پیشنهاد ثبت روز معمار در تقویم رسمی کشور

  • سال 1383 از طرف انجمن پیشنهاد نام گذاری روز سوم اردیبهشت (بزرگداشت شیخ بهائی) به عنوان روز معمار مطرح گردید و طی نامه ای از ریاست جمهوری وقت درخواست شد . مراحل بعدی آن که رسیدگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و نهادهای ذیربط است ، همچنان در دست پیگیری است.
  • در سال 1384 انجمن طی نامه ای به فرهنگستان هنر درخواست برگزاری باشکوه مراسم روز معمار در هر استان ، امکان معرفی روز معمار از طریق صدا و سیما ، صدور بیانیه به مناسبت این روز از طرف فرهنگستان و درج در جراید را نمود . همچنین نامه ای برای کلیه تشکل‏های علمی ، حرفه ای و شخصیت های حقیقی ، سازمان ها ، ارگان ها و نهادهای مرتبط با موضوع، ارسال شده. در این سال از طرف استان های مختلف (فارس ، گلستان ، کرمانشاه ، سمنان ، آذربایجان ، مازندران و . . .) مراسم تجلیل و بزرگداشت از معماران و اساتید در دانشکده های معماری ، سازمان مسکن و شهرسازی و سازمان‏های مرتبط دیگر بعمل آمد .
  • در سال 1385 در دومین سال بزرگداشت روز معمار به مدیریت آقای دکتر سیاوش تیموری به پیشنهاد انجمن ، علاوه بر روز معمار ، هفته معماری از سوم تا نهم اردیبهشت تعیین گردید و موضوع (هویت بخشی به شهرها) بعنوان سرفصل گفتگوها قرار گرفت. به این منظور انجمن نامه‏ای به ارگان ها و سازمان های مختلف بعنوان پیشنهاد راهکار برای حفظ ارزش‏های کالبدی و معنوی شهرها و هویت بخشی به آن ها ، فرستاد که بسیاری از سازمان‏ها و ارگان‏ها بدان پاسخ مثبت دادند ، سازمان مسکن و شهرسازی (استان آذربایجان غربی -استان یزد - استان سمنان - استان خراسان شمالی) اداره کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس (استان قم - استان سمنان) دفتر وزارتی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، مهندسین مشاورآتی بان طرح ، مهندسان مشاور شهرتاش ، دفتر شهری و روستایی استانداری خراسان رضوی ، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین ، ریاست موزه نارنجستان دانشگاه شیراز ، ریاست دانشگاه اصفهان ، اداره کل دفتر فنی استانداری ایلام ، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ، بنیاد بتن استان یزد ، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان ، دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شاهد ، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان ، ریاست دانشگاه گیلان ، اداره کل روابط عمومی و بین الملل شهرداری تهران ، دانشگاه آزاد شهرکرد ، مهندسان مشاور بزرگ امید ، دانشگاه آزاد خرم آباد ، مهندسین مشاور نورگستر ، اداره کل دفتر شهرداری تهران از جمله این مراکز بودند.
  • در سال 1386 موضوع پیشنهادی مورد گفتگو از طرف انجمن برای روز معمار (معماری و شهر پایدار یا معماری و شهرسازی سازگار با محیط) به مدیریت آقای دکتر محمدتقی رضایی حریری بود. بدین منظور انجمن با دعوت از مدیران ارشد جامعه و پژوهندگان و فرهیختگان عرصه ساخت و ساز و عمران كشور در روز معمار و هفته معماری به مباحث زیست محیطی و حفاظت از زمین (امانت و میراث گرانقدر گذشته و آینده) پرداخت. این نامه برای بیش از 3000 نفر از مقامات و مسئولین ارگان های استان‏های مختلف فرستاده شد و از آنها تقاضا شد تا در حوزه مسئولیت خود نسبت به تقویت مبانی معماری ماندگار و اجرای مناسب طرح ها برای بقاء و رسیدن به توسعه پایدار كشور مساعدت كنند.
  • هفته معمار (3 الی 9 اردیبهشت) در این سال همراه بود با یاد بود و بزرگداشت زنده یاد استاد میرمیران همراه با برگزاری نمایشگاه آثار ایشان : که با همکاری بنیاد میرمیران در خانه هنرمندان ایران برگزار گردید. که در این مراسم علاوه بر سخنرانی های مختلف در این خصوص ، نمایشگاهی از کتاب های معماری برقرار گشت.