس در زمینه اجرای قانون منع تجارت برده در آب‌های خلیج فارس موضوع بررسی خواهد شد.

 
ارزیابی سه‌وجهیارزیابی سه‌وجهی

اگر اقدامات شورای شهر تهران را، به دو گروه تقسیم کنیم: اول: اقدامات نرم‌افزاری، مثل تشکیل «اتا‌ق‌های فکر»، تبادل آرا با صاحب‌نظران و متخصصان، کوشش برای تدوین برنامه‌های توسعه شهری، شفاف‌سازی و دیگر اقدامات مشابه، می‌توان نمره قبولی به آنها داد. گرچه در چگونگی بهره‌وری از این تبادل آرا و جذب افکار و اجرای آنها، جای ابهام فراوانی وجود دارد.

 
کتابفروشی؛ نخستین برخوردکتابفروشی؛ نخستین برخورد

مأموریت مشکلی به عهده حافظه فلک‌زده و به قول عوام درب و داغون اینجانب گذارده‌اید تا بتواند از خزانه بی در و پیکر و سالمند خود خاطره یا خاطره‌هایی که اکثر ابترند چیزی بیرون کشد و تقدیم کند، ولی بنابر حکم «کلٌ ما لا یدرک کلّه لا یسقط کلّه» به هر حال تقلایی می‌کنم تا چیزی فراهم آورم و تقدیم نمایم. پرسش جنابعالی به روزگار ۷۳ سال قبل برمی‌گردد، یعنی سال ۱۳۱۰ ش، که برای تحصیل به مدرسه گذاشته شوم و برای ورود به کلاس اول حاجت به کتاب داشتم و برای نخستین‌بار به کتابفروش و کتابفروشی برخورد کردم. پیش از بیان این برخورد و شرح اولین احساس خود از کتاب و کتابفروشی، بی‌مناسبت نیست از مدرسه و کلاسی که مرا ملزم به آشنایی آنها کرد چند کلمه‌ای عرض کنم که تا بهتر به وضع کتاب و امور وابسته به آن در آن روزها آشنا شوید.

 
فراخوان ها و همایش های معماری
گفتمان هنر و معماری سال ۱۳۹۶
گفتمان هنر و معماری سال ۱۳۹۶
قزوین استان سال ۱۳۹۷
قزوین استان سال ۱۳۹۷
گالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایرانگالری تصاویر انجمن مفاخر معماری ایران
سلسله برنامه های هم اندیشی انجمن مفاخر معماری ایران
موضوع زمان مکان

معماری همساز با طبیعت 

چهارم مهرماه - 15:30 تا 17:30  موزه امام علی (ع)
آرای تهران پژوهی  یازدهم مهرماه ماه - 15:30 الی 17:30 موزه امام علی (ع)
در ضرورت و امکان مطالعات نظری در معماری ایران  هجدهم مهرماه -15:30 الی 17:30 موزه امام علی (ع)
 مسیر گردشگری در بافت تاریخی   بیست و پنجم مهرماه -15:30 الی 17:30                موزه امام علی (ع) 

   آدرس : موزه هنرهای دینی امام علی (ع) : تهران ، خیابان ولی‌عصر، بالاتر از ظفر، بلوار اسفندیار، پلاک ۳۵0