ایران شناسی و معرفی استان ها

به منظور معرفی و نکوداشت مظاهر تاریخی اجتماعی و فرهنگی مناطق مختلف ایران ، انجمن ، طرح ایران شناسی (با معرفی سالیانه هر استان) را در دست اجراء دارد برگزیده محورهای معرفی شامل این عناوین است :

  1. معرفی آثار تاریخی و جلوه های طبیعی و زیست محیطی.
  2. معرفی فعالیت های اجتماعی ، فرهنگی، بهداشتی ، آموزش عالی و . . .
  3. بزرگداشت و تجلیل بزرگان فرهنگ و ادب و علوم .
  4. برگزاری همایش های علمی ، تخصصی و هنری در زمینه های مورد نیاز.

 

چهارمحال و بختیاری استان سال 1394

استان چهارمحال و بختیاری در ناحیه مرکزی سلسله جبال زاگرس که از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد، استقرار یافته است . بلندترین نقطه استان در ناحیه غربی با 4548 متر ارتفاع ، قله ی زردکوه بختیاری و پست ترین نقطه ی آن ، ناحیه سپید دشت و لردگان در قسمت شرقی چهار محال است . کوه های مرتفع این استان ، کانون اصلی آبخیز رودخانه های دائمی زاینده رود و کارون هستند که در سراسر سال پوشیده از برف می باشند.

استان چهارمحال و بختیاری در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران

گیلان استان سال 1393

در انتخاب استان سال 93، پس از تماس با دفاتر استانداری چندین استان، نهایتا با پیگیری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، این استان به عنوان استان منتخب سال 1393 معرفی و انتخاب گردید.
استان گیلان از استان های شمالی کشور است و به واحد جغرافیایی جنوبی دریای مازندران تعلق دارد و رشته کوه های البرز غربی مانند حصاری آن را در بر گرفته است. تاریخ گیلان تا شش قرن پیش از میلاد با تکیه بر کاوش های باستان شناختی امکان پذیر است. کاوش ها نشان می دهد که با مهاجرت آریایی ها و دیگر اقوام به این سرزمین، قوم های جدید پدید آمده اند که در این میان دو قوم "گیل" و "دیلم" اکثریت داشته اند.

استان گیلان در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران

گلستان استان سال 1392

استان گلستان در شمال ایران قرار دارد و با استان های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است. خلیج گرگان و شبه جزیره آشوراده هنوز بهشت پرندگان مهاجر هستند. و صیادان بندرترکمن مرغوب ترین و گران ترین خاویار جهان را با صید ماهیان خاویاری تولید می کنند. دو بندر مخدومقلی و گمیشان آمیزه ای هستند از فرهنگ های مازندرانی، ترکمن، روسی و حتی قزاق و معماری شان با همه شهرهای شمال ایران تفاوت دارد. پارک ملی گلستان یکی از غنی ترین زیستگاه های جانوری در کره زمین است و گنبد کاووس با بنای رفیع آجری خود که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

استان گلستان در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران

بوشهر استان سال 1391

استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان بندر بوشهر می‌باشد.
این استان به‌علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است‎‎؛ به گونه‌ای كه پايتخت انرژی ايران لقب گرفته‌است. (ویکی پدیا) 

استان بوشهر در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران

همدان استان سال 1390

استان همدان از مراکز تاریخی ایران و از قدیمی ترین کانون های تمدن بشری به شمار می رود. هگمتانه یا اکباتان پایتخت مادها، نخستین پایتخت دولت منسجم در ایران است که بنای آن را به 700 سال پیش از میلاد مسیح نسبت می دهند. همدان در طول تاریخ پیش از اسلام همواره به عنوان یکی از کانون های قدرت در ایران بوده است و بعد از آن نیز در زمان های مختلف از مناطق آباد و مورد توجه می باشد. انجمن مفاخر معماری ایران در ادامه برنامه های سالیانه، این استان را به عنوان استان سال 1390 برای معرفی به ایرانیان و جهانیان انتخاب کرده و برنامه هایی در این جهت اجرا نموده است.

مطالب مربوط به استان همدان در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران